Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

P.R. [ Mina ]

30. 07. 2024. 15:06 >> 15:06
1
Čitaj mi:

Nacrt fiskalne strategije

Vlada planira da poveća PDV na knjige i štampu

Nacrtom fiskalne strategije predviđeno je povećanje stope PDV-a sa sedam na 15 odsto na knjige i dnevnu i periodičnu štampu, iako je ona u većini država, kada su u pitanju proizvodi od kulturnog i javnog interesa, najniža ili nulta.

Povećanjem stope PDV-a više nego duplo, bila bi povećana cijena knjiga oko osam odsto, dok bi izdavači štampanih medija morali da podignu cijenu za isti procenat ili da taj iznos plate iz svog dijela prihoda, pišu Vijesti.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Do sada u Crnoj Gori postoje tri stope PDV-a od nula, sedam i 21 odsto, a ovim dokumentom se sada predlaže uvođenje srednje stope od 15 odsto, koja bi važila za dio proizvoda i usluga na koje sada važi stopa od sedam odsto i manjim dijelom za one za koje je stopa sada 21 odsto.

U nacrtu strategije je navedeno da Vlada od povećanja stope PDV-a sa sedam na 15 odsto očekuje godišnji prihod od ukupno 60 miliona eura, dok nije precizirano koliko više novca se očekuje od povećanja dažbine na knjige i štampane medije.

U obrazloženju Vlada navodi da se uvođenje srednje stope PDV-a predlaže u cilju “kompenzovanja smanjenja prihoda države po osnovu smanjenja poreskog opterećenja na zarade čime Crna Gora postaje jedan od najpovoljnijih poreskih sistema u dijelu oporezivanja troškova rada”.

Istim dokumentom Vlada planira smanjenje doprinosa na penziono osiguranje sa sadašnjih 20,5 odsto od bruto zarade na deset odsto, čime bi zaposlenima porasla zarada oko pet odsto, a poslodavci bi imali smanjenje dažbine 5,5 odsto. Ovo umanjenje doprinosa značilo bi smanjenje budžetskog prihoda oko 180 miliona eura, zbog čega Vlada planira da nizom drugih mjera, od kojih je jedna i povećanje stope PDV-a sa sedam na 15 odsto, nadomjesti taj gubitak.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u prošloj godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Nacrtom strategije predlaže se povećanje poreske stope PDV-a sa sedam na 15 odsto, osim za knjige i štampu, i na monografske i serijske publikacije, autorska prava i usluge iz oblasti obrazovanja, književnosti i umjetnosti, nauke i umjetničkih predmeta, zatim i na ulaznice za bioskopske i pozorišne predstave, koncerte, muzeje, sajmove, utakmice, kao i na usluge upotrebe sportskih objekata u neprofitne svrhe i servisne usluge koje se pružaju u marinama.

Sa 21 na 15 odsto se smanjuju stope PDV-a na solarne panele i frizerske usluge.

Stopa PDV-a iznosiće 15 odsto za sve usluge smještaja u hotelima, motelima, pansionima, kao i usluživanja hrane i pića, osim alkoholnih pića, gaziranih i negaziranih pića s dodatkom šećera i kafe u objektima za pružanje ugostiteljskih usluga. Do sada je stopa za većinu ovih usluga bila sedam odsto i dijelimično 21 odsto.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније