Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Keno Fersek  [ DW ]

09. 07. 2025. 11:51

Čitaj mi:

Trideset godina Srebrenice: Sramota Evrope

Bošnjakinja tuguje na grobu rođaka koji je ubijen u genocidu u Srebrenici

Kada su trupe bosansko-srpskog generala Ratka Mladića počinile genocid nad Bošnjacima iz tadašnje enklave i zaštićene zone UN Srebrenice u julu 1995. slike užasa i međunarodnog neuspjeha gotovo su odmah obišle svijet: slike hiljade bespomoćnih izbjeglica na tlu baze UN u Potočarima, slike odvajanja žena, djece i muškaraca, slike poniženog holandskog komandanta Unprofora koji nazdravlja Mladiću.

U danima prije genocida, stizale su očajničke poruke od radio-amatera iz Srebrenice. Čak i tokom masovnih ubistava, prvi preživjeli svjedoci marša smrti izvještavali su o potjeri za ljudima i strahotama u šumama oko Srebrenice.

Iako tačna dimenzije zločina, kada je riječ o broju ubijenih, u julu 1995. još nije bila utvrđena, već je bilo jasno da je Srebrenica označila strašni vrhunac srpske politike etničkog čišćenja u Bosni i Hercegovini. I da je tamo počinjen jedan od najgorih zločina od Holokausta. Zločin, koji doduše nije počinjen uz puno znanje predstavnika međunarodne zajednice. Oni su ga naslućivali, ali nisu ništa preduzimali – u vrijeme kada je moto evropske kulture sjećanja glasio: "Nikad više!“

Druga patnja

Jedanaestog jula ove godine, na dan sjećanja na genocid, očekuje se da će se desetine hiljada ljudi okupiti u Memorijalnom centru Potočari u blizini Srebrenice – više nego ikad prije, a povodom 30. godišnjice. Otvoren 2003. godine, Memorijalni centar u Srebrenici je potresno, ali i dostojanstveno mjesto sjećanja. Posmrtni ostaci otprilike 7.000 od 8.372 žrtve genocida, čija su imena do sada identifikovana, sahranjeni su na tom mezarju. To je najvažnije mjesto žalosti za preživjele. Ipak, dostojanstvo sjećanja pomiješano je s gorčinom zbog mnogo toga što se dogodilo nakon samog zločina. To je nešto što bi se moglo nazvati drugom patnjom.

Lobanja žrtve genocida u Srebrenici otkrivene u masovnoj grobnici kod Zvornika 2002. godine

Ime grada, Srebrenica, postalo je šifra za sam zločin. Vlada široki međunarodni konsenzus o tome da se radilo o genocidu, nakon što je Međunarodni sud za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) to utvrdio i opširno dokumentovao u više presuda. Godine 2024. Generalna skupština UN proglasila je 11. jul za Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, čime je ponovno potvrdila da je karakter zločina bio genocidan.

Poricanje i relativizacija

Međutim, u Srbiji i Republici Srpskoj – jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine i dijelu zemlje u kojem se nalazi Srebrenica – koje su bile odgovorne za planiranje i izvršenje genocida, poricanje i snažna relativizacija zločina sada su državna politika.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pratio je glasanje u UN o Danu sećanja na genocid u Srebrenici ogrnut u nacionalnu zastavu

Parlament Srbije usvojio je 2010. godine deklaraciju kojom se izvinjava za zločin u Srebrenici, ali bez upotrebe riječi „genocid“. Otada se srpska politika pod predsjednikom Aleksandrom Vučićem jako srozala i udaljila od tog gesta. Vučić je bio ministar informisanja pod diktatorom Slobodanom Miloševićem, a prije toga, 20. jula 1995, dok je genocid još bio u toku, u beogradskom parlamentu izjavio je da će „za svakog ubijenog Srbina biti ubijeno stotinu (bošnjačkih) muslimana“, izjava za koju se još uvijek nije izvinio. Danas Vučić širi narativ da su „sve strane patile“ u jugoslavenskim ratovima, ali da se samo Srbi ne priznaju kao žrtve.

