- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
05. 05. 2025.
22:22 >> 22:22
U Kolumbiji uhapšeno više od 200 pripadnika najvećeg narko-kartela na svijetu
Vlasti Kolumbije su danas saopštile da je uhapšeno više od 200 pripadnika najvećeg narko-kartela u toj zemlji i vodećeg u svijetu, Klana del Golfo, kojeg Bogota optužuje i za ciljana ubistva policajaca.
Porast oružanog nasilja u Kolumbiji je najveći u posljednjoj deceniji.
Krajem aprila predsjednik Gustavo Petro je optužio Klan del Golfo da sprovodi "plan oružane borbe" sa policijom, sličan onom iz 1990-ih narko-bosa Pabla Eskobara (Escobar, 1949–1993), koji je u otvorenom ratu protiv države plaćao ubistva policajaca.
Komandant Oružanih snaga, admiral Fransisko Kubides (Francisco Cubides), danas je rekao novinarima da je u "koordinisanom" odgovoru vlasti od 15. aprila "uhapšeno 217 pojedinaca iz organizovane oružane grupe" Klan del Golfo, ubijeno 15 trgovaca drogom, a zaplijenjeno 6,8 tona droge, oko 100 komada vatrenog oružja i više od 15.000 metaka.
U ofanzivi Klana del Golfo, zasnovanoj na ostacima bivših krajnje desničarskih milicija demobilisanih 2000-ih, od sredine aprila je ubijeno 16 policajaca i pet vojnika, naveo je admiral.
Klan del Golfo, sa više od 7.500 pripadnika, koji se smatra najvećim kartelom na svijetu, vodeći je proizvođač kokaina, i insistira da nije banda, već politička organizacija koja se naziva "Gaitanističke samoodbrambene snage Kolumbije" (Autodefensas Gaitanistas de Colombia – AGC).
Gustavo Petro, izabran za prvog ljevičarskog predsjednika 2022. godine na osnovu obećanja "totalnog mira" i strategije za smirivanje oružanog sukoba koji traje šest decenija, pokušava da kroz dijalog postigne sporazume sa više grupa – gerilcima, paravojnim formacijama, trgovcima drogom.
Međutim, sa još godinu dana na funkciji, njegova vlada vodi razgovore samo sa dvije od pet disidentskih grupa bivših gerilskih Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (FARC), organizacije koja je potpisala mirovni sporazum 2016. godine, i sa manjim frontom Nacionalne oslobodilačke armije (ELN).
Vlada nije uspjela da postigne dogovor sa najmoćnijim grupama: narko-kartelom Klan del Golfo, kao ni sa većinom ELN-a i Centralnim generalštabom (EMC), glavnom disidentskom grupom FARC-a.
Коментари0
Остави коментар