- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
30. 06. 2024.
16:18 >> 21:40
ubijeno najmanje 18 ljudi
Tri napada ženskih bombaša samoubica u Nigeriji
U tri koordinisana napada ženskih bombaša samoubica u Nigeriji ubijeno je najmanje 18 ljudi, dok je 30 ranjeno, saopštili su danas lokalni zvaničnici.
Sva tri napada dogodila su se u gradu Gvoza na sjeveroistoku Nigerije. Prvi se dogodio oko 15 časova na proslavi vjenčanja, da bi samo nekoliko minuta kasnije došlo do eksplozije u blizini Opšte bolnice, gdje, prema ljekarima, ima poginule djece i trudnica, a zatim se na jednoj sahrani dogodio i treći napad od strane žene bombaša prerušene u ožalošćenu.
Vlasti su uvele policijski čas u gradu, a zajednica je ostala u stanju pripravnosti nakon izvještaja o još jednoj osumnjičenoj bombašici u Pulki, gradu oko dva kilometra udaljenom od Gvoze.
Niko do sada nije preuzeo odgovornost za napade, ali Gvoza se nalazi u državi Borno, koja je bila žestoko pogođena pobunom koju je 2009. godine pokrenula islamska ekstremistička grupa Boko Haram.
U prošlosti, Boko Haram je koristio žene i djevojke u samoubilačkim bombaškim napadima. Eskalacija samoubilačkih bombaških napada u Bornu izaziva značajnu zabrinutost u vezi sa bezbjednosnom situacijom u regionu.
U nasilju, koje se proširilo preko granica oko jezera Čad, do sada je poginulo više od 35.000 ljudi, raseljeno je preko 2,6 miliona, a stvorilo je i ogromnu humanitarnu krizu.
Boko Haram, koji je povezan sa grupom Islamska država, želi da uspostavi Islamsku državu u Nigeriji, naftnom gigantu u Zapadnoj Africi sa stanovništvom od oko 170 miliona ljudi podijeljenih između pretežno hrišćanskog juga i pretežno muslimanskog sijevera.
Коментари0
Остави коментар