- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
29. 11. 2022.
18:08 >> 18:57
PRENIJELA SINHUA
Kina spremna da postane bliži partner sa Rusijom u energetici
Kina je spremna da "postane bliži partner" Rusije u energetici - prenijela je danas državna novinska agencija Sinhua iz pisma predsjednika Sija Đinpinga učesnicima Četvrtog Kinesko-ruskog energetskog poslovnog foruma.
AP tumači da Si time potencijalno širi veze s Rusijom koje iritiraju Vašington, i pomaže Kremlju da se odupre sankcijama uvedenim zbog njegovog rata protiv Ukrajine.
Kineska privreda, gladna energije, jedan je od najvećih kupaca ruske nafte i gasa. Za godnu dana te kupovine su se više nego udvostručile i u oktobru koštale 10,2 milijarde dolara pošto su kineski uvoznici iskoristili popuste koje je ponudila Moskva.
"Kina je spremna da radi s Rusijom na stvaranju bližeg partnerstva u energetskoj saradnji", citirala je Sijevo pismo zvanična novinska agencija Sinhua. "Energetska saradnja je važan kamen temeljac praktične saradnje Kine i Rusije", napisa je on.
Vašington, Evropa i Japan prekinuli su kupovinu ruske energije i izbacili Rusiju iz bankarskog sistema svijeta u znak odmazde za napad na Ukrajinu koji je 24. februara pokrenuo predsjednik Vladimir Putin.
Si je u zajedničkoj izjavi s Putinom pre tog napada izjavio da je njihovoo prijateljstvo "bez granica".
Sankcije ne zabranjuju Kini, Indiji ili drugim zemljama da kupuju rusku naftu i gas, ali predsjednik SAD Džozef Bajden je upozorio Sija na neodređene posledice ako Peking pomogne Putinu da izbjegne sankcije.
Odnosi Pekinga i Moskve bili su hladni tokom sovjetske ere, ali su od 1990-ih te dve države formirale "politički brak iz računa", povezane zajedničkom frustracijom zbog dominacije SAD u svetskim poslovima, piše AP.
Коментари0
Остави коментар