- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
22. 08. 2024.
22:41 >> 23:01
Čitaj mi:
"oteto blago"
U Kambodžu vraćeno 70 muzejskih predmeta opljačkanih u vrijeme Crvenih Kmera
Kambodžanski premijer Hun Mane danas je svečano dočekao više desetina vrijednih predmeta koji su vraćeni iz stranih muzeja i od privatnih vlasnika i najavio da će njegova vlada nastaviti da radi na vraćanju "otetog blaga".
"Ukupno 70 kmerskih drevnih predmeta vraćeno je kroz dobrovoljni povratak, pregovore, zapljene i pravne postupke, iz različitih muzejskih i od privatnih kolekcionara u SAD", navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i likovnih umjetnosti.
U saopštenju se dodaje da vraćeni predmeti uključuju vrijedna hinduistička i budistička remek-djela iz perioda od 9. do 14. vijeka pa i ranije.
Hun Mane je rekao da je 70 vraćenih statua simbolično ponovo "ujedinilo kambodžanski narod sa dušama njihovih predaka". Artefakti su izloženi u Palati mira, sjedištu Vlade.
Većina predmeta, a možda i svi, opljačkani su i odnijeti iz Kambodže tokom perioda rata i brutalne vladavine Crvenih Kmera 70-ih godina.
Kambodža je posljednjih decenija tokom radila na repatrijaciji pokradenog umjetničkog i arheološkog blaga. Riječ je o drevnim azijskim umjetničkim djelima, kao i ona izgubljena ili ukradena u sukobima u Siriji, Iraku i Evropi tokom nacističke okupacije.
Hun Manet je rekao da je od 1996. pa sve do prošlog mjeseca u Kambodžu vraćeno ukupno 1.098 artefakata, od toga 571 iz privatnih kolekcija i 527 iz stranih institucija i vlada.
Danas prikazanih 70 predmeta uključuje 14 koji su stigli iz njujorškog Metropoliten muzeja umjetnosti početkom jula, a ostatak, od privatnih kolekcionara, stigao je krajem jula.
Predmeti koji su došli iz njujorškog muzeja kupio je i prodao poznati trgovac umjetničkim djelima Daglas Lečford, koji je 2019. godine optužen za navodno organizovanje višegodišnje šeme prodaje opljačkanih kambodžanskih antikviteta na međunarodnom tržištu umjetnosti. Lačford, koji je umro sljedeće godine, negirao je bilo kakvu umiješanost u šverc umjetnina.
U saopštenju američke ambasade u Kambodži kaže se da je američka vlada "do sada omogućila povratak više od 150 antikviteta, a SAD su posvećen i pouzdan partner u zaštiti kulturnog nasljeđa Kambodže."
Odnosi SAD i Kambodže su generalno zategnuti, uglavnom zbog kritike zvaničnog Vašingtona zbog navodne političke represije i kršenja ljudskih prava od strane vlade Kambodže.
Коментари0
Остави коментар