- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
04. 12. 2017.
07:58 >> 07:27
SUGESTIJA UPCG-U
Jednu naknadu računali više puta
Iz Ministarstva finansija poručili su Uniji poslodavaca da preispita tvrdnju da preduzeća, pored poreza, doprinosa, akciza, prireza plaćaju i 1.635 parafiskaliteta, odnosno naknada i taksi, jer su jednu računali više puta.
Ovu tvrdnju UPCG, kako je Pobjeda objavila u subotu, demantovali su i iz Zajednice opština. Generalni sekretar Zajednice opština Refik Bojadžić je za Pobjedu kazao da nije tačna ocjena Unije poslodavaca da su opštine uvele blizu 200 nameta privredi kroz takse i naknade, jer se radi o 20-tak fiskaliteta po osnovu kojih lokalne samouprave ostvaruju prihode za vršenje zakonom utvrđenih nadležnosti.
U Ministarstvu finansija kažu da - imajući u vidu metodološki pristup, odnosno da je dokument rađen na osnovu anketa, intervjua i pretraživanja baze podataka zakonodavstva Crne Gore - nameće se potreba preispitivanja „utvrđenog“ broja parafiskaliteta. Detaljnijim uvidom u nalaze izvještaja Unije poslodavaca uočava se, kažu u Ministarstvu, da su im polazna osnova bili Pravilnik o jedinstvenoj klasifikaciji računa za budžet države i budžete opština i naredba o načinu uplate javnih prihoda. Tvrdnju da je tim UPCG jednu dažbinu računao više puta iz Ministarstva finansija ilustruju naknadom za komunalno opremanje građevinskog zemljišta.
Oni kažu da se, ipak, neće oglušiti o izvještaj UPCG, već će ga koristiti u daljim aktivnostima Ministarstva u poboljšanju poslovnog ambijenta.
"Ministarstvo finansija pozdravlja svaku inicijativu udruženja poslodavaca u cilju identifikovanja prepreka za stvaranje poslovnog ambijenta. Takav odnos imamo i prema Izvještaju o parafiskalitetima koji je pripremila UPCG uz podršku Međunarodne organizacije rada. Ministarstvo finansija je otvoreno za sve oblike saradnje i komunikacije kako bi se unaprijedio poslovni ambijent u Crnoj Gori", poručili su oni.
U ministarstvu podsjećaju da su u godinama ekonomskih i fiskalnih izazova reforme administrativnog sistema i regulatornog okvira - ključni koraci za unapređenje investicione klime kao preduslova privrednom rastu.
"U nastojanju Vlade da podigne konkurentnost i poboljša uslove za investicije, posebna pažnja posvećena je unapređenju efikasnosti državne administracije, smanjenju troškova administrativnih postupaka i skraćenju trajanja. Vlada reformske procese preduzima u saradnji sa ključnim partnerima u ovoj oblasti - privatnim sektorom i udruženjima poslodavaca. Vlada je 1. juna 2017. formirala Savjet za konkurentnost u kojem su predstavnici državnih institucija, svih udr ženja poslodavaca i Zajednice opština. Savjetom predsjedava predsjednik Vlade, čime se šalje jasna poruka o snažnoj opredijeljenosti donosilaca odluka, ka stvaranju uslova za unapređenje konkurentnosti ekonomije. U budućem periodu, posebna pažnja Savjeta biće posvećena unapređenju procedura registracije preduzeća, izdavanja građevinskih dozvola, registracije nepokretnosti, plaćanja poreza, izvršenju ugovora i dobijanja priključka za električnu energiju", kažu u ministarstvu.
Коментари0
Остави коментар