Политика
18. 01. 2023. 13:38 >> 13:32
ЗАБРИНУТИ ЗА ВЛАДАВИНУ ПРАВА
Посланици ЕП траже истрагу о раду Вархељија
Европски парламент (ЕП) усвојио је годишњи извјештај о имплементацији заједничке вањске и безбједносне политике за 2022, извјестиоца Давида Мекалистера.
У Резолуцији, која је добила подршку 407 посланика се наводи да Европски парламент остаје дубоко забринут због извјештаја да комесар за сусједство и проширење “намјерно настоји да заобиђе и поткопа централни значај демократских реформи и реформи владавине права у земљама приступницама ЕУ”.
Посланици апелују на Комисију да покрене независну и непристрасну истрагу о томе да ли понашање и политике које спроводи Комесар за сусједство и проширење представљају кршење Кодекса понашања за чланове Комисије и комесарових обавеза према Уговорима.
У Извјештају, поновљен је позив на усвајање циљаних санкција против дестабилизирајућих актера у Босни и Херцеговини, укључујући оне који угрожавају њен суверенитет и територијални интегритет, посебно Милорада Додика, и позивају се све државе чланице да осигурају да такве санкције може усвојити Савјет.
Документ наглашава важност потпуног усклађивања земаља Западног Балкана са вањском и безбједносном политиком ЕУ, посебно њеном политиком санкција трећим земљама.
У усвојеним извјештају истакнуто је жаљење због и даље ниског нивоа усклађености Србије са вањском и безбједносном политиком ЕУ, посебно у погледу агресорског рата Руске Федерације против Украјине, и понавља се став да би даља преговарачка поглавља требало отворити тек када Србија ојача своју посвећеност реформама у областима демократије и владавине права и покаже пуну усклађеност са ЗВБП. Посланици подсјећају да Србија, као земља која тежи европским интеграцијама, мора да се придржава заједничких вриједности и права ЕУ.
“Очекујемо да се земље које су у процесу проширења у потпуности усалгасе, корак по корак са заједничком вањском и безбједносном политиком. То се односи и на усаглашавање у санкцијама”, казао је извјестилац Дејвид Мекалистер.
Европски парламент, како се наводи, пружа снажну подршку европској будућности и приступању ЕУ свих земаља Западног Балкана као пуноправних чланова ЕУ породице и позива државе чланице да обнове своју посвећеност проширењу испуњавањем обавеза ЕУ према земљама западног Балкана, посебно хитним укидањем визних баријера за грађане Косова.
Наглашава се да је неопходно да ЕУ ојача кредибилитет процеса проширења чувајући његову природу засновану на заслугама, укључујући критеријуме као што су демократија, основна права и владавина права, на основу поглавља 23 и 24 правне тековине ЕУ у ревидираној методологији проширења, уз избјегавање политизације процеса проширења кроз билатералне спорове. “Напредак на путу ка ЕУ треба да зависи од трајног и неповратног напретка оствареног кроз неопходне реформе везане за ЕУ, посебно у области владавине права”, истиче се у документу.
Коментари 0
остави коментар