- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
23. 04. 2018.
22:48 >> 22:43
POTREBNO MAPIRANJE
Preduzetničke vještine uslov pokretanja privrede
Kulturne i kreativne industrije mogu biti važan pokretač razvoja crnogorske privrede, smatraju u Institutu za preduzetništvo i ekonomski razvoj (IPER).
Oni su danas najavili realizaciju projekta “Mapiranje kulturnih i kreativnih industrija u Crnoj Gori” čiji je fokus izračunavanje ekonomskih efekata sektora, identifikovanje i promovisanje najboljih praksi, unaprjeđenje preduzetničkih vještina, kao i priprema strateških smjernica za dalji razvoj sektora za kreatore politika.
Direktorica IPER-a, Dragana Radević, kazala je da u okviru projekta žele da mapiraju kulturne i kreativne industrije u Crnoj Gori i procjene njihov doprinos bruto domaćem proizvodu i, prije svega potencijal za dalji razvoj.
„Da prepoznamo najbolje prakse i promovišemo ih, i na osnovu naučnih lekcija damo prijedloge donosiocima odluka za neophodnu podršku ovom sektoru“, kazala je Radević na konferenciji za novinare.
Prema njenim riječima, istraživanje pokazuje da je sve više mikro preduzeća koje se osnivaju u sektoru kulturnih i kreativnih industrija, ali da nedostaje preduzetničkih vještina koje su neophodne za plasiranje proizvoda na tržištu.
„Ovaj projekat će dati odgovor na sve to, ponuditi obuke i omogućiti kreativcima da adekvatno valorizuju svoj proizvod na tržištu“, rekla je Radević.
Kako je kazala, posebno su zadovoljni činjenicom da je Ministarstvo kulture prepoznalo značaj projekta.
„I da će učestvovati u praćenju aktivnosti i, naravno, prihvatanju onog što budu sugestije za razvoj politika u odnosu na ovaj sektor”, dodala je Radević.
Načelnik u Ministarstvu kulture Dragoljub Janković kazao je da su kreativne i kulturne industrije dinamični sektori koji ubrzano rastu u okviru globalne ekonomije.
One, kako je naveo, doprinose društvenom rastu, kroz diverzifikaciju nacionalnih ekonomija, stvaranjem prihoda i mogućnosti za zapošljavanja.
„Istraživanje Indikatori uticaja kulture na razvoj, koje smo u saradnji sa UNESCOm sproveli 2015. godine, pokazalo je da je doprinos kulturnih djelatnosti bruto domaćem proizvodu Crne Gore Crnoj Gori u 2013. godini, iznosio 4,62 odsto“, kazao je Janković.
To, kako je pojasnio, ukazuje na to da je kultura zaslužna za značajan dio domaće proizvodnje, i da pomaže u ostvarivanju prihoda i sredstava za život.
Kreativni direktor studija za interaktivni dizajn Fleka, Miloš Milošević, kazao je da u zemlji, koja nema pretjerano kreativnih industrija, vidi ogroman potencijal da znanje mladih i kreativnih ljudi može da bude izazovno za zapadno tržište.
„Da nemamo nikakvih problema da se tamo borimo sa najjačima i da jednostavno možemo da ponudimo jako kvalitetne proizvode“, rekao je Milošević.
On je kazao da vjeruje da kreativne industrije, zjedno sa IT industrijom, u kombinaciji digitalnog društva mogu ozbiljno da učestvuju u BDP-u Crne Gore.
„Država još to nije prepoznala, ili na terenu nije pretjerano aktivna da to sprovede u djelo. Nadam da će to biti malo drugačije”, dodao je Milošević
Projekat “Mapiranje i razvoj kulturnih i kreativnih industrija u Crnoj Gori” biće realizovan do februara 2020. godine, uz podršku UNESCO Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost.
Kako su kazali iz IPER-a, odabran je u globalnoj konkurenciji 227 projekata koji su se prijavili na godišnji konkurs UNESCO Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost, i najbolje je ocijenjen od ukupno sedam projekata koje će UNESCO finansirati kroz ovaj poziv.
Коментари0
Остави коментар