Регион
08. 06. 2023. 21:52 >> 21:52
ПРЕМИЈЕР КОСОВА
Курти: Европски изасланици су изневјерили Косово
Премијер Косова Аљбин Курти пожалио се, у интервјуу за АП, на став Сједињених Америчких Држава и Европске уније против његове земље, односно на толерисању "српског ауторитарног режима".
„Ми инсистирамо на чињеници да ако се понашате добро према аутократи, то га неће учинити бољим. Управо супротно“, нагласио је Курти.
Истакао је да су и амерички и европски изасланици за дијалог Србије и Косова, Габријел Ескобар и Мирослав Лајчак, дошли са захтјевима и условима друге стране.
Он инсистира на томе да бројност специјалних полицијских снага на сјеверу не може бити смањена све док „криминалне српске банде“ не оду са Косова или не буду ухапшене.
На Косову је било мира све док из Београда није стигла наредба за насиљем, тврди Курти.
„Западне силе не би требало да удовољавају Београду, који је коријен проблема када је ријеч о насиљу на Западном Балкану“, казао је Курти.
Он се пожалио да су међународни посредници и европски изасланици изневјерили Косово приликом ванредних априлских избора у четири општине на сјеверу, са већински српским становништвом.
Курти је истакао да му је потребна подршка међународне заједнице како би се успоставио политички плурализам у мањинској заједници Срба на Косову „за фер такмичење, у демократској трци за нове градоначелнике“.
„Не можемо приуштити још један процес у којем ће се српски кандидати дан пре избора одлучити на бојкот, само зато што то Београд нареди“, закључио је Курти.
Коментари 0
остави коментар