- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
10. 04. 2019.
10:47 >> 10:47
PROJEKAT IPER-A
Uče žene zlatovezu
Institut za preduzetništvo i ekonomski razvoj (IPER) organizuje obuku žena da se bave izradom zlatoveza.
Projektom se želi promovisati i očuvati crnogorski zlatovez kao jedinstveni zanat te vrste.
Iz IPER-a najavljuju da će u saradnji sa dizajnerima osmisliti tri nova proizvoda sa crnogorskim zlatovezom.
"Izradićemo marketing plan koji će uključivati aktivnosti poput uspostavljanja komunikacije i održavanja sastanaka sa tržišnim akterima, turističko-ugostiteljskim objektima, institucijama javnog sektora, kako bi u svoj ambijent/ponudu uvrstili proizvode sa tradicionalnim crnogorskim vezom. Iako proizvodi tradicionalnih zanata i autentičnih rukotvorina postepeno gube trku sa fabričkim suvenirima, vjerujemo da autentični i ručni proizvodi i dalje mogu naći svoje kupce", kazala je Lejla Muratagić iz IPER-a.
Regionalni program lokalne demokratije (ReLOaD), u okviru kojeg je podržan ovaj projekat, finansira Evropska Unija, a sprovodi ga Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
"Zlatnovez je tehnika primjenljiva u izradi široke palete zanatskih proizvoda zbog čega prepoznajemo priliku za njenu punu valorizaciju i u dijelu turističke privrede", istakla je Ana Lakić iz Glavnog grada.
Cilj projakta je jačanje participativne demokratije i EU integracija na Zapadnom Balkanu putem osnaživanja civilnog društva da aktivno učestvuje u donošenju odluka.
"Aktivnosti koje će se sprovoditi u Crnoj Gori odnose se na jačanje kapaciteta pet lokalnih samouprava (Kotor, Nikšić, Pljevlja, Podgorica i Tivat), odabranih na osnovu kriterijuma za transparentnu raspodjelu javnih sredstava NVO na lokalnom nivou", kazala je Dženana Šćekić iz Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Stari zanati i vještine su važan segment nematerijalne kulturne baštine i kao takvi su čuvari tradicije.
"Ovaj projekat je važan za NVO NIT jer će se na radionicama zlatoveza obučiti 10-tak žena i što ćemo novodizajniranim predmetima, koji će biti ukrašeni zlatovezom, raditi na promociji i ovog zanata i predmeta nastalih upotrebom starih tehnika. Nadamo se i većem interesovanju turističkih poslenika za autentične predmete ručne izrade", kazala je Smiljana Radusinović iz Udruženja starih zanata i vještina NIT.
Projekat “Očuvanje i razvoj tradicionalnog crnogorskog zanata – zlatoveza” biće realizovan u periodu od 7 mjeseci.
Коментари0
Остави коментар