Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ Aleksandra Jovančević, TVCG ]

16. 03. 2025. 20:07 >> 20:08

CDT: Predlog zakona o Vladi ne donosi neophodna rješenja

Kako smo radili na zakonu o Vladi ocijeniće Evropska komisija. Dok čekamo mišljenje stižu prve kritike na tekst zakona iz Crne Gore. Iz Centra za demokratsku tranziciju ocjenjuju da trogodišnji rad ne donosi neophodna rješenja koja bi osigurala efikasniji i odgovorniji rad Vlade, a iz Ministarstva javne uprave odgovaraju da nije moguće riješiti sve probleme jednim zakonom.

 

Dugoočekivani Zakon o Vladi donio je neočekivana rješenja, ocjenjuju iz Centra za demokratsku tranziciju. Tekst predloga koji je upućen EK, kaže Milena Gvozdenović, ne može da odgovori na brojne probleme s kojima se u praksi suočava Crna Gora.

"Ne mislim da nama Zakon o Vladi sjutra treba da riješi sve probleme i da već preuredi kompletnu našu političku zbilju. Niti to treba očekivati. Međutim, Ne očekujemo ni da donosimo zakon radi zakona. Eto, tako da bismo ga imali", smatra Milena Gvozdenović iz CDT-a.

Problematizuje Gvozdenovićeva što su izmjenama teksta izbrisane ključne stvari.

"Obisane odredbe koje su regulisale rad Vlade u tom takozvanom tehničkom mandatu. Mislim da se ima jasno da onda kada Vlada izgubi povjerenje u parlamentu, to ona više nema demokratskog legitimiteta. I samim tim bi joj trebalo ograničiti ovlašćenja. Dakle da Vlada radi neke tekuće poslove, a ne da se bavi kreiranjem zakona, imenovanjima i sličnim stvarima", istakla je Gvozdenović.

Iz Ministarstva javne uprave poručuju da je Tekst zakona dobio odobrenje Venecijanske komisije, i da se čeka ocjena Evropske. Na račun kritika o regulisanju tehničkog mandata objašnjavaju.

"Odredbe koje regulišu ovo pitanje nalazile su se u Predlogu zakona, ali je od strane nadležnih organa ukazano da takve norme nijesu ustavne, budući da Ustav propisuje da Vlada kojoj je prestao mandat nastavlja rad do izbora Vlade u novom sastavu, te da se ovo pitanje ne može uređivati zakonom", navodi se u saopštenju Ministarstva javne uprave.

Ipak, zakon je uredio organizaciju rada Vlade i broja resora. No, i to je pretrpjelo određene izmjene u odnosu na prvobitni tekst.

Iz CDT su pohvalili odredbe koje se tiču transparentnosti sjednica Vlade, s akcentom na to da telefonske sjednice budu izuzetak a ne pravilo. Poručuju da je uporedo sa Zakonom o Vladi trebalo raditi i na Zakonu o Skupštini kako bi bili usklađeni.

Očekuju da ćemo na kraju ipak dobiti kvaliteteno zakonsko rješenje koje će na pravi način urediti rad izvršne vlasti.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније