Свијет

Klix.ba [ A.M. ]

20. 09. 2023. 07:44   >>  07:44

ЗНАЧАЈНО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ

Археолози страхују од отварања гробнице првог кинеског цара

Смртоносне замке и тровање живом само су неке од брига с којима се суочавају археолози који размишљају о ископавању гробнице Qин Схи Хуанга, првог кинеског цара.

Године 1974. фармери су наишли на једно од најзначајнијих археолошких открића у провинцији Схаанxи у Кини. Док су обрађивали земљу, ископали су глинену фигуру, која је само загребала површину онога што је лежало испод.

Гробница Qин Схи Хуанга

Накнадна ископавања открила су низ јама у којима се налазе хиљаде кипова војске од теракоте у природној величини који приказују војнике и ратне коње.

Ова војска од теракоте је изгледа служила као заштитник маузолеја Qин Схи Хуанга, првог кинеског цара, који је владао од 210. до 221. пne.

Маузолеј је удаљен око 1.500 метара.

Упркос опсежном истраживању околне некрополе, царева гробница остаје неистражена, обавијена интригама више од двије хиљаде година. Главни разлог за ово лежи у страху да би ископавања могла оштетити гробницу, потенцијално узрокујући губитак непроцјењивих историјских материајла.

Тренутно, једини начин приступа гробници укључује инвазивне археолошке методе, препуне ризика од непоправљиве штете. Илустративан примјер су ископавања града Троје из 1870-их, под водством Хеинрика Шлиемана, која су у својој журби и неискуству избрисала готово све трагове града који је намјеравао открити. Археолози су одлучни избјећи понављање таквих исхитрених грешака.

Како би гробница могла бити ископана?

У потрази за мање инвазивним техникама, научници су предложили методе попут кориштења миона, субатомских честица које настају када се козмички зраци сударе са Земљином атмосфером. Миони функцишу као напредни X-зраци, способни завирити у структуре без физичког упада. Нажалост, већина ових предлога још није заживјела.

Међутим, осим потенцијалне штете, отварање гробнице представља још озбиљније и непосредније опасности. У есеју древног кинеског историчара Симе Кјана, написаном отприлике један вијек након цареве смрти, открива се да је гробница била опремљена замкама које су требале спријечити све уљезе. Драгоцјени артефакти и изузетно благо похрањени су у гробници.

"Занатлије су добиле задатак да направе лукове и стријеле дизајниране да одбију све преступнике", појаснио је. Чак и ако та 2000 година стара архаична оружја закажу, хисторичар је устврдио да поплава отровне текуће живе чека оне који се усуде оскврнити гробницу. Иако ово може звучати као фиктивна пријетња, научнце студије које испитују ниво живе око гробова откриле су концентрације знатно веће од оних које би се очекивало у обичном тлу.

"Врло отровна жива можда је процурила кроз пукотине које су се током времена развиле у структури гробнице, потврђујући извјештаје пронађене у древним кроникама који тврде да гробница никада није била отварана или опљачкана", пише у раду из 2020. године.

Гробница Qин Схи Хуанга остаје запечаћена и недоступна, иако је далеко од заборава.

Истраживачи се надају да би научни напредак могао коначно открити дуго чуване тајне гробнице. Што се тиче самог цара, знатан дио његовог живота био је посвећен потрази за легендарним еликсиром бесмртности—потрага у коју су многи вјеровали.

Кренуо је на опсежна путовања у потрази за овим митским напитком, чак је послао јединствену експедицију како би лоцирао легендарно остврво за које се причало да садржи огромне количине овог чудесног еликсира. Доживљавајући себе као божанство и жудећи за вјечним животом, прибјегао је конзумирању мјешавине живе, надајући се да ће то дати бесмртност. Иронично, показало се да га је овај напитак уништио, што је резултирало његовом смрћу у 50. години након 37-годишње владавине.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније