- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
27. 01. 2016.
22:51 >> 22:51
130
42 POSLANIKA ZA
Izglasano povjerenje Vladi
U Skupštini je večeras izglasano povjerenje Vladi premijera Mila Đukanovića. Za povjerenje Vladi glasala su 42 poslanika DPS-a, Pozitivne i predstavnici partija manjinskih naroda, dok je 20 poslanika SDP-a i opozicije bilo protiv. Premijer Milo Đukanović poručio je, u završnoj riječi uoči glasanja o povjerenju Vladi, da DPS prihvata plan Pozitivne Crne Gore za prevazilaženje političke krize i pozvao predstavnike parlamentarne opozicije da učestuju u daljem radu Vlade.
Premijer je naglasio da respektuje činjenicu da postoji nepovjerenje političkih partija između sebe i u izborni sistem i dodao da će DPS učiniti sve da se to nepovjerenje, ako ne eliminiše, bar umanji.
"Zato pozivam sve partije parlamentarne opozicije da uđu u Vladu i preuzimanjem dijela odgovornosti pomognu da zemlja učvrsti stabilnost i dobije kredibilnu vlast, nakon izbora. Znam da su razlozi nepovjerenja uglavnom vezani za pitanje biračkih spiskova i korišćenja državnih resursa. Posebno je interesovanje da se ostvari puna konatrola nad radom MUP-a i ministarstva finansija, rada i socijalnog staranja i ministarstva poljoprivrede. Spreman sam da u tim resorima otvorim prostor za učešće parlamentarne opozicije u Vladi. Ta participacija može biti na ministarskom i na pomoćničkom nivou sa dodatnim ovlašćenjima. Spreman sam da ponudim i jedno potpredsjedničko mjesto zbog uvida u rad užeg kabineta Vlade. Mislim da sve ovo do kraja korespondira sa inicijativom Pozitivne Crne Gore", poručio je Đukanović.
Predsjednik Vlade je ocijenio da je rasprava potvrdila opravdanost vladine inicijative. Đukanović je poručio da je nelogično da je ta inicijativa udar na parlamentarizam, kao što to tvrdi SDP.
"Upravo naprotiv, mislim da je ova inicijativa najveći doprinos parlamentarnom dijalogu posebno jer je Vladu kao tehničku označio upravo naš dosadašnji koalicioni partner", poručio je Đukanović.
Đukanović je naglasio da se dugo u Crnoj Gori vrlinom smatrala nepromijenjenost mišljenja.
"Ako SDP ima pravo na promjenu mišljenja, valjda ima pravo i svaka druga partija da to uradi. Nije bila politička korupcija da se nakon lokalnih izbora u Podgorici SDP, koji je nastupio sa opozicionom strankom, svoj blok glasova pridruži DPS-u bez korupcije", rekao je premijer.
Na konstataciju predsjednika SDP-a Ranka Krivokapića da je bilo korupcije u tom slučaju, Đukanović je rekao da nije upoznat sa tim i da Krivokapić traba da informiše javnost i da treba sprovesti istragu.
Lider DPS-a je ocijenio da je u pojednim medijskim radioniocama smišljen način kako napasti najjaču partiju.
"Nemoguće je DPS pobijediti na izborima, pa je treba pobijediti buntom, prelaznom vladom, uticajem sa strane. Tragikomično je reći da Crna Gora nije demokratska država", kazao je Đukanović.
Đukanović navodi da Crna Gora nije u političkoj krizi, dodajući da funkcionišu sve grane vlasti, uključujući lokalne samouprave.
"Nakon ove rasprave, jedna od dvije vladajuće stranke će ići u opoziciju. Ukoliko DPS ostane u vlasti, a SDP se preseli u opoziciju, to se apsolutno neće odraziti na stabilnost i bezbjednost Crne Gore", rekao je premijer.
Ovdje je riječ o napadu na strateške pravce Crne Gore, a to su put ka NATO-u i Evropskoj uniji , kazao je Đukanović.
