- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
27. 08. 2023.
12:58 >> 13:47
5
LEKIĆ ZA PORTAL
Nastavak nedorasle državne politike donio blokadu EU integracija
Predsjednik DEMOS-a i doskorašnji predsjednik skupštinskog Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Miodrag Lekić rekao je u razgovoru za Portal RTCG da krupna posljedica nastavka nedorasle državne politike jeste blokada evropskih integracija. Lekić je govorio o formiranju nove vlade, posljedicama i dobrim efektima koje taj proces može donijeti.
- Kako ocjenjujete tok sastavljanja vlade i nemale kontraverze pa i tenzije koje su se podigle u dosadašnjem procesu?
Duh saradnje i širokog konsenzusa mora da postoji u pluralistickim demokratijama. Ali ne i po cijenu sastavljanja vlade suprotno pokrenutoj i dominantnoj društvenoj energiji i izbornim rezultatima. Jedno i drugo su izražavali zahtjev za raskidom sa koruptivno mafiokratskim sistemom i njihovim personalnim i partijskim nosiocima.
Drugim rječima postoji opomenjujuće iskustvo tokom tri godine, što zbog nedoraslosti pojedinaca i političkih grupa, što zbog sve prisutnije tendencije da je prevarantska praksa obrazac moderne politike. To je u određenoj mjeri ispoljeno i prilikom sastavljanja 42 i 43 vlade kada je izigrana volja građana. A potencijalne posljedice svega toga su mnogostruke.
Počev od nedemontiranja koruopcionaškog sistema u kojem su najvažniji segmenti vlast i mafija - što je sada i sa nadležnih međunarodnih instanci potvrđeno-ostvarili idealnu saradnju i bili stub sistema. Takođe krupna posljedica nastavka nedorasle državne politike jeste i dalja blokada evropskih integracija.
- S druge strane čuju se i promjedbe upravo upliva međunarodnih faktora? Kako to objasniti sa prethodnom konstatacijom o blokadi evropskih integracija?
Treba razlikovati uticaj EU koji je, i dalje to smatram, korisnim za nas, dakle na planu usvajanja evropskih standarda i izgradnje pravne države, od drugih međunarodnih uticaja ovdje. Zapravo radi se o uticajima koji više liče na mešetarsko djelovanje službi i pojedinaca pokridveno opštim frazama o demokratije, pa i tragikomičnim nastupom pedagoške političke edukacije Crne Gore, nažalost sa rezultatima dalje haotizacije u našoj zemlji. Čak i odbrane nosilaca prethodnog autokratsko korupcionakog sistema.
- Mislite i na predstavnike zemalja EU?
Moguće djelovanje odeđenih predstavnika država EU, i to ne primarno u okviru politike Evropske unije, već u drugim formatima, pa i parcijalnim interesima je druga još komleksnija, ipak vidljiva tema.
U svakom slučaju međunarodni uplivi, njihov prostor djelovanja, ponekad i na štetu Crne Gore, će zavisiti od nas ovdje. Najviše od onih koji vode državu. Držanje do dostojanstva zemlje i primarno njenih interesa nije u suprotnosti sa imperativom saradnje sa svijetom. Posebno sa saveznicima koji poštuju državu Crnu Goru i doprinose njenoj stabilosti i progresu.
- Vi ste nedavno imali određeno iskustvo sastavljanja vlade u statusu mandatara. Da li bi mogli uporediti dva procesa?
Određene razlike postoje i političkim kontekstima.
Dobivši i formalno povjerenje većine i parlamentu za sastavljanje vlade pokušao sam sa se javno odgovorno odnesem. I uprkos opstrukcijama šefa autoritarno - korupiranog sistema koji je obavljao i funkciju predsjednika države.
Tada sam javno proklamovao dva principa - prvi," ili će vlada biti ozbiljna ili je neće biti". I drugi- "da će se vlada sastavljati isključivo na bazi demokratskih principa, odnosno ustava Crne Gore i bez miješanja sa strane". Za očekivati je da se sada nova vlada neće sastavljati po suprotnom principu - ili će biti neozbiljna ili je neće biti, i sa odlučujućim stranim uticajem.
- Kakav će po vama biti ishod sastavljanja vlade?
Uprkos zabrinjavajućim tendencijama, još je, po svemu sudeći, mnogo toga otvoreno. Mislim da u PES-u ima ozbiljnih, politički obrazovanih osoba, koji bi mogli doprinjeti javno odgovornom i demokratskom vođenju procesa formiranja vlade. Dakle, ostaje da se vidi dalji nastavak koji bi morao voditi što bržem i na volji građana formiranju vlade. U protivnom čeka nas nestabilnost, dalja haotizacija društva sa svim posljedicama. Još jedan korak unazad bi bio nepodnošljiv za građane i novi težak udarac državi Crnoj Gori.
Коментари5
Остави коментар