- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
11. 05. 2025.
13:16 >> 13:15
Politička volja ključna za antimafija zakon
Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.
Postoje jaki interesi da se opstruira donošenje novog antimafija zakona, smatra pravnik Boris Marić. Za naš radio ističe da to zakonsko rješenje već postoji, te da je jedino pitanje postoji li politička volja da se usvoji.
"On u osnovi postoji, model postoji, samo je pitanje političke volje – da li ćete vi hrabro iskoračiti s tim i staviti ga u proceduru, da se normativno prilagodi i da vidimo kakva će biti praksa“, ističe on.
Marić pojašnjava da se najboljim pokazao irski model zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, u kojem se teret dokazivanja prebacuje na okrivljenog.
„Znači, oni uopšte nisu suprotstavljeni – mogu paralelno da postoje, paralelno da egzistiraju. Ovaj koji je predlagan apsolutno je sistem koji ide na suštinu: oduzimanje imovine i razdvajanje građanskog i krivičnog postupka“, pojašnjava.
Da efikasne borbe protiv organizovanog kriminala nema bez kvalitetnog pravnog okvira, ističe i Ivan Pekić iz Internacionalne policijske organizacije.
Kaže da je potrebno dodatno osnažiti institucije.
"U okviru borbe protiv organizovanog kriminala uvedeni su programi zaštite svjedoka kako bi se omogućilo sigurnije svjedočenje protiv članova mafije. Vlasti Crne Gore neumorno rade na jačanju kapaciteta policije i tužilaštva za efikasniju borbu protiv transnacionalnog i organizovanog kriminala, kroz različite obuke i unapređenja stručnosti kadra“, navodi on.
Podsjetimo, početkom godine Ministarstvo pravde formiralo je radnu grupu za izmjene i dopune Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.
Tada je resorni ministar Bojan Božović poručio da će taj akt sadržati najbolja rješenja iz evropske prakse.
Коментари0
Остави коментар