Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Grujica Andrić - BBC novinar  [ BBC ]

05. 05. 2025. 19:42   >>  20:51

'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni

Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

Medicinski fakultet u Beogradu
BBC/Nataša Anđelković
Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu je najveća ustanova u Srbiji za školovanje lekara

'Blokada' je tokom prethodnih pet meseci bila najčešće izgovarana reč na fakultetima širom Srbije, ali ju je na Medicinskom fakultetu u Beogradu posle prvomajskih praznika, makar na kratko, zamenio štrajk.

Od 5. maja većina zaposlenih na fakultetu stupila je u delimičnu obustavu rada, deset dana otkako su o tome obavestili nadležne u Ministarstvu prosvete.

Tokom obustave ne bi trebalo da bude polaganja ispita, kao ni predavanja i vežbi.

Poenta štrajka je formalizovani izraz bunta, objašnjava vanredna profesorka Medicinskog fakulteta Emina Milošević.

„Ovo sada ne vode studenti, već mi zaposleni, ali želimo da to bude komplementarno sa njihovim aktivnostima", kaže Milošević za BBC na srpskom.

Zaposleni na Medicinskom fakultetu „zabrinuti su zbog duboke društvene krize obeležene protestima studenata", čije zahteve smatraju „opravdanim", navodi se u Odluci o štrajku, objavljenoj na internet stranici fakulteta.

„Zgroženi" su odnosom Ministarstva prosvete prema prosvetnim radnicima „na svim nivoima", koji se ogleda u „nezakonitom osporavanju prava na zaradu" i drugim „nelegalnim oblicima pritiska".

Zaposleni koji stupaju u štrajk podržavaju blokadu studenata Medicinskog fakulteta i „ogorčeni" su ophođenjem visokih državnih funkcionera, koji su iznosili „neistine, prizemne uvrede i pretnje" studentima, nastavnicima, dekanima i rektorima univerziteta u Srbiji.

Profesorima i dekanima, koji su prethodnih meseci podržali zahteve studentskih protesta i nisu držali nastavu, smanjene su plate.

Studenti već šest meseci blokiraju gotovo sve državne fakultete i zahtevaju kažnjavanje odgovornih za pad nadstrešnice u Novom Sadu, borbu protiv korupcije i temeljne promene u društvu.

Štrajk zaposlenih na Medicinskom fakultetu je „paralelan proces studentskoj blokadi", koji neće ni na koji način na nju uticati, piše u saopštenju.

Štrajkački odbor izneo je niz zahteva, a obustava rada trajaće do njihovih ispunjenja ili donošenja odluke o prestanku štrajka.

Na sajtu Ministarstva zdravlja objavljeno je saopštenje ispod kojeg je potpisan „Plenum profesora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu" i kojim se demantuje da je štrajk u toku.

„Profesori Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu obaveštavaju sve studente da nisu u štrajku i da će nastavu, vežbe i kolokvijume redovno održavati", navodi se u saopštenju objavljenom 5. maja.

Iz Ministarstva obrazovanja i Ministarstva zdravlja nisu odgovorili na pitanja BBC-ja o tome kako bi štrajk mogao da utiče na zdravstveni i obrazovni sistem u Srbiji, kao i završetak školske godine.

Studenti Medicinskog fakulteta u blokadi nisu želeli da komentarišu štrajk zaposlenih, ali su u objavi na Instagramu poručili: „Od danas smo zajedno u ovoj borbi".

https://www.instagram.com/p/DJQ0dN6CBKj/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

Šta zahteva Štrajkački odbor?

Na prvom mestu traže poništavanje spornih izmena Uredbe kojom je promenjen odnos udela naučnog i nastavnog rada univerzitetskih profesora.

Traži se fizička zaštita studenata ovog i drugih fakulteta, da se prestane sa pozivima na nasilje nad studentima i nastavnicima državnih univerziteta, kao i da se kazne oni koji su ih do sada napadali.

Treći zahtev je obustava vanrednih inspekcijskih nadzora Ministarstva prosvete na Medicinskom fakultetu i „drugih vidova pritiska".

Četvrti zahtev odnosi se na fizičku zaštitu zaposlenih koji su se „pridružili studentskim zahtevima" i zaštitu „izabranih predstavnika fakulteta i univerziteta, nastavnika i saradnika, dekana i rektora od fizičkih i verbalnih napada".

Štrajkački odbor traži i da se spreči i kazni podsticanje nasilja kroz govor mržnje i pretnje krivičnim progonom preko medija, „od ili uz saglasnost" državnih zvaničnika.

Zahtevaju i priotetno vraćanje studenata nastavi i završetak školske godine, ali kroz ispunjenje zahteva Štrajkačkog odbora, kao i zahteva studenata u blokadi.

„Zaposleni u štrajku bi trebalo da budu zaštićeni od otkaza, iako nemam nagoveštaje da se tako nešto planiralo kod nas.

„Što se tiče plata, ne znam da li će biti bilo kakve razlike u odnosu na platu, jer smo mi i do sada dobili umanjenje primanja", kaže profesorka Milošević, članica Štrajkačkog odbora Medicinskog fakulteta.

Kako kaže, najveći efekat bi proizveo „generalni štrajk u visokom obrazovanju".

„Mi jesmo razmatrali druge fakultete, ali nismo čekali da se svi sinhronizujemo, jer je to proces koji bi trajao znatno duže.

„Nadamo se da ćemo ovako inspirisati i ostale na isti potez", dodaje profesorka Milošević.

Kako izgleda štrajk?

Medicinski fakultet
BBC/Nataša Anđelković
Medicinski fakultet u Beogradu

Odluka o stupanju u štrajk potvrđena je i 30. aprila na takozvanom mezoplenumu predstavnika studenata i nastavnog osoblja, prenosi agencija Fonet.

Zdravstvene usluge, naučno-istraživačke delatnosti i specijalizacije će se i dalje obavljati, nastavnici i saradnici će učestvovati u konsultacijama sa studentima, ali neće biti organizovani drugi oblici nastave poput predavanja, vežbi, seminara ili kolokvijuma