Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

А.М. [ Mina ]

12. 12. 2023. 17:03 >> 17:03
1
Čitaj mi:

MEP

Prekogranična saradnja temelj održivog razvoja

Prekogranična saradnja između Hrvatske, Bosne i Hercegovine (BiH) i Crne Gore, uz podršku Evropske unije (EU), predstavlja temelj održivog razvoja i evropske integracije tog područja, poručeno je sa konferencije Interreg IPA programa prekogranične saradnje te tri države.

Kako je saopšteno iz Ministarstva evropskih poslova (MEP), na konferenciji su uz učešće predstavnika tri države predstavljeni rezultati ostvareni tokom programskog okvira IPA II, koji je obuhvatio finansijski period od 2014. do 2020. godine.

Državni sekretar u MEP Crne Gore Bojan Božović rekao je da je današnja konferencija svojevrsna kruna veoma uspješne saradnje između tri države, podsjetivši da ukupna podrška opredijeljena od EU za realizovanih 59 projekata iznosi preko 57,2 miliona EUR.

On je kazao da je prekogranična saradnja jedan od temelja evropske integracije, jer građani kroz partnerstvo institucija i razmjenu iskustava sa susjedima mogu osjetiti konkretne benefite članstva u EU.

“Ubijeđen sam da ćemo i u narednom sedmogodišnjem periodu opravdati povjerenje EU, koja je udvostručila sredstva za novi program, i dobiti izvrsne projekte koji će doprinijeti boljem kvalitetu života i još snažnijoj saradnji između tri države", istakao je Božović.

Zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Liselote Isakson naglasila je da je Unija ponosna što je podržala ove projekte, jer su poboljšali živote ljudi koji žive u područjima obuhvaćenim programom.

Kako je navela, prekogranična saradnja je okosnica ujedinjene Evrope i moćno sredstvo za izgradnju prosperiteta širom kontinenta.

“Gledajući u budućnost, EU i ove tri države su nedavno potpisale i novi sporazum, koji na raspolaganje stavlja čak 107 miliona EUR za dalju, još snažniju podršku u narednih nekoliko godina“, kazala je Isakson.

Državni sekretar u hrvatskom Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić naglasio je da su sprovedeni projekti pomogli u poboljšanju infrastrukture, povećanju ekonomske aktivnosti i otvaranju novih radnih mjesta u prekograničnom području.

„Zajednički napori u sprovođenju Programa značajno su doprinijeli podizanju kvaliteta života u ovom prekograničnom području odgovarajući na lokalne potrebe i izazove”, rekao je Mikulić.

On je naveo da Interreg programi objedinjuju jednu od temeljnih vrijednosti EU, odnosno saradnju između ljudi, regija i zemalja.

“Naše učešće u Interreg programima je izuzetno važno i za regionalni razvoj, ali i za uspostavljanje dobrosusjedskih odnosa“, naglasio je Mikulić.

Direktorica Direkcije za evropske integracije BiH Elvira Habota istakla je da je svrha programa teritorijalne saradnje da, između ostalog, pomognu u savladavanju izazova koje države ne mogu riješiti same.

„Bez podrške ovog trilateralnog programa ne bismo, na primjer, imali dostupnije zdravstvene usluge u ruralnim područjima, telemedicinsku opremu u gradovima, ojačane kapacitete za borbu protiv prirodnih nepogoda, obnovljene turističke rute i digitalizovanu kulturnu baštinu”, navela je Habota.

Ona je ocijenila da koheziona politika EU i njeni instrumenti poput tog programa pokazuju koliko je važno sve što nerijetko nije na vrhu prioriteta, a što momentalno popravlja život “običnim ljudima”.

Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 je trilateralni program koji sufinansira Evropska unija pomoću Instrumenta za pretpristupnu podršku (IPA II).

Cilj Programa je, kako je saopšteno iz MEP-a, jačanje društvenog, ekonomskog i teritorijalnog razvoja prekograničnog područja Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Saradnja između tri države nastavlja se kroz novi Interreg VI-A IPA program Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027, koji se realizuje u sklopu programskog okvira IPA III.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније