Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Nina Verkhojzer  [ DW ]

09. 07. 2025. 07:27

Čitaj mi:

Sve više dobrovoljaca za Bundesver

Dobrovoljci se javljaju - Bundesveru je u narednim godinama potrebno do 60.000 dodatnih vojnika

Provoditi dane kao vojnik u Bundesveru, marširati, spavati u krevetu na sprat u kasarni? Mnogi mladi Njemci to ne mogu ni da zamisle. Tom može. Dvadesettrogodišnjak iz Erfurta se nosi mišlju da se pridruži Bundesveru. „Kombinacija drugarstva i timskog duha me fascinira", rekao je za DW. „I želim da se dalje razvijam.“

Zato Tom – momak u crnoj majici, atletske građe – sjedi u kancelariji za karijerno savjetovanje Bundesvera u Erfurtu.

Kancelarija je smještena usred tržnog centra, između supermarketa i teretane. Zainteresovani posjetioci poput njega su ovdje dobrodošli, jer Bundesver očajnički traži osoblje. Moto je – samo ne odbiti nikoga! Čak i oni koji uđu bez zakazivanja, uz malo sreće, brzo će dobiti savjet. Ili barem maslinastozeleni informativni letak sa pomalo patetičnim sloganom: „Ovdje obezbjeđujete Njemačku i svoju budućnost.“

Tom je zainteresovan za dobrovoljno služenje vojnog roka

Prva konsultacija sa karijernim savjetnikom

Prije nego što donese odluku, Tomu su potrebne neke informacije. Uniformisani karijerni savjetnik ima vremena za njega, ljubazno ga pita o njegovom profesionalnom iskustvu i ciljevima. Tom već nekoliko godina radi u zdravstvenom sektoru i trenutno je na master studijama.

On poznaje Bundesver sa prakse koju je obavljao kao student. Prijatelj koji je vojnik takođe mu je mnogo pričao o tome. Služenje u vojsci ili služba u inostranstvu ne bi predstavljali problem za Toma. „Takođe želim da nešto vratim svojoj zemlji. Već sam imao mnogo koristi od toga, poput besplatnog obrazovanja.“

Sa oko 182.000 vojnika i 80.000 civilnih zaposlenih, Bundesver je jedan od najvećih poslodavaca u Njemačkoj. Potencijalne kandidate privlači širokim spektrom programa obuke i studijskih smjerova. „Postoje mogućnosti koje možda nisu dostupne u privatnom sektoru“, kaže Tom. Razmišlja da li da se prvo dobrovoljno prijavi za vojnu službu ili da odmah potpiše ugovor na nekoliko godina.

Centar za procjenu u kasarni

Kasarna Leberfeld je udaljena oko tri kilometra od kancelarije. Lične karte se provjeravaju na ulazu. Zatim se odlazi u Centar za karijeru Bundesvera – jedan od 15 širom Njemačke. Ovdje svi kandidati iz Tiringije i Saksonije moraju da polože niz testova. Rezultati će odrediti da li će ih Bundesver prihvatiti ili ne.

Test fizičke sposobnosti za služenje vojnog roka

U teretani, dva mladića trenutno polažu test fizičke spremnosti. Toplo je, sunce sija kroz prozore. Njih dvojica snažno okreću pedale na ergometrima kako bi postigli propisani nivo opterećenja. Prethodno su imali sprint u toj prostoriji i visili na šipki u položaju za zgibove dok im se kapljice znoja nisu pojavile na čelu.

Iako je potražnja za osobljem velika, Bundesver ne zapošljava svakoga. Kandidati moraju da budu zdravi i fizički spremni. Njihovi lični stavovi moraju biti u skladu sa osnovama demokratskog poretka i svim principima koji spadaju u njega, inače se proces ovde završava.

Otprilike jedan od pet kandidata ne uspijeva, sumira pukovnik Kim Frerihs, koji je na čelu Centra za karijeru u Erfurtu.

Kim Frerihs

Ipak, veoma je zadovoljan trenutnim brojkama. Ove godine je broj prijava i zapošljavanja povećan za oko 20 odsto. To je „takođe posljedica rata u Ukrajini“, kaže Frerihs. Nastavlja se prošlogodišnji trend, kada je Bundesver dobio skoro petinu više prijava u odnosu na 2023.

Mogu li dobrovoljci da zadovolje velike potrebe?

Dakle, Bundesver ponovo raste nakon godina opadanja. Ali ne ostaje svaki novi regrut u vojsci. Pored toga, mnogi vojnici se penzionišu zbog starosti. Da li će biti moguće da se godišnje regrutuje do 60.000 dodatnih vojnika i u narednom periodu? To je plan ministra odbrane, socijaldemokrate Borisa Pistorijusa. On to obrazlaže prijetnjom od Rusije i povećanim zahtjevima NATO.

Uprkos ovom ambicioznom cilju, ministar odbrane se za sada drži dobrovoljne službe. Želi da vojnu službu učini atraktivnijom, prije svega kroz bolje plate.

U budućnosti će svi osamnaestogodišnjaci takođe dobijati poštu od Bundesvera. Muškarci moraju, a žene mogu, da popune i vrate upitnik. On sadrži pitanja o njihovom zdravlju i spremnosti za obavljanje vojne službe. Ljekarski pregled, fizički pregled, takođe će biti postepeno ponovo uvedeni. Kim Frerihs, čovjek sa praktičnim iskustvom, smatra da to neće u potpunosti funkcionisati bez nekih „obaveznih elemenata“.

Međutim, u slučaju da „blaga prinuda“ nije dovoljna, Pistorijus već preduzima mere predostrožnosti: On ima mogućnost da ponovo aktivira regrutaciju u kratkom roku, što je upisano u planirani novi Zakon o vojnoj službi. Ova opcija bi trebalo da stupi na snagu ako se ne pronađe dovoljno dobrovoljaca ili ako se situacija sa prijetnjom pogorša. Očekuje se da će Vlada razmatrati nacrt zakona krajem avgusta.

Bolji imidž, više kandidata

Opet smo u kancelariji za karijerno savjetovanje u centru Erfurta. Toni Bauman je savjetnik za karijeru koji je razgovarao i sa Tomom. On kaže da ga mladi ljudi često pitaju da li se u Bundesveru mogu da se bave sportom ili da polažu vozački ispit dok služe vojsku. Novac je takođe problem za potencijalne kandidate, od kojih se neki pojavljuju sa roditeljima. „Nemamo šta da krijemo u tom pogledu“, kaže Bauman. „Ako neko želi da odsluži dobrovoljni vojni rok odmah nakon škole, ovdje dobija podršku od 1.800 eura neto, a takođe mu je obezbijeđen besplatan smještaj, besplatno putovanje vozom i besplatna medicinska njega, to je veoma privlačno.“

Imidž Bundesvera takođe igra ulogu. On se znatno popravio otkako je savezna vlada uložila mnogo novca u bolje opremanje trupa. Saznanje da je Bundesver veoma dobro opremljen i tehnološki moderan, kaže Bauman, svakako je dodatna motivacija za kandidate.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније