Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Džonatan Harding  [ DW ]

11. 05. 2025. 12:23

Fudbal više nije kul?

Klinci na igralištu u Tibingenu

Dok veliko uzbuđenje vlada oko izgleda njemačke reprezentacije na Svetskom prvenstvu 2026. godine u SAD, Meksiku i Kanadi, dugoročna budućnost fudbala u zemlji ide u pogrešnom smjeru. Od 2006. godine Njemačka je izgubila gotovo 6.000 fudbalera u selekcijama U19 i U17. Njemački fudbalski savez (DFB) hitno traži reforme pod vođstvom šefa omladinskog fudbala i bivšeg trenera Bundeslige Hanesa Volfa.

„Moramo da se pobrinemo da nema prividnog učešća, već da su mladi stvarno uključeni“, rekao je Volf. „Ako već u U13 sjediš na klupi i nisi dovoljno dobar da bi igrao u ekipi koliko želiš, onda bih i ja svom djetetu rekao da se bavi nečim drugim.“

Trener i pionirski tim

Na nedavnoj konferenciji omladinskog fudbala DFB-a, 220 učesnika iz 21 regionalnog saveza u Njemačkoj okupilo se kako bi izradili plan kako pridobiti više mladih za fudbal i zadržati njihovo oduševljenje. Rezultati kongresa bi trebalo da budu objavljeni na Dan mladih u septembru 2025. godine, a obuhvataće i predloge regionalnih saveza.

Fudbal mora da se mijenja

„Fudbal mora da se modernizuje ako želi da ostane privlačan mladima i u budućnosti“, rekao je predsjednik DFB-a Bernd Nojendorf na konferenciji. „Čak i ako trenutno u mnogim gradovima imamo duge liste čekanja u klubovima, više se ne podrazumjeva da će djeca početi da igraju fudbal i da će ostati u klubovima tokom mladosti.“

U Engleskoj je posle pandemije zabilježen porast djece od 5 do 16 godina u fudbalskim takmičenjima, ali nedavno istraživanje organizacije Sport England pokazalo je da je u uzrastu od 16 do 24 godine zabilježen pad od 27 odsto između 2015. i 2023. godine.

Engleski savez (FA) uveo je novu strategiju 2024. godine kako bi se suprotstavio tom trendu, a od 2026. planira da uvede i „format 3-na-3“, dakle manje formalno, sa po tri igrača na obje strane, bez golmana, za U7. Jer dok nekada mališane uopšte nije bilo moguće dovesti kući sa igrališta, danas je problem što sve kraće žele da igraju. Lako je moguće da je taj trend i drugdje u Evropi, ali nema tačnih podataka za druge „fudbalske“ zemlje kao što su Francuska, Španija ili Italija.

Volf želi da treninzi budu otvoreniji za kreativne ideje kako bi se uključilo više djece – na primjer igranjem više utakmica na jednom velikom igralištu. Ideja je jasna: oživjeti igranje fudbala na terenima širom zemlje.

Lakše je za ekranom kompjutera

Jačanje digitalnih platformi jedan je od uzroka zašto mlade više ne zanima fudbal. Ali tu su i troškovi organizovanog igranja, te suočavanje sa velikim očekivanjima i intenzivnim rasporedima u omladinskom fudbalu. Pored toga, tu su i povrede, razvodi ili preseljenja roditelja. Voditelj omladinske akademije Borusije Dortmund, Tomas Brojh, rekao je da će omladinski fudbal biti „veliko kulturno pitanje“ za zemlju.

Nemačko dete i tablet kao igračka

Malte Boven je trener omladinskog fudbala iz Hamburga. Smatra da je srednja i kasna tinejdžerska starosna grupa – oni koji su često na pragu profesionalizma – zapostavljena nakon što su reforme iz 2019. godine bile usmjerene na mlađe starosne grupe.

Boven vjeruje da je pogrešno fokusirati se samo na jedan uzrok napuštanja fudbala, jer postoji čitav niz međusobno povezanih problema. Ipak, smatra da se način na koji mladi danas doživljavaju fudbal mijenja i da toga moraju da budu svjesni svi koji se bave razvojem. „Mislim da su pitanja ‘zašto’, ‘kako’ i ‘šta’ želimo da igramo postala mnogo važnija igračima poslednjih godina“, rekao je Boven za DW. „Postoji društvena razlika među generacijama.“

Boven se ne boji da će Njemačkoj u budućnosti nedostajati fudbalera, ali vjeruje da su potrebne određene promjene kako bi fudbal ostao privlačna slobodna aktivnost za mlade. Smatra da komunikacija sa igračima i roditeljima mora biti promišljenija, jer je uticaj onoga što se kaže – i kada – vrlo velik. Mladi trener vjeruje da su ulaganja potrebna ne samo u infrastrukturu, nego i u dostupnost sportskih sadržaja, kao i u podučavanje mladih o tome kako se nositi sa pritiskom – umjesto da im se on samo nameće.

Da, i ti možeš biti pravi fudbaler

Boven pozdravlja predložene reforme DFB-a, ali priznaje da kultura usmjerena na rezultate i dalje predstavlja veliki problem u omladinskom fudbalu.

„Lažno učešće je stvarnost kada je sve podređeno pobijedi u omladinskom fudbalu, naročito u amaterskim klubovima. Tada svi igrači učestvuju samo na papiru, jer im ne pružam stvarnu priliku da učestvuju kroz igru“, rekao je Boven. „Moraš u njima da probudiš maksimalno povjerenje da to mogu, da zaslužuju da igraju u klubu, da postoji razlog zašto nose taj dres. Sada je naša obaveza i odgovornost da im damo vrijeme i prostor za igru.“ Kao i mnogi drugi treneri Boven je uvjeren: „Ljudskost je temelj uspjeha.“

Ishod predloženih reformi – ako budu usvojene – vjerovatno će oblikovati novu generaciju fudbalera. U međuvremenu, Boven smatra da postoje i drugi načini za povećanje privlačnosti fudbala, na primjer da se polaznicima akademija po završetku dodeli potvrda o razvoju veština, što može da im pomogne na daljnjem profesionalnom putu.

„Imao bih potpuno drugačiji motiv od pukog postajanja profesionalcem. I dalje želim da postanem profesionalac, ali znam da će mi ovaj trud ovdje donjeti nešto konkretno“, kaže Boven.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније