Свијет
11. 09. 2023. 22:54 >> 22:52
ПРЕД КЉУЧНУ СУДСКУ РАСПРАВУ
Хиљаде Израелаца протестује против реформе правосуђа
Хиљаде Израелаца, противника спорне реформе правосуђа, изашло је на улице испред Врховног суда у Јерусалиму, уочи сутрашње кључне судске расправе о плану ултрадесне Владе Израела да ограничи судска овлашћења.
Ударајући у бубњеве, машући плаво - бијелим израелским заставама и носећи транспаренте на којима је писало “Слобода” и “Руке даље од Врховног суда” демонстранти из цијеле земље су се окупили на главној раскрсници испред суда на масовном протесту.
Они се противе плану реформе правосуђа која је изазвала једну од највећих унутрашњих криза у историји Израела.
Сјутра ће свих 15 судија Врховног суда, први пут у пуном саставу, саслушати жалбе организација за људска права и појединаца на први кључни закон реформе који је Кнесет (израелски парламент) усвојио у јулу.
Тим законом се укида овлашћење суда да блокира одлуке владе и постављења уз образложење да су неразумни.
Расправа о жалбама доводи судије у позицију без преседана да бране сопствену независност и пресуђују о својој судбини.
Суд је под великим притиском јавности да обори тај закон и има интереса да сачува своја овлашћења и независност.
Ако тако учини Нетањахуова влада може да игнорише пресуду и да изазове кризу око тога ко има крајњи ауторитет.
Данас је израелски министар националне безбједности ултранационалиста Итамар Бен-Гвир објавио видео снимак у којом је прогласио да је он “ против предаје”.
“Реформа је важна за државу израел”, рекао је Бен-Гвир, одбацивши преговоре између премијера Бењамина Нетањахуа и лидера опозиционе партије Бенија Ганца о компромису којима наводно посредује предсједник Израела Исак Херцог.
Министар је оцијенио да би попуштање пред захтјевима опозиције значило кршење “десничарских вриједности”.
Раније данас су стотине противника реформе протестовале испред дома министра правде Израела Јарива Левина, аутора плана.
Присталице Нетањахуове владе, у којој су поред његовог конзервативног Ликуда, партије ултрадесничара и ултраортодоксних Јевреја, кажу да ће се усвојеним законом спријечити мијешање либералних, неизабраних судија у одлуке изабраних посланика.
Уз то сматрају да суд не би требало да пресуђује о закону који ограничава његова сопствена овлашћења.
Противници реформе је означавају као ударац за демократију наводећи да правосуђе представља примарну контролу власти премијера и његове владајуће коалиције у парламенту.
Они такође наводе да је Нетањаху у сукобу интереса јер покушава да измијени правни систем у вријеме када му се суди за корупцију.
Коментари 0
остави коментар