- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
09. 07. 2025.
07:50 >> 07:52
Tenderska komisija završava posao, odluka neće prije septembra
Tenderska komisija (TK) za postupak dodjele koncesije za aerodrome u Podgorici i Tivtu do sinoć nije završila svoj posao, već bi to trebalo da uradi danas, kada ističe rok za njihov rad.
Vladino tijelo treba da donese odluku, odnosno da rangira ponude dva potencijalna koncesionara – Inčon internešenel airports korporejšn (IIAC) i Korporasion Amerika Airports (CAAP). Prošle sedmice su kao prvorangiranu ocijenili ponudu Inčona, a kao drugorangiranu ponudu luksemburško-američkog konzorcijuma.
Na jučerašnjoj višesatnoj sjednici, prema našim informacijama, usvajali su zapisnike i izvještaje sa sjednica, dok bi danas morali da završe sa radom. Do sinoć nismo imali informacije da li bi moglo da dođe do nekih promjena u odluci Tenderske komisije od prošle sedmice.
Ipak, ono što smo dobili jeste najava gotovo izvjesne žalbe CAAP-a na odluku Tenderske komisije. To bi značilo da Ministarstvo saobraćaja, kojem TK daje na dalje postupanje odluku o davanju aerodroma pod koncesiju, neće 25. jula moći da preda materijal na Vladu, već će morati da sačeka još 30 dana, kako bi odgovorilo na žalbu. To bi u krajnjem značilo da prije septembra Vlada neće moći da donese odluku o eventualnom davanju aerodroma pod koncesiju ili da donese odluku da neće aerodrome da da nekom od zainteresovanih koncesionara.
Naime, prema Zakonu o koncesiji, koji je važio u vrijeme kada je raspisan tender 2019. godine, ponuđači imaju pravo da u roku od 15 dana izjave žalbu Tenderskoj komisiji, a po žalbi ponuđača komisija odlučuje u roku od 30 dana od dana prijema žalbe.
– Blagovremeno izjavljena žalba prekida sve dalje aktivnosti nadležnog organa u postupku dodjele koncesije do donošenja odluke po žalbi – piše jasno u zakonu.
A luksemburško-američki konzorcijum je još 13. juna u pismu predsjedniku Tenderske komisije Niku Đeljošaju najavio da postoji velika mogućnost da podnesu žalbu, jer smatraju da komisija nije mogla da dva puta ocjenjuje tehničke ponude, što je bio slučaj. Tačnije, TK je prvo ocijenila da ponuda Inčona nema dovoljan broj bodova za prolazak u sljedeću fazu postupka, odnosno da nema dovoljno bodova da se njihova finansijska ponuda otvori, da bi se nakon toga uključio konsultant IFC koji je kazao članovima Vlade da ne može da podrži takvu odluku. Sve je rezultiralo novim ocjenjivanjem obje ponude, nakon čega je Inčon dobio dovoljan broj bodova da prođe u drugu fazu, a CAAP je dobio više bodova nego što je imao prilikom prvog ocjenjivanja.
Televizija "Vijesti" juče je plasirala vijest da CAAP smatra da je drugo bodovanje za tehnički dio ponuda na tenderu za koncesije za crnogorske aerodrome bilo nezakonito, pa samim tim i bodovanje finansijskih ponuda.
U pismu CAAP predsjedniku Tenderske komisije, upućenom još 13. juna i na koje nikad nijesu dobili odgovor, navodi se da finansijska ponuda njihovog konkurenta za aerodrome, južnokorejske kompanije Inčon, nije trebalo da bude razmatrana, jer na prvom bodovanju za tehnički dio ponude nijesu dobili potrebnih 80 poena.
Oni tvrde da je Tenderska komisija, pod pritiskom sa strane, promijenila početno bodovanje i IIAC-u dodijelila 81,69 poena.
– U oba bodovanja, iste dokumente su ocjenjivali isti članovi Tenderske komisije i pravno je neprihvatljivo da budu različito ocijenjeni u dvije različite sesije bodovanja, u formalno-pravnom postupku kao što je onaj prema Zakonu o koncesijama – naveli su iz CAAP-a i dodali da Zakon o koncesijama ne predviđa ponovljene ili uzastopne evaluacije ili bodovanja.
Oni su zaključili da je Tenderska komisija uspostavljena kao nezavisno i stručno tijelo, i njena uloga postaje besmislena u slučaju da nije u mogućnosti, kao u ovom slučaju, da donosi odluke autonomno.
Коментари0
Остави коментар