- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
07. 09. 2023.
15:21 >> 15:21
1
HRA TVRDI
"Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti diskriminatoran"
Akcija za ljudska prava (HRA) tvrdi da je Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti diskriminatoran, o čemu su obavijestili predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića. Tvrde da je pomenutim zakonom, koji je Skupština Crne Gore usvojila 8. maja 2023. na selektivan način propisan institut „civilne žrtve rata".
Milatović je juče održao sastanak sa predstavnicima porodica stradalih u bombardovanju Murina 1999. godine na kome je istakao da će se svojim autoritetom založiti da se predlog izmjena ovog zakona, u najkraćem roku, ponovo stavi u skupštinsku proceduru.
"Podsjećamo da je taj zakonski tekst izglasan, ali da ga prethodni predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, nije potpisao, pa su istekli rokovi za njegovo usvajanje", navodi se u saopštenju HRA.
Dodaju da je predlog definicije instituta civilne žrtve rata usvojen na inicijativu poslanika Demokrata Moma Koprivice i njime se, tvrde u HRA, neopravdano isključuje dio civilnih žrtava iz ratova devedesetih od prava na obeštećenje.
"Propisano je da se civilnim žrtvama rata smatraju samo žrtve oružanog sukoba sa NATO u Crnoj Gori, tj. žrtve i porodice žrtava u Murinu, a ne i ostale porodice civilnih žrtava iz Crne Gore koje su stradale od posljedica oružanih sukoba u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, poput otetih putnika iz voza u stanici Štrpci ili porodica deportovanih bosansko-hercegovačkih izbjeglica koje žive u Crnoj Gori", navode u saopštenju.
HRA smatra da propisivanje statusa civilne žrtve rata mora biti jedan od prioriteta.
"HRA ohrabruje stav Predsjednika Milatovića koji takođe zastupa to stanovište. Međutim, neophodno je i jedino ispravno da taj status dobiju sve civilne žrtve ratova devedesetih koje žive u Crnoj Gori. Svi su oni podjednako važni građani i građanke Crne Gore, koji*koje moraju biti jednaki pred zakonom. Neopravdano je njihovo razdvajanje po osnovu etničkog porijekla i vjeroispovijesti", zaključeno je u saopštenju HRA.
Коментари1
Остави коментар