- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
13. 10. 2025.
14:35 >> 14:36
DRI: Utvrđene greške i nepravilnosti u Predlogu zakona o završnom računu budžeta za 2024.
Državna revizorska institucija dala je uslovno mišljenje na finansijsku reviziju i negativno mišljenje na reviziju pravilnosti Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2024. godinu.
Državna revizorska institucija (DRI) je revizijom utvrdila greške i nepravilnosti koje imaju, kako su naglasili, materijalan i prožimajući efekat na finansijski izvještaj.
"Prema Predlogu zakona, budžetski prihodi iznosili su 2.755.717.266,87 €, a budžetski izdaci 3.003.265.592,95 €, što znači da je iskazan gotovinski deficit od 247.548.326,08 €. Revizijom je utvrđeno da je potrebno uvećati prihode za 3,2 miliona eura, a umanjiti rashode za 38,8 miliona eura, čime se deficit koriguje na 205.526.083,02 €. Modifikovani gotovinski deficit nakon korekcija iznosi 216.813.510,52 €", navode u izvještaju DRI.
Ukazuju da Ministarstvo finansija nije u potpunosti uskladilo evidenciju i finansijske izvještaje sa zakonom, te da Glavna knjiga trezora ne sadrži sve potrebne podatke o imovini, obavezama i gotovini.
Uočena su neslaganja između izvještaja potrošačkih jedinica i podataka iz Glavne knjige Trezora.
"U okviru revizije pravilnosti, DRI je izrazila negativno mišljenje zbog nepravilnosti u radu Ministarstva finansija i drugih potrošačkih jedinica. Ministarstvo finansija nije u cjelosti uskladilo vođenje Glavne knjige Trezora sa važećim Pravilnikom o jedinstvenoj klasifikaciji računa za budžet Crne Gore i budžete opština, a pojedine potrošačke jedinice su ugovarale obaveze iznad planiranih sredstava. Utvrđeno je da nijesu redovno izmirivane dospjele obaveze, niti su rasknjižene obaveze naplaćene prinudnim izvršenjem", navode u DRI.
Revizijom je konstatovano i da ni u 2025. godini nije dostavljen Završni poreski račun za 2024. godinu u zakonom propisanom roku, te da knjigovodstveno stanje poreskog duga ne odražava stvarno stanje obaveza i potraživanja.
Takođe, utvrđeno je da se Račun za razvoj manje razvijenih jedinica lokalne samouprave nije blagovremeno konsolidovao u Glavnoj knjizi Trezora, a da je dio sredstava ostao van bilansa.
DRI je ukazala i na potrebu da se uspostavi jedinstveni informacioni sistem poreske administracije, uvedu interne kontrole u radu Trezora i utvrde kriterijumi za zakup prostorija političkih subjekata.
Državna revizorska institucija je, na osnovu nalaza utvrđenih revizijom Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2024. godinu utvrdila da je realizovano 18% preporuka datih u Izvještaju o reviziji Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2023. godinu, 14% je djelimično realizovano, 66% nije realizovano, dok 2% preporuka nije primjenjivo.
Kolegijum je radio u sastavu dr Milan Dabović, član Senata i rukovodilac Kolegijuma i Siniša Čađenović, član Senata i član Kolegijuma.
Коментари0
Остави коментар