- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 04. 2024.
13:50 >> 14:09
3
Čitaj mi:
ADVOKAT MARKOVIĆ
Ustavni sud stavio tačku na Temeljni ugovor
Odlukom Ustavnog suda da ne preispita ustavnost i zakonitost Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvome, te izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti stavljena je tačka na to pitanje. To je ocijenio za Radio Crne Gore pravnik Velibor Marković. Smatra da je Ustavni sud u pravu, jer se ne radi o pojedinačnom već opštem aktu, koji, kako kaže, ne podliježe pravnoj zaštiti ni pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu. Iz DPS-a su za RCG saopštili da za sada neće komentarisati odluku Ustavnog suda.
Ustavni sud odbio je prijedlog za utvrđivanje nezakonistosti i neustavnosti Temeljnog ugovora, te izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
U obrazloženju su naveli da nema osnova za pokretanje postupka, jer, kako se kaže u saopštenju, iz člana Ustava proizilazi da Skupština odlučuje većinom glasova prisutnih poslanika. Takođe, da Vlada nije prekoračila ovlašćena potpisivanjem ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
“Navedeno pokazuje da država u kontinuitetu i dosljedno realizuje poštovanje autonomije vjerskih zajednica i vjerskih prava uopšte, na šta se obavezala Ustavom, Zakonom o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, kao i potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorima”, stoji uzmeđu ostalog u saopštenju Ustavnog suda.
Pravnik Velibor Marković za Radio Crne Gore kaže da ne postoji pravni osnov za žalbu na odluku Ustavnog suda.
“Smatram da je tom odlukom Ustavnog suda stavljena tačka, odnosno da se nema daljeg pravnog sredstva protiv te odluke iz prostog razloga što je i prema pravnoj praksi tog suda Temeljni ugovor jedna vrsta opšteg akta bez obzira što je zaključen između dva pravna lica”, naveo Marković.
Ustavni sud procjenjuje, navodi Marković, da se radi o “par ekselans” pravnom aktu, jer je, kako kaže, takav po svojoj prirodi, sadržini i dejstvu.
“Da se radi o pojedinačnom aktu postajala bi mogućnost dalje pravne zaštite onih koji smatraju da je ta odluka nezakonita, neustavna, u suprotnosti sa Evropskom konvencijom i to pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu. Ponavljam ta situacija bi bila samo moguća da je riječ o pojedinačnom aktu, ali kako se radi o opštem pravnom aktu po mom sudu na Temeljni ugovor je stavljena tačka”, kategoričan je naš sagovornik.
Da je stavljena tačka na to pitanje, ocjenio je i lider Socijalističke narodne partije Vladimir Joković. On je rekao da je Crna Gora država u kojoj se svakome jemči pravo na slobodu vjeroispovijesti, a Temeljnim ugovorom su potvrđene te slobode i uređenje odnosa između države i crkve u skladu sa evropskim tekovinama, pa je, kako je zaključio, Srpska pravoslavna crkva izjednačena sa ostalim vjerskim zajednicama.
Oglasio se i lider GP URA Dritan Abazović koji je, kako je rekao, iznenađen ekspeditivnošću Ustavnog suda. Poručio je da nikada nije imao dilemu da sve što je radio u svom mandatu je bilo u skladu sa Ustavom i zakonom, pa i Temeljni ugovor, koji je, potcrtao je, doprinio smanjenju polarizacije u Crnoj Gori.
Radio CG kontaktirao je i Demokratsku partiju socijalista, da prokomentarišu odluku Ustavnog suda. Portparol Miloš Nikolić je u poruci napisao “Nećemo za sada komentaristi. Iznijećemo stav narednih dana”.
Коментари3
Остави коментар