- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
23. 11. 2019.
21:13 >> 22:37
1
SAMI KREIRAJU POSAO
Mladima preduzetničkih ideja ne fali
Kako ideju pretvoriti u biznis, o tome se danas mora razmišlja već od malih nogu. Mladima preduzetničkih ideja ne fali,a kroz obrazovni sitem podstiču se da nakon završenog školovanja ne traže posao već da ga sami kreiraju.
Stalan i siguran posao do penzije - tako sve manje mladih doživljava svoje buduće zanimanje jer se okreću preduzetništvu. Pokazuje to iskustvo nastavnice Danijele Bokan iz cetinjske gimnazije. Kaže da mladi imaju preduzetničkog duha, što potrđuje i njihovo uspješno učešće na brojnim sajmovima i takmičenjima.
"I onda kada gledate koje su to ideje, da ne znate da su to učenici radili zaista bi ostali iznenađeni i mislili da su to neke ogromne firme. Sve to pokazuje da mi imamo potencijala, da naši učenici imaju ideje", ističe Bokan.
A, kako da ideju pretvore u biznis naši mladi uče se od vrtića i osnove škole, a kasnije preduzetništvo detaljnije izučavaju kroz srednje stručne škole i gimanaziju.
Cilj našeg obrazovnog sistema je jasan,.
"Fokus na kreativnosti i realizaciji inovativnih ideja učenika i razvoj njihove sjijesti da se ne baziraju po završetku obrazovanja da traže posao već da kreiraju posao", kaže Duško Rajković iz Centra za stručno obrazovanje.
Da bi se to i ostvarilo u prakki obrazovni programi moraju osim teorijskih znanja učenicima ponuditi i vještine, kako bi naučili da ideje pretvore u konkretan proizvod koji će plasirati na tržište, poruka je iz susjedne Hrvatske.
"Šta to podstiče preduzetništvo, ja bi tu izdojio dualnu nastavu, projektnu nastavu i stručne posjete. 80 posto toga je praksa, a negdje je 20 posto teorija i vrijeme provedeno u učionici", kaže profesor iz Hrvatske Miroslav Begić.
A, za sve to, uz inovacije, naučno-istraživački rad i primjenu digitalnih tehnologija u obrazovanju mladih preduzetnika, neophodna su i veća ulaganja.
"I trebalo bi mom mišljenju da se dva ako ne i tri puta poveća izdavanje za obrazovanje, jedino što nam je ostalo kao sredstavo s kojim možemo da utičemo na sebe,kompaniju, državu, bududćnost to je upravo obrazovanje", ističe dekan Univerziteta "Donja Gorica" Veselin Vukotić.
Samo tako može se obezbijediti povoljno preduzetničko okruženje koje će donijeti i veći ekonomski rast, poručeno je sa skupa nastavnika srednjih škola iz Crne Gore i regiona na Univerzitetu Donja Gorica.
Коментари1
Остави коментар