Свијет
20. 09. 2022. 07:45 >> 07:42 5
ЦЕРЕМОНИЈИ ПРИСУСТВОВАЛА УЖА ФАМИЛИЈА
Сахрањена краљица Елизабета Друга
Хиљаде људи, као и државници и чланови краљевских породица из цијелог свијета, опростили су се јуче од краљице Елизабете Друге.
Послије црквене церемоније у Вестминстерској опатији, ковчег са тијелом краљице је улицама централног Лондона, пребачен до Велингтонове капије у близини Хајд парка, а затим је донијет до замка Виндзор.
Око 2.000 људи присуствовало је црквеној церемонији, међу њима су били Џозеф Бајден, предсједник Америке, Емануел Макрон, шеф француске државе, као и многи други државни званичници.Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић са супругом присуствује државном испраћају краљице Елизабете Друге у Вестминстерској опатији у Лондону.
Директан пренос церемоније пратило је стотине милиона људи широм свијета, док су хиљаде људи стајали мирно на улицама главног града Велике Британије испраћајући краљицу.
Краљица Елизабета Друга умрла је у 96. години послије 70 година владавине.
Британска круна је прешла на сина Елизабете Друге, принца Чарлса. Он је проглашен за краља, са званичном титулом Чарлс Трећи.
Школе у Британији биле су затворене, као и многе продавнице, а ни компаније нијесу радиле, пошто је понедјељак проглашен за нерадни дан.
Звона Виндзора и свечана паљба
Послије завршене црквене службе, поворка је наставила ка Велингтонове капије, одакле је аутомобил са ковчегом са тијелом британске краљице Елизабете Друге, дошао до Виндзора.
Поворка је раније прошла и поред Бакингемске палате.
Свјетски позната палата са 775 соба је пословни центар британске монархије гдје се одржавају баштенске забаве и пријеми за свјетске лидере.
Али то је био и главни краљичин породични дом 67 година, од њеног крунисања до почетка пандемије 2020.
То је и мјесто рођења краља Чарлса и њених млађих синова, Ендруа и Едварда.
Лондоном су одзвањала звона и са Биг Бена, док је из Хајд парка одјекивала топовска паљба Краљевске коњичке артиљерије одајући на тај начин пошту преминулој краљици.
У Виндзору је одржана служба у капели Светог Ђорђа, уз 800 гостију, коју је водио ђакон Виндзора Дејвид Конер, уз благослов кентерберијског надбискупа.
Ковчег са тијелом краљице је положен у меморијалну капелу краља Џорџа Шестог, која се налази унутар капеле Светог Ђорђа.
То је означило и крај државне сахране.
У дворцу Виндзор краљицу су сачекали и њени љубимци - пси коргији Мјуик и Сенди.
Црквена служба у Вестминстерској опатији
Црквена служба одржана је у Вестминстерској опатији. Водио ју је ђакон Вестминстера Дејвид Хојл, који је изразио захвалност за краљичин „доживотни осјећај дужности и посвећеност сопственом народу".
Током службе се чула традиционална црквена музика, а читани су и дјелови Библије.
Отпјевана је и пјесма „Господ је пастир мој, и ничега ме неће лишити", заснована на 23. псалму. Ова пјесма изведена је и 1947. на вјенчању тадашње принцезе Елизабете и тада поручника Филипа Маунтбатена.
Одломак из Светог писма, из Јеванђеља по Јовану прочитала је и премијерка Лиз Трас.
„Нека се не узнемирује срце ваше: Вјерујте у Бога, вјерујте и у мене", прочитала је Трас.
Овај одломак се односи на Христово обећање слједбеницима о мјесту на небу.
Џастин Велби, Кентерберијски надбискуп, одржао је проповијед и цитирао пјевачицу Веру Лин, рекавши „ми ћемо се поново срести".
Ову реченицу је краљица употребила у ријетком обраћању нацији на почетку пандемије ковида.
„Туга данашњег дана - коју осјећа не само породица покојне краљице, већ и читава нација, Комонвелт и свијет - произилази из њеног богатог живота и служења с љубављу, који су сада отишли од нас", рекао је надбискуп.
У оквиру церемоније одржана су и два минута ћутања у част преминуле краљице у цијелој Великој Британији.
Прво су у понедјељак ујутру отворена врата Вестминстерске опатије отворена су уочи државне сахране краљице Елизабете Друге, британског монарха чија је владавина најдуже трајала.
Краљ Чарлс Трећи предводи поворку иза ковчега његове мајке на кратком путу од Вестминстерске дворане до опатије.
Огласила су се и звона са Вестминстерске опатије.Краљичин ковчег је пренијет из Вестминстерске дворану у Весминстерску опатију, у првој од три данашње процесије, кроз Парламентарни трг, дужине од око 250 метара.
Принц од Велса и војвода од Сасекса поново су корачали раме уз раме са њиховим оцем, односно краљем.
Иза ковчега су корачали и остала краљичина дјеца, принцеза Ана и принчеви Ендрју и Едвард.
У Вестминстерску опатију стигли су и предсједници Америке и Француске, Џозеф Бајден и Емануел Макрон.
Ту су и деветогодишњи принц Џорџ и седмогодишња принцеза Шарлот, дјеца принца од Велса, Вилијама.
Увече, на приватној породичној служби, краљица је сахрањена заједно са покојним супругом, принцом Филипом, у Меморијалној капели краља Џорџа Шестог, која се налази у капели Светог Ђорђа.
На њеној мермерној плочи уклесано је ЕЛИЗАБЕТА ДРУГА 1926-2022.
Прва државна сахрана од смрти Черчила
То је била прва државна сахрана од смрти премијера Винстона Черчила 1965.
Полиција је прије сахране навела да ће обезбјеђење сахране бити захтjевније од обезбјеђења Олимпијских игара 2012. у Лондону.
На сахрану нијесу били позвани званичници Русије, Бjелорусије, Сjеверне Kореје и Мјанмара.
Коментари 5
остави коментар