Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

09. 07. 2025. 06:57 >> 06:57
Čitaj mi:

Audi i Mercedes najčešće kradeni automobili

U kratkom vremenskom periodu crnogorska policija je oduzela dva luksuzna automobila od albanskih državljana, za koje je utvrđeno da su ukradeni u zapadnoj Evropi i da je za njima raspisana potjernica.

Službenici Stanice granične policije Ulcinj prije dva dana oduzeli su automobil marke Audi A4 na graničnom prelazu Sukobin, nakon što je provjerom kroz baze podataka utvrđeno je da je za vozilom na snazi međunarodna potjernica koju je raspisao NCB Interpola Njemačke.

Nešto ranije pripadnici Regionalnog centra granične policije “Centar” na graničnom prelazu Vraćenovići – Deleuša oduzeli su Audi A8, njemačkih registarskih oznaka, što sve govori u prilog činjenici da je automafija na Balkanu i dalje vrlo aktivna.

Portal RTCG je pisao o tome kako je u oktobru 2023. godine u međunarodnoj akciji Europola 'Mobil 6' pronađeno je 505 ukradenih automobila, 2 hiljade ukradenih djelova vozila, 16 čamaca, 32 vanbrodska motora i 248 faslifikovanih dokumenata. Europol je tu poslednju veliku akciju izveo na granicama Evropske unije, odnosno na graničnim prelazima u Crnoj Gori, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, kao i graničnim prelazima Moldavije.

Podaci o djelovanju automafije na Balkanu i razmjerama te vrste kriminala i prekograničnog šverca nijesu iznenađenje za dobro obaviještenog sagovornika Portala RTCG.

Prema njegovim riječima u jednom periodu kriminalne grupe na Balkanu krađom automobila godišnje su inkasirale nevjerovatnih osam milijardi eura.

“Regionalna automafija veliki je problem na teritoriji Balkana, a jedan od kraka te organizacije zahvata i glavni grad Crne Gore. Sudeći po zahtjevima evropskih osiguravajućih kuća, na Balkanu se u jednom trenutku potraživalo čak 130.000 ukradenih vozila” – podsjeća sagovornik našeg portal. 

U Bosni i Hercegovini dnevno se ukradu najmanje tri četvorotočkaša koja  se kasnije pronalaze u Crnoj Gori, Albaniji, Rusiji, Srbiji i na Kosovu. Automobili se masovno kradu u Srbiji, BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu. Prema podacima Interpola i Europola, pored Sarajeva, centri automafije na Balkanu su Banja Luka, Bijeljina, Podgorica, Priština, Sofija, Skoplje, Beograd, Novi Sad, Šabac, Split i Zagreb.

Naš sagovornik tvrdi da je upravo Bosna i Hercegovina tada bila centar automafije, i da u toj državi djeluje naviše kriminalnih grupa sa tom profilacijom.

Policija je još tada saopštavala da je riječ o regionalnoj automafiji koja na meti najčešće ima luksuzne automobile novijeg datuma proizvodnje. Često kriminalci iz BiH "rade" po narudžbinama kriminalnih krugova iz drugih balkanskih država, među kojima je i Crna Gora.

Godišnje se pronađe 100 do 120 vozila ukradenih u BiH, i to najviše u Crnoj Gori, Albaniji, Rusiji, Srbiji i na Kosovu.

Ti podaci su se poklapali sa podacima Interpola i Europola prema kojima se od sto trideset hiljada ukradenih automobile, oko  60 000 nalazilo se na prostoru Crne Gore, 30 hiljada u Bosni i Hercegovini i 25 hiljada na Kosovu, dok je 15 hiljada ukradenih automobila nove vlasnike našlo u Hrvatskoj, Makedoniji i užoj teritoriji Srbije.

“Organizovane kriminalne grupe na Balkanu u ovom poslu tijesno sarađuju, tako da i vozila ukradena u Srbiji završavaju na Kosovu, Moldaviji, Ukrajini, Bjelorusiji i Rusiji, ka Turskoj i dalje ka Iraku i Siriji. Policija je zabilježila slučajeve da su vozila srednje klase ukradena u Srbiji završila kod kupaca u Sibiru ili na auto-pijaci u Damasku gdje niko i ne provjerava dokumentaciju”, kaže sagovornik našeg portala.

Policijski eksperti objašnjavaju i kako funkcionišu organizovane kriminalne grupe kradljivaca automobile. Oni kažu da su poslovi strogo podjeljeni i da se tačno zna šta ko radi. Zna se ko krade, zna se ko je zadužen za falsifikovanje dokumentacije, ko za prekucavanje broja šasije i motora, a četvrti su zaduženi za prodaju.

Prva grupa, kradljivci, to su neki koji dobro poznaju elektroniku i u stanju su da probiju fabričke elektronske kodove, da dekodiraju ključeve skupih vozila i čak da isključi satelitsko praćenje.

Druge osobe u ovom lancu su zadužene za falsifikovanje dokumentacije, imaju lažne pečate i svu potrebnu papirologiju koja je potrebna za legalizovanje lažnjaka.

Treće osobe zadužene su za prekucavanje broja šasije i motora, posjeduju specijalne mašine za brisanje starog i ukucavanje novih brojeva, a taj proces se odvija u improvizovanim automehanučarskim radnjama. Osobe zadužene za prodaju su poslednje u lancu ovog procesa.

Policijski podaci od ranije govore da su se balkanski kriminalci u novije vrijeme specijalizovali za krađu automobila u zapadnoj Evrope, odakle skupocjena vozila dopremaju do država bivše Jugoslavije i Albanije.

“Na meti lopova u Crnoj Gori su najčešće 'audiji' i 'mercedesi'. Ovi modeli se kradu i u drugim državama, i svaki sedmi ukradeni automobil je jedan od ova dva modela”, kaže naš sagovornik.

Poslednja dva slučaja u Crnoj Gori govore tome u prilog.

                                                                                                                                   

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније