- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
17. 11. 2022.
14:44 >> 14:42
VANREDNO POVEĆANjE CIJENA
Inflacija na Kosovu 14,1 odsto, najveća od 2008.
Centralna banka Kosova (CBK) je danas objavila da je inflacija u drugom tromjesečju 2022. godine dostigla najviši nivo od sredine 2008. godine, uglavnom zbog vanrednog povećanja cijena energije i hrane i iznosi 14,1 odsto.
U izvještaju se ističe da je indeks potrošačkih cijena tokom ove godine dostigao 12,6 odsto, pri čemu je najveća stopa inflacije zabilježena tokom juna mjeseca od 14,1 odsto.
"Kao rezultat intenziviranja inflatornih pritisaka tokom 2022. godine, inflacija na Kosovu je počela da se širi i na druge sektore, posebno na usluge, što nagovještava prenošenje troškova koje podižu proizvođači na potrošače", navodi se u izvještaju.
U izvještaju se takođe ističe da su rastući troškovi i tekuće prepreke u lancima snabdijevanja hranom i energentima doveli do toga da ove komponente ukupnog indeksa zabilježe najveći rast, pri čemu je kategorija hrane i bezalkoholnih pića zabilježila rast od 16,6 odsto, a cijene električne energije, gasa i drugih goriva porasle su za 17,1 odsto.
"U kategoriji prehrambenih proizvoda, visoka poskupljenja zabilježena su kod cijena ulja i masti od 53,1 odsto, hljeba i žitarica za 26,3 odsto i mlijeka, sira i jaja sa rastom od 22,2 odsto. Distribucija inflatornih pritisaka u ostalim sektorima se vidi u porastu bazne inflacije koja je zabilježila rast od 4,6 odsto", navedeno je u izvještaju.
Prema CBK-u, uzimajući u obzir položaj kosovske privrede kao uvoznika energije i hrane, velike fluktuacije cijena ovih kategorija i njihova značajna težina u potrošačkoj korpi znače da je doprinos ovih kategorija opštoj inflaciji veći od ostalih komponenti.
"Doprinos hrane i bezalkoholnih pića i prevoza opštoj inflaciji u ovom periodu iznosio je 6,6 procentnih poena i 3,8 procentnih poena, respektivno, stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva 0,9 procentnih poena, dok je doprinos namještaja iznosio je skoro 0,5 procentnih poena", kaže se u izvještaju.
Коментари0
Остави коментар