Ratni zločinac Mladić – heroj za mnoge Srbe

U Republici Srpskoj, predsjednik Milorad Dodik sazvao je komisiju, koju je predvodio kontroverzni izraelski stručnjak za Holokaust Gideon Grajf, a koja je 2021. godine objavila izvještaj u kojem poriče genocid i ozbiljno sumnja u broj žrtava. Lice Ratka Mladića, osuđenog kao ratnog zločinca, sada se može vidjeti na brojnim grafitima, muralima, plakatima i fotografijama u Republici Srpskoj i Srbiji – mnogi Srbi ga smatraju herojem.

Ratni zločinac Ratko Mladić na muralu u Beogradu

Svake godine, na razne srpske praznike i dane sjećanja, nacionalistički Srbi prolaze pored Memorijalnog centra u konvojima, trubeći ili puštajući glasnu nacionalističku muziku. Na prvim pogrebnim svečanostima nakon prelaza u novi milenijum, preživjele koji su sahranjivali svoje voljene srpski nacionalisti su pljuvali, bez intervencije policije. Srpski gradonačelnici Srebrenice nakon 1995. na ovaj ili onaj način negirali su genocid. Sadašnji gradonačelnik, Miloš Vučić, svoju izbornu pobjedu u oktobru 2024. vidi „i kao odgovor na rezoluciju UN“, donesenu nekoliko mjeseci ranije.

Zakon protiv poricanja genocida

Mađarska Viktora Orbana takođe se pridružila redovima negatora genocida: zajedno sa Srbijom i Rusijom, Mađarska je bila jedina država-članica EU, koja je glasala protiv rezolucije UN o Srebrenici u julu 2024.

U julu 2021. tadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu, Valentin Incko, donio je zakon protiv poricanja genocida u Srebrenici. Međutim, trebalo je gotovo četiri godine da u maju 2025. bude donesena prva presuda protiv onih koji poriču genocid.

Samo jedno iskreno izvinjenje

Međunarodna zajednica ponudila je samo jedno iskreno izvinjenje za svoju saodgovornost za Srebrenicu: u julu 2022. od strane holandske vlade. Vlada je zatražila oproštaj od svih žrtava i preživjelih genocida zbog „neuspjeha međunarodne zajednice da pruži odgovarajuću pomoć narodu Srebrenice“.

Bivši holandski premijer Mark Rute 2022. na sastanku veterana vojske, sa onima koji su čuvali bosansku enklavu Srebrenica 1995. godine

Iako to nesumnjivo nije dokazano, vrlo je vjerovatno da je međunarodna zajednica znala za konkretne planove etničkog čišćenja u istočnoj Bosni u ljeto 1995. i prećutno ih je prihvatila kao cijenu za uspjeh mirovnih pregovora. Priznanja toga nema – čak i ako tada možda niko na međunarodnom nivou nije mogao da nasluti da se radi o genocidu.

Bez trajnog mjesta u evropskoj kulturi sjećanja

Za Bošnjake je obilježavanje genocida u Srebrenici temeljna komponenta njihovog nacionalnog identiteta i konstitutivni trenutak za njihovu državu. Međutim, svijest mnogih bošnjačkih državnih predstavnika obično ne ide dalje od obaveznog prisustva u Memorijalnom centru u Potočarima svakog 11. jula. Većina preživjelih genocida živi u skromnim, ponekad veoma siromašnim i marginalizovanim uslovima. Samo preživjele žene koje nemaju preživjele muške rođake primaju pomoć države. Svi ostali nemaju pravni status preživjelih i nikada nisu primili nikakvu pomoć od države, ni materijalnu, ni psihološku.

Možda je najteže za preživjele to što čak ni 30 godina nakon genocida i uprkos rezoluciji UN iz 2024, Srebrenica još uvijek nema trajno mjesto u evropskoj kulturi sjećanja. Primjer za to je Evropski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima. Taj dan se od 2009. godine obilježava u Evropskoj uniji 23. avgusta, na dan kada je 1939. potpisan pakt Hitler-Staljin. Evropska komisija svake godine na taj dan objavljuje izjavu. Srebrenica se do sada u njoj nije spominjala.

Ovaj članak dio je serijala koji DW emituje povodom tridesete godišnjice genocida u Srebrenici.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније