- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
29. 03. 2025.
16:40 >> 16:40
Šahmanović: Formiranje obaveznih rezervi nafte od suštinskog značaja
Ministar rudarstva, nafte i gasa i rukovodilac radom ministarstva energetike Admir Šahmanović, održao je sastanak s predstavnicima najvećih uvoznika naftnih derivata u Crnoj Gori – kompanijama Jugopetrol, INA i Petrol, koje zajedno s državom, imaju obavezu formiranja strateških rezervi naftnih derivata u skladu sa zakonom, koji je usvojen u decembru prošle godine. Prema instrukcijama izdatim uvoznicima, rok za ispunjenje ove obaveze iznosi 200 dana.
Kako navode u saop[tenju, na sastanku je bilo riječi o narednim koracima u sprovođenju ovog procesa, koji predstavlja ključni segment jačanja energetske sigurnosti i stabilnosti snabdijevanja tržišta.
Šahmanović istakao je da je formiranje obaveznih rezervi od suštinskog značaja, posebno u svjetlu globalnih neizvjesnosti na tržištu nafte i derivata.
„Bliska koordinacija između državnih institucija i privrednih subjekata neophodna je kako bismo obezbijedili efikasan i pravovremen odgovor na sve izazove u sektoru energetike“, naglasio je ministar. Takođe, pohvalio je posvećenost kompanija Jugopetrol, INA i Petrol u ispunjenju svojih obaveza i njihovu spremnost da doprinesu stabilnosti energetskog sistema Crne Gore.
Jedna od tema sastanka bilo je i formiranje Savjeta za praćenje sigurnog snabdijevanja naftnim derivatima, koji će imati važnu ulogu u analizi stanja na tržištu i pravovremenom reagovanju na potencijalne izazove. Savjet će činiti predstavnici državnih organa i tri predstavnika naftnih kompanija, čime će se obezbijediti bolja koordinacija i kontinuiran dijalog između javnog i privatnog sektora.
"Tri najveća uvoznika – Jugopetrol, INA i Petrol – učestvuju s 90% u ukupnom uvozu derivata s najvećom potrošnjom na domaćem tržištu, uključujući eurodizel, benzin, avionsko gorivo i tečni naftni gas. Ukupna obaveza formiranja strateških rezervi raspodijeljena je tako da Uprava za ugljovodonike, kao državni organ, formira 60% rezervi, dok preostalih 40% formiraju ova tri uvoznika. Podsjećamo da uvoznici koji uvoze manje od 15.000 tona naftnih derivata prenose svoju obavezu formiranja rezervi na Upravu", navode u saopštenju.
Ističu da će resorno ministarstvo nastaviti aktivan dijalog sa svim relevantnim akterima kako bi se obezbijedila sigurna i stabilna energetska budućnost Crne Gore, poručeno je na kraju sastanka.
Коментари0
Остави коментар