Економија

Б.Б.

02. 02. 2023. 11:32   >>  12:46 1

ЧАЂЕНОВИЋ

"Помоћ из ЕУ за превазилажење кризе морала бити додијељена и ЦЕДИС-у"

Извршни директор ЦЕДИС-а Владимир Цађеновиц казао је у емисији Линк на Радију Црне Горе да очекује да ће ЕПЦГ у наредном периоду наставити са одобрењима која ће покрити гибитке настале због промјена цијена на берзи.

Како је казао гостујући у емисији Радија ЦГ "Линк" Чађеновић је објаснио да су у 2022. губици на електродистрибутивној мрежи били на минимуму, односно два пута испод 10 процената, а регулатор признаје техничке губике нешто изнад осам процената. Ту годину су завршили са резултатом који је за понос ЦЕДИС-у.

Губици који су се јавили посљедица су тога што су морали да плаћају ЕПЦГ тржишну цијену струје, а то је око 200 еура.

"За 2021. годину цијена је била око 80 еура и по том основу ЦЕДИС је платио ЕПЦГ разлику од 12 милиона и то је реалан губитак. Прошле године је исто била велика галама око књижних одобрења које је дала Влада да би нам покрила тај губитак и за посљедицу што је то стопирано, имали смо опасност на крају 2022. да дође до повећања струје за грађане. Да се то тада реализовало, ЕПЦГ не би била у добитку 45 милиона еура, него 35, а ЦЕДИС би био на позитивној нули", казао је Чађеновић.

ЕПЦГ је крајем прошле године послала писмо намјере да направи финансију консолидацију ЦЕДИС-а и у међувремену су се десиле и измјене Закона о енергетици, што ће поправити ситуацију.

Чађеновић наглашава да у Црној Гори ЦЕДИС је онај ко трпи највеће посљедице глобалне енергетске кризе.

"Нема приче о неодговорном пословању, а ко хоће да схвати просту рачуницу знаће зашто смо у овој ситуацији. Разговараћемо о даљим потезима, спријечили смо повећање цијене за грађане, али се мора укључити Влада, јер не можемо да трпимо само ми. Оператори су у региону и шире највише погођени и ту нема приче о неодговорном пословању", категоричан је Чађеновић.

Поручује да ако након ових одлука ЦЕДИС буде пословао са губицима онда се може причати о неодговорном пословању.

Он је казао да је незадовољан што није предвиђено да дио од 30 милиона еура које ће додијелити ЕУ за превазилажење економске кризе буде за ЦЕДИС.

"На посљедњој сједници Владе ни у једном сегменту представник Министарства капиталних инвестиција није поменуо ЦЕДИС, а препорука европске енергетске заједнице је да се помогне ЦЕДИС-у, јер је ово ситуација у којој ми највише трпимо. Само за 2022. смо платили разлику између регулаторне дозвољене цијене и оне по којој смо набављали енергију 24 милиона еура. И ко је ту погођен енергетском кризом, јесмо ли их ми негдје просули или је јасно како је то настало", казао је Чађеновић.

Додао је да је прошле године седам или осам дописа упућено МКИ, али није било одговора. Одржан је само један састанак у новембру и није било конкретних закључака. Са ступањем на снагу новог Закона о енергетици Влада је коначно препознала ко трпи највише терет.

На критике министра капиталних инвестиција Ервина Ибрахимовића да је ЦЕДИС за само 15 дана направио 1,2 милиона еура, Чађеновић каже да закључак Владе и одлука Одбора директора ЕПЦГ ту причу ставио ван снаге.

"Никакав губитак у овом моменту не трпимо, јер ћемо добити оборења за јануар и за фебруар. Било би нешто од те приче да није ЕПЦГ поступила сходно закључку Владе и сходно свом писму намјере из децембра 2022. ЦЕДИС у овом моменту не трпи никакав губитак, а евиденто би био исти проблем као 2021. и 2022, али књижним одобрењем које ЕПЦГ може да да захваљујући повољној хидролошкој ситуацији, тако да не трпи и ЕПЦГ ни ЦЕДИС ни грађани, то се неће десити", казао је Чађеновић.

Политичаре позива да све што зању да је урадио незаконито пријаве тужилаштву, а отворен је и за јавну дебату.

Очекује да ће и до краја године Влада и након фебруара исто реаговати и налазити механизме да набавка електричне негрије за покривање губитака буде на нивоу како је то регулатор прописао.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије