Економија
25. 05. 2023. 06:57 >> 06:57
НАЈВИШЕ ОБЈЕКАТА НА СЈЕВЕРУ
Колико зарађују власници малих хидроелектрана
Када су у вријеме пандемије коронавируса произвођачи електричне енергије из малих хидроелектрана донирали 401.593 еура, могло се дознати колико у грубој рачуници они годишње зарађују. Они су тада, наиме, комплетан приход од 401.593 еура, остварен у фебруару 2020. године, донирали Националном координационом тијелу за заразне болести.
У тој заједничкој донацији су учествовале компаније Хидроенергија Монтенегро из Берана са 186.600 еура, Кронор из Подгорице са 90.403 еура, Хидро Бистрица из Подгорице са 41.300 еура, Игма Енерџи из Андријевице са 32.117 еура, Сyнергy из Подгорице са 30.000 еура, Норд Енерџи из Андријевице са 18.673 еура и Симес инжењеринг из Подгорице са 2.500 еура.
Већ тада се у Андријевици, гдје сада има тринаест малих електрана, могло чути питање - чије су паре донирали произвођачи енергије из малих хидролектрана.“Они, заправо, помажу нас од нашега новца. Или боље речено, ми помажемо нас, преко њих” – причало се иронично.
Донације НКТ из Андријевице су тада дали Игма Енерџи и Норд Енерџи. Док се за другу компанију није могао наћи одговор на кога се води, за прву се са сигурноћу зна да је власник Игор Машовић, брат некадашњег предсједника општине Андријевица, Срђана Машовића (ДПС).
Он је, према донацији, у фенбруару те године зарадио 32.117 еура. Машовић у том тренутку имао само двије мале хидролектране, Брадавац и Пјешивска Ријека, али и још неколико у изградњи. Ако би се приказана донација за један мјесец помножила са дванаест мјесеци, онда би добили суму од 385.404 еура, колико је Машовић те године године приходовао са двије мале хидролектране.
Сада када је ставио у функцију остале хидролектране, годишње сасвим сигурно приходује милионски износ. Милионским приходима већ се може похвалити први на листи донатора, беранска Хидроенергија Монтенегро. Они су се те 2020. године у друштвену корист одрекли фебруарске добити од 186.600 еура.
Помножено са дванаест мјесеци, то би било прецизно два милиона и двјеста тридесет девет хиљада, и још двјеста еура преко тога. Медији су крајем те године откриле да ће власницима беранске компаније Хидроенергија Монтенегро у првих 13 година рада њених пет малих хидроелектрана (мХЕ), остати преко 14 милиона еура чисте готовине.
Хидроенергија Монтенегро сада на територији Берана има десет малих хидроелектрана. Послије више од двадесет промјена у централном регистру, власници Хидроенергије Монтенегро су остали Олег Обрадовић са 40 одсто и Ранко Радовић са 60 одсто.
Радовићу, који је до тада био извршни директор, за мале паре су власништво уступили Ранко Убовић и Алексадндар Мијајловић, незванични власници компаније “Бемакс”. Подгорички Кронор власник је малих хидролектрана у Плаву. Они су НКТ за борбу против короне донирали мјесечни приход од 90.403 еура. Помножено са дванаест мјесеци, произилази да је њихова добит за ту годину била 1.084.836 еура.
Портал РТЦГ недавно је писао о томе како је Кронор те двије мале хидролектране 2016. године изградио у срцу Националног парка “Проклетије” и да је њихов приход већи од буџета Општине Плав, или макар нето зарада свих запослених у локалној управи.
Произвођачима енергије из малих хидролектрана грађани Црне Горе су кроз субвенције на рачунима за струју те године “добровољно” дали око двадесет милиона еура. Плус милионска добит од малих хидроелктрана на годишњем новоу, и то по рачуници од прије прије три године.
Можда произвођачи енергије из малих хидроелектрана мисле да је народ незнавен и да не може сабрати два и два. Грађани сјевера државе, гдје је највише малих хидроелектрана, до сада су у борби против тајкуна показали да су мало бољи математичари па је градња нових МХЕ последње двије године заустављена. Али, од подстицаја за обновљиве изворе енергије (ОИЕ), који им се на силу и даље отима преко рачуна за струју, не могу никако да се одбране.
Коментари 0
остави коментар