- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
07. 12. 2013.
08:59 >> 08:59
7
PRITISAK
EU stopira gasovod Južni tok?
Gasovod Južni tok mogao bi da propadne, nakon što je Evropska komisija objavila da je projekat protivzakonit jer bilateralni ugovori, koje su države kroz koje prolazi sklapale s Rusijom, nijesu u skladu s evropskim energetskim propisima.
Kako prenosi Večernji list, svi bilateralni ugovori koje je Rusija zbog tog projekta sklapala s Bugarskom, Grčkom, Srbijom, Mađarskom, Hrvatskom, Slovenijom i Austrijom nijesu u skladu sa zakonima EU i o njima se mora ponovo pregovarati.
To obavještenje je prije nekoliko dana EK iz Brisela poslala u Moskvu, a objelodanio ga je i direktor u EK zadužen za energetska tržišta Klaus-Diter Borhardt na skupu o Južnom toku u Evropskom parlamentu u srijedu.
Gradnja gasovoda već je počela u Bugarskoj i Srbiji.
Svi bilateralni ugovori vezani uz Južni tok, kako se navodi, sadrže tri principa koja direktno krše zakone EU.
EU prvo traži razdvajanje djelatnosti, odnosno ne dopušta da firma koja se bavi proizvodnjom i distribucijom gasa ujedno bude i operater gasovoda.
U slučaju Južnog toka, ruska kompanija Gazprom bila bi sve to odjednom.
Propisi EU kažu i da novi gasovodi treba da budu otvoreni za treću stranu, odnosno bilo koga ko želi da zakupi dio kapaciteta.
“U slučaju Južnog toka, u bilateralnim ugovorima vidjeli smo da je to gasovod za ruski gas i da nije otvoren za treću stranu”, rekla je portparol EK, Marlen Helcner.
Kršenje se ogleda i u tome što je u projektu Južnog toka predviđeno da Gazprom određuje tarifu, odnosno cijenu koja se plaća za korišćenje gasovoda, dok propisi EU kažu da za svaki novi gasovod mora postojati nezavisno tijelo koje predlaže tarife, a njih zatim odobrava regulatorno tijelo.
Proces ponovnog pregovaranja, odnosno usklađivanja Južnog toka s propisima EU mogao bi potrajati dvije godine, a Rusi su planirali da prva faza gasovoda proradi 2015. godine.
Građevinski radovi su već počeli. Iz EK su poručili da nemaju ovlašćenja da zaustavljaju bagere na gradilištima, ali da mogu pred Sudom EU početi postupak zbog povrede prava EU.
Коментари7
Остави коментар