Crnogorsko društvo je podijeljeno i to ne opterećuje našu stabilnost, ali opterećuje tempo našeg razvoja, rekao je Đukanović i odbacio tvrdnje da je Vlada odgovorna za podjele u Crnoj Gori, navodeći da su one mnogo starije od ove Vlade.
Premijer je ocijenio da je ova Vlada skup onog najboljeg što Crna Gora može dobiti u ovom trenutku, "od onih ljudi koji su spremni da se bave ovim poslom".
Predsjednik Vlade je poručio da svi ekonomski parametri pokazuju da Crna Gora nije u krizi i dodao da brojni podaci potkrepljuju njegovu ocjenu. Nema nijednog parametra koji govori protiv toga da je država u ozbiljnom ekonomskom razvoju, kaže Đukanović.
Šef poslaničkog kluba DPS-a Tarzan Milošević je ocijenio da je rasprava o povjerenju Vladi potvrdila da je odlična prilika za parlamentarni dijalog i posjetio da je DPS pozvao sve partije da "sljedećih nekoliko mjeseci zajedno rade na unaprijeđenju izbornog procesa i otklone sve nepravilnosti za fer i demokratske izbore". On je ocijenio da je dosadašnji koalicioni partner zaboravio sve pozitivne domete koalicije, koju je predvodio DPS.
"SDP se potpuno preselila u opoziciju i zaboravili su sve istorijske rezultete koalicije kojoj su pripadali. Ovo je važan trenutak za politički sistem Crne Gore, jer koalicija više ne postoji. Mi smatramo da ne možemo raditi sa onima koji su protiv crnogorske nezavisnosti i koji su protiv NATO integracija. Nijesmo čuli tokom ova tri dana ubjedljive i realne razloge, zbog kojih bi ovoj Vladi trebalo uskratiti povjerenje", poručio je Milošević.
Nezavisni poslanik Mladen Bojanić je naveo da Vlada treba da padne zato što je, kako je ocijenio, pobijedila zahvaljujući krađi na prethodnim izborima. On je ocijenio da je aspurdna situacija da je jedna opoziciona partija dala mogućnost premijeru Đukanoviću da bira da li će mu Vlada pasti ili ne.
"Bili smo svjedoci tri dana ovdje rasprave i svađe među dosadašnjim koalicionim partnerima ko je više krao na izborima. Gospodine premijeru još uvijek ima prostora da Vlada sama podnese ostavku, a ne da se osloni na glasove birača koji su tražili vašu smjenu", kazao je Bojanić.
Šef poslaničkog kluba SNP-a Aleksandar Damjanović je kazao da ova Vlada, od formiranja 2012. nije dobro radila i da treba da bude kažnjena izglasavanjem nepovjerenja.
"Ne može se govoriti o legitimnosti Vlade, ako se daje podrška novoj parlamentarnoj većini za koju građani nijesu glasali. Ja očekujem ostavku i ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića jer se dešava šizofrena situacija da stranka, iz koje je Konjević, glasa protiv odluka Vlade. Pozivamo kolege da uskrate povjerenje ovoj Vladi, jer će to donijeti dobro Crnoj Gori", rekao je Damjanović.
Predsjednik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić ocijenio je da inicijativa premijera o povjerenju Vladi politički ima samo jedan cilj – zaustavljanje političkog dijaloga i pokušaj da se pobjegne od slobodnih i fer izbora.
"Pregovori su išli, dijalog je išao, a napravljen je udar na parlamentarizam. Sada Vlada pravi većinu koja je prvi put posljedica političke korupcije. Ovaj parlament nema smisla, kao nijedan na svijetu, ako glasa za sve što Vlada predloži. Moramo otvoriti mogućnost dogovora jer je već Crna Gora duboko podijeljena. Politika podjela nije dobra i vama kolege iz DPS-a mora biti jasan besmisao te politike. Dogovorili smo se 1999, 2006, ali ovo je opasnije nego što izgleda i vodi u totalnu podjelu Crne Gore. Ali uprkos tome, imamo još prostora da pokušamo da napravimo zaokret ka slobodnim i fer izborima. Ali alternative nema, ili izbori ili nestabilnost Crne Gore.", poručio je Krivokapić.
Predsjednik Pozitivne Darko Pajović je kazao da politička kriza nije došla u dobrom momentu i da ta stranka nije odgovorna za to. Pajović je ocijenio da je izborni proces apsolutno narušen i da je politička stabilnost neophodna za integracione procese.
"Mi ne mislimo da se revolucionarnim metodama mogu rješavati naslijeđeni problemi. Tu se razlikujemo u opoziciji i želeći najbolje nažalost ne nailazimo na razumijevanje naših opozicionih kolega. Želimo da mijenjamo na bolje stvari, da umjesto ovih koji vladaju sjutra dođu oni koji će to raditi bolje, ali ne po tu cijenu da sve srušimo. Očekivati od Pozitivne da potpuno stavi u stranu državni interes nije realno. Zato mi nudimo jedan novi model, koji je pošten i iskren.", rekao je Pajović.
Predsjednik kluba poslanika FORCA, AA, HGI i LPCG Andrija Popović poručio je da će Liberalna partija glasati za povjerenje Vladi, jer izglasavanje nepovjerenja, kako smatra, neće dovesti do usvajanja željenih standarda.
"Tako nešto bi samo ubrzalo izbore koji se ne bi održali po novom izbornom zakonodavstvu. LP glasaće za povjerenje Vladi i njeno djelovanje u punom kapacitetu do redovnih izbora zbog poštovanja predizbornog i postizbornog dogovora sa koalicionim partnerima", naglasio je Popović.
Šef poslaničkog kluba Bošnjačkog saveza Suljo Mustafić ocijenio je, u završnoj riječi, da je inicijativa za preispitivanje povjerenja Vladi legitimna i očekuje da ona dobije povjerenje.
"Znamo da se u Skupštini osporavao legitimitet aktuelne Vlade, prije svega od koalicionog partnera SDP-a, ali ne treba pridavati političku dramatiku ovom pitanju. Očekujemo da aktuelna Vlada dobije podrške upravo zbog vanjskih ciljeva, tj. integracija. Bošnjačka stranka će dati povjerenje ovoj Vladi jer da bude odgovorna prema svim Bošnjacima i ostalim građanima Crne Gore", naglasio je Mustafić.
Premijer Đukanović je, u diskusiji s poslanikom SDP-a Izetom Bralićem, rekao da se iz bliske prošlosti prisjeća i drugačijih stavova do juče bivšeg koalicionog partnera.
Naime, prethodno je Bralić saopštio kako razlaz sa DPS-om nije naknadna pamet, te da različiti stavovi na privatizaciju pojedinih preduzeća postojali od samog početka.
"Zašto napuštamo koaliciju? Sad kad smo dobili pozivnicu za NATO nema tog vezivnog tkiva zbog kojeg bi morali da se odreknemo principa koje mi u SDP-u smatramo preduslovom reformi. U Crnoj Gori se danas loše vlada", istakao je Bralić.
Sa druge strane, Đukanović je rekao da izlaganje Bralića pokazuje pravo na promjenu mišljenja. On je rekao da se sjeća drugačijih ocjena Bralića od prije nekoliko mjeseci.
"Ne bježim od priče o Limenci"
"Beskrajno vjerujem u pravo svakog da otvori oči, spozna neku novu istini i saopšti novo viđenje", rekao je Đukanović, navodeći da neće smatrati izdajom to što su u SDP-u promijenili mišljenje.
Premijer je rekao da ne prihvata ocjene da je Vlada kriva za sudbinu svakog od 650.000 stanovnika. Bralić je, međutim, kazao da Vladu ne podržavaju i zato što nema stratešku viziju.
"Danas su u Crnoj Gori najviše nezadovoljni oni koji su najviše uložili u njenu obnovu. Boli ih nepravda", rekao je Bralić, navodeći da su potrebne promjene.
Kad je riječ o, kako je rekao, takozvanoj aferi Limenka, Đukanović je rekao da se stiče utisak "da bježim od te teme".
