- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
08. 04. 2025.
06:45 >> 06:45
1
Preduzetnici očekuju povoljne kamate od Kreditno-garantnog fonda
Privrednici i privrednice, vlasnici mikro, malih i srednjih preduzeća, pozdravljaju odluku Vlade o osnivanju Kreditno-garantnog fonda. Kažu da su na taj potez dugo čekali, a značiće im, ističu, mnogo. Prilikom kreditiranja očekuju grajs period i kamate bolje nego u bankama. Preduzetnice ukazuju da ih je sve više u biznisu, a prilikom kreiranja politike Fonda donosioce odluka upućuju na to da su žene rijetko vlasnice nekretnina i zbog toga, kako navode, teško dolaze do kredita zbog potrebnog kolaterala.
Nebojša Milikić vlasnik je firme članice Unije poslodavaca koja se bavi proizvodnjom suvenira, ali i uvozom iz Kine. Nakon što je Vlada utvrdila predlog zakona o Kreditno-garantnom fondu koji treba da unaprijedi pristup finansiranju onima koji su imali najviše prepreka, prvenstveno preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima, Milikić kaže da su na taj potez vlade dugo čekali.
Značiće im, kaže mnogo, i očekuje da sredstvima fonda unaprijedi i svoje poslovanje.
"Mi smo firma koja zapošljava sedam osoba sa invaliditetom. Jedna od rijetkih u Crnoj Gori koja već dugi niz godina zapošljava osobe sa invaliditetom, bez grantova, bez projekata. Svaki novac koji će biti povoljan i sa malim kamatama, pošto su kod nas već sami znate velike kamate u bankama, će nam mnogo pomoći. Pogotovo smo mi proizvođači, a znate da je u Crnoj Gori proizvodnja na jako rizičnom nivou. Svakako da nam znači taj novac i za kupovinu novih mašina i za širenje kapaciteta i za zapošljavanje", navodi Milikić.
Kako Kreditno-garantni fond treba da pomogne i ženama u biznisu, direktorica firme, takođe članice Unije poslodavaca koja se bavi konsaltingom, Zvezdana Oluić, napominje da je ideja o njegovom formiranju prepoznata u strategiji o razvoju ženskog preduzetništva od 2015. do 2020. godine.
Od tada se, kaže, situacija u toj oblasti značajno promijenila i došlo je do osnaživanja žena u biznisu.
"Po podacima Poreske uprave Crna Gora danas ima približno 23 odsto mikro, malih i srednjih preduzeća u vlasništvu žena i oko 32% žena preduzetnica. Ili u prevodu, za razliku od perioda prije nekih deset i više godina, kad je svaka deseta žena tek bila preduzetnica, danas je svaka četvrta.
Prilikom kreiranja politike fonda, Oluić donosioce odluka upućuje i na izveštaj o polu i vlasništvu nad nekretninama u Crnoj Gori koji je kreiran na inicijativu Ministarstva ekonomskog razvoja, a uz podršku OEBSA.
"Iz tog izvještaja smo vidjeli da žene čine nešto više od trećine, tačnije 36 odsto ukupnog broja upisanih vlasnika tj. vlasnica nekretnina, a od svih nekretnina koje imaju samo jednog vlasnika njih 27 odsto je posluje u vlasništvu žena. E to je upravo jako važan podatak jer nosi posljedicu na kreditnu sposobnost žena, u smislu da se posebmo negativno odražava upravo na žene koje nemaju sopstvenu imovinu, a zainteresovane su za pokretanje biznisa. Ili, ajde da prevedem i to, to znači da 73 odsto žena ima otežan pristup finansijama, zbog čuvenog kolaterala", kaže Oluić.
Milikić od Fonda očekuje adekvatne uslove.
"Odgovara nam neki grace period, zbog kupovine mašina, nabavke mašina iz Kine, to je period da mi čekamo par mjeseci da se to stigne, da imamo neki grace period i da imamo neku normalnu kamatu, da ne budu to kamate koje su bile u nekim poslovnim bankama", kaže Milikić.
Početni kapital za osnivanje fonda u iznosu od 10,6 miliona eura obezbijediće Vlada. Milikić smatra da taj iznos treba da bude i veći, ali za početak, kako je kazao, očekuje pravednu raspodjelu sredstava.
Коментари1
Остави коментар