- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
10. 04. 2022.
19:59 >> 20:39
1
IZ CEDEM-A PORUČUJU
Društvo opterećeno čestim glasanjima, izbore objediniti
Crnogorsko društvo je dugo opterećeno političkim previranjima. Gotovo da nema godine, od sticanja nezavisnosti, da nije bilo nekih izbora, parlamentarnih, predsjedničkih ili lokalnih. I ove godine smo bili i bićemo u kampanjama za lokalne izbore. Da su građanima dosadila tako česta glasanja pokazuje i podatak da je u posljednje vrijeme značajno smanjen procenat izlaznosti. Zbog toga iz nevladinog sektora poručuju da bi izbore trebalo objediniti, kako bi se konačno fokus premjestio na suštinska, životna pitanja građana, ali i smanjili troškovi, koje opet plaćaju građani.
Od obnove crnogorske nezavisnosti do danas, u samo četiri godine nije bilo izbora - 2007, 2011, 2015. i 2019.
Oni koji godinama prate izborni proces kažu da su politički subjekti od referenduma, pa nadalje u stalnoj kampanji i pripremi za neke od izbora.
"Od obnove nezavisnosti, građani Crne Gore nijesu imali priliku da odmore od priče koja se tiče izborne kampanje", kaže Marko Pejović iz CEDEM-a.
Pitali smo građane da li su umorni od izbornih kampanja i da li su im izbori dosadili?
"Jesu vala više. Bolje bi im bilo da gledaju ovaj narod da bolje živi".
"Dosadili mi nisu. To je nešto što je neminovno i to tako ide".
"Kroz čitav život, od 90-ih pa dalje, imam osjećaj da se samo o politici priča i da nam svaki dan to oduzima dosta vremena".
"Mislim da nije previše izbora i da treba što češće da se organizuju kako bi se donijela neka konačna odluka i da bude ravnopravnost među građanima"
"Trebalo bi da se objedine svi u jedan dan i da se narod malo odmori od svih tih pitanja svakodnevnih".
Iz Kabineta predsjednika države, međutim, kažu da se o objedinjavanju izbora ne može govoriti u uslovima nestabilnog političkog ambijenta i blokade najvažnijih institucija.
"O ovako važnom pitanju, ali i o drugim bitnim društveno-ekonomskim temama, neophodno je otvoriti pravovremenu i inkluzivnu debatu, tamo gdje joj je i mjesto - u najvišem crnogorskom zakonodavnom domu, koja bi mogla dovesti do usaglašenih rješenja, ali i otpočinjanja njegovog redovnog proljećnjeg zasijedanja na koje se čeka duže od mjesec", kaže savjetnik predsjednika države Boris Bastijančić.
Crnu Goru godinama je karakterisao visok stepen izlaznosti na izbore. To se, međutim, promijenilo, pa je na posljednjim lokalnim izborima zabilježena 15 odsto manja izlaznost.
"To vrlo jasno ukazuje da se crnogorsko društvo nalazi u jednom stanju letargije i apatije i da građani smatraju da njihovim izlaskom na izbore neće ništa promijeniti, a tome u prilog govori i činjenica da nakon 30. avgusta kada su građani očekivali značajne promjene po svim pitanjima, one se nijesu dogodile", navodi Pejović.
Trend pada izlaznosti će se, očekuju u CEDEM-u, nastaviti i na izborima koji slijede. Rješenje vide u objedinjavanju koje bi, kako kažu, doprinijelo i uštedi resursa, ali i skretanju fokusa s izbornih na neke bitnije životne teme.
Коментари1
Остави коментар