Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

Cdm/Mina biznis/M.L.B.

08. 12. 2024. 08:50 >> 08:50

Ministarstvo rudarstva

Novac za naftne rezerve od podrške EK i uvođenja naknade od tri centa

Crna Gora će novac za formiranje naftnih rezervi obezbijediti od podrške Evropske komisije (EK) i uvođenja naknade od tri centa po litru na bezolovni benzin, eurodizel i tečni naftni gas, saopštili su iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.

Oni su CDM-u kazali da očekuju da će se na taj načinu godišnje obezbijediti 13 miliona eura.

Iz Ministarstva su rekli da je obaveza Crne Gore da formira rezerve naftnih derivata koje treba da zadovolje tromjesečne potrebe građana i privrede u slučaju poremećaja u snabdijevanju. Te rezerve će se sastojati od eurodizela, 85 odsto, i bezolovnog benzina, 15 odsto, što odgovara tržišnom udjelu u finalnoj potrošnji ovih derivata, a formiraće ih Uprava za ugljovodonike i uvoznici naftnih derivata.

“Za formiranje rezervi predviđeno je korišćenje 7,5 miliona EUR direktne budžetske podrške Crnoj Gori od EK, koja je namijenjena za prevazilaženje energetske krize. Dio ovog iznosa će se iskoristiti za adaptaciju rezervoara u Baru u državnom vlasništvu za potrebe skladištenja rezervi, dok će ostatak biti upotrijebljen za nabavku prve količine rezervi”, naveli su iz Ministarstva.

Oni su kazali da će se dodatna sredstva obezbijediti uvođenjem naknade na maloprodajnu cijenu, u iznosu od tri eurocenta po litru naftnih derivata: bezolovni benzin, eurodizel i tečni naftni gas. Imajući u vidu potrošnju derivata, uvođenjem naknade očekuju prikupljanje sredstava u iznosu od 13 miliona godišnje.

“Od predviđenog iznosa dio sredstava zadržavaće naftne kompanije koje imaju obavezu formiranja rezervi goriva (jednu trećinu) dok će ostatak sredstava biti transferisan Upravi za ugljovodonike. Predviđeno je da minimalno polovinu obaveznih rezervi formira Uprava za ugljovodonike, a ostatak najveći uvoznici naftnih derivata“, rekli su iz Ministarstva.

Oni su dodali da je Uprava za ugljovodonike u obavezi da formira dio rezervi koje moraju biti dostupne u fizičkoj formi, dok se uvoznicima ostavlja mogućnost da sami odaberu formu u kojoj će rezerve čuvati – kupovinom ili tzv. “tiketa” koji predstavljaju ugovor o rezervaciji robe sa pravom povlačenja u svakom momentu za vrijeme trajanja ugovora.

Shodno procjeni finansijskih sredstava koja će biti prikupljena po osnovu naknade tokom naredne godine, te dinamici dodjele direktne budžetske podrške EK opredijeljene za tu namjenu, ali i cijena naftnih derivata na berzama, očekuje se da će u narednoj godini imati formirane dvije trećine ukupne obaveze, odnosno količinu rezervi koja pokriva 60 dana uobičajne potrošnje.

“Usvajanje zakona ima za cilj obezbjeđjivanje energetske sigurnosti države i jedan je od ključnih mjerila za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 15 u okviru evropskih integracija. Donošenje ovog zakona ključno je ne samo za stabilnost snabdijevanja energentima, već i za ekonomske benefite, uključujući pristup direktnoj budžetskoj podršci EU u iznosu od 7,5 miliona eura”, naveli su iz Ministarstva.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније