- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
07. 07. 2025.
06:41 >> 06:41
Crna Gora treba više da ulaže u domaću proizvodnju
Crna Gora na svaki euro koji zaradi izvozom skoro sedam potroši na uvoz robe, saopšteno je iz Uprave za statistiku - Monstat. Taj podatak, ocjenjuje za Radio Crne Gore ekonomski analitičar Mirza Mulešković, očekivan je i još jednom pokazuje da su nam potrebne politike koje će diverzifikovati našu privredu. Takođe ističe, neophodno je dodatno ulaganje u domaću proizvodnju te investicije u taj, a ne sektor nekretnina.
Robna razmjena u prvih pet mjeseci ove godine prema podacima Monstata dostigla je preko milijardu i devetstotina miliona i četiri odsto je viša nego u istom periodu lani. Izvoz je činio 237 miliona, a uvoz šest puta veći ili 1,6 milijardi.
Ova statistika je, ocjenjuje ekonomski analitičar Mirza Mulešković, očekivana. A još više zabrinjava ističe što će se negativni saldo nastaviti i do kraja godine jer će se, kako pominje, smanjiti izvoz električne energije zbog remonta termoelektrane.
"Bez diverzifikacije ekonomije, bez jačanja realne ekonomije, bez otvaranja novih radnih mjesta u realnoj ekonomiji teško da možemo da saniramo ovakvu situaciju", rekao je Mulešković,.
Iz Monstata je saopšteno i to da je prethodnog mjeseca uvoz iznosio 360 miliona, a izvoz bio 10 puta manji. Takođe da je pokrivenost uvoza izvozom od početka godine bila samo 14,2 odsto što je značajan pad u odnosu na 2024. kada je iznosila gotovo 16 procenata.
Drugim riječima navodi se da Crna Gora za svaki euro koji zaradi izvozom potroši skoro sedam na uvoz robe.
"U Crnoj Gori ne proizvodimo skoro ništa i upravo to jeste problematično. To je onaj znak da smo se orijentisali na potrošnju. Kad imate povećanu potrošnju, a zbog toga što nemate domaću proizvodnju, imate povećan uvoz", istakao je ekonomski analitičar Mulešković.
Mulešković je stava da ovakva statistika pokazuje da nam trebaju investicije u realnom, a ne sektoru nekretnina.
"Preko 50% investicija ide u nekretnine, a do svega 12,8% ide u realnu ekonomiju i upravo dobijate ovakvu situaciju da imate veliki razmak između uvoza i izvoza, da imate velike strukturne probleme u ekonomiji", kaže on.
Podaci Monstata pokazuju i to da najveći udio u izvozu ima električna energija, a u uvozu transportni uređaji gdje prednjače automobili.
Najveći spoljno-trgovinski partneri Crne Gore u izvozu su bili Srbija, Švajcarska i Bosna i Hercegovina, a u uvozu pored Srbije i Kina i Njemačka.
Коментари0
Остави коментар