"Fakti su poznati. Dakle, država je raspisala javni oglas za prikupljanje ponuda, dobila je ponude, dobila je najboljeg ponuđača, najbolji ponuđač je platio, država Crna Gora je bila u obavezi da ispuni svoju ugovornu obavezu da će poslije dvije godine osloboditi određeni objekat. To nije uradila ni te, ni sljedeće godine, ni svih godina do danas. U međuvremenu je tekao proces pregovora kako sporazumno riješiti to, Vlada Crne Gore smatrala je da ne treba da se sporazumije, već da ide u sudski proces. U međuvremenu je bilo sedam sudskih procesa i okončan je onako kako je okončan", rekao je premijer.
Posvetimo se nacionalnim interesima
Đukanović je rekao da bi pogrom na Vladu Crne Gore bio u slučaju da se sporazumjela "sa čovjekom nezgodnog prezimena".
"Pretpostavljam da je to u dobroj mjeri opredijelilo tadašnju Vladu, kojom nisam predsjedavao, da ide u sud i pokloni povjerenje sudskoj vlasti", rekao je Đukanović, navodeći da se ovo pitanje otvara da bi bio doveden u moralno nezgodnu situaciju.
Đukanović je rekao da bi bio najsrećniji kad se niko nikad ne bi sudio s državom.
Premijer je rekao i da nije neko ko potencira svoje zaloge, a kamo li da ih kvalifikuje kao istorijske. On je rekao da građani najbolje znaju ko je i koliko činio za Crnu Goru.
Premijer je rekao je "druga Crna Gora", kojoj pripada Danilović, doprinijela miru tako što je formirala Sedmi bataljon, prizivajući NATO da se ne bruka što i nas ne bombarduje.
"Ne prizivam ja viševjekovnu zaostalost Crne Gore u pomoć da bih opravdao neuspjehe ove vlade. Naprotiv, smatram da je ova vlada uspješno radila", rekao je Đukanović, navodeći da je jako važno posvetiti se nacionalnim interesima.
Premijer je rekao da, bez obzira na ishod glasanja o povjerenju vladi, niko ne može dovesti u pitanje nezavisnost, stabilnost i evroatlantske integracije Crne Gore.
Predsjednik Pozitivne Crne Gore ponovio je ranije ocjene da su prioritet države NATO integracije, i ratifikacija sporazuma u zemljama članicama. Iako, kako je rekao, dva čelna čovjeka države kažu da je proces NATO integracija završen, Pajović smatra da to ipak nije tako, jer je proces ratifikacije veoma ozbiljan.
"Možemo da pričamo da je završen, ali nije", rekao je Pajović, pozivajući da se političke trzavice stave po strani.
Lider Demosa Miodrag Lekić ocijenio je da su se poslanici udaljili od glavne teme današnje sjednice, koje se tiče pitanja provjere povjerenja vladi. Stoga je saoptšio da "vlada mora da se otvori i da ne igra falš kartama".
"Predlažem da se svaki poslanik izjasni kako će da glasa. Premijer neka kaže da li prihvata plan Pozitivne Crne Gore, a lider Pozitivne neka kaže šta će onda raditi", rekao je Lekić.
Predstavnik albanskih partija u parlamentu, Genci Nimanbegu, kazao je da Forca koaliranjem sa DPS-om ne abolira tu stranku od loših odluka i privatizacija.
"Inicijativa o povjerenju Vladi je politički i pravno utemeljena. Ona dolazi nakon pozivnice u NATO. IStičem da inicijativu dočekujemo mirno. Nazadovanja u pravima nije bilo", rekao je Nimanbegu, saopštavajući da je Glavni odbor jednoglasno odlučio da podrži Vladu premijera Mila Đukanovića.
Poslanica SNP-a Danijela Marković rekla je da je na sceni posljednja tri dana aktuelna brakorazvodna parnica između DPS-a i SDP-a, navodeći da SNP neće biti advokat nijednoj od te dvije partije.
Marković je optužila da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja oduvijek bilo zloupotrebljavano u predizborne svrhe. Ona smatra da je u Crnoj Gori loša socijalna politika, zahvaljujući kojoj je narod doveden do prosjačkog štapa.
Види још
Коментари130
Остави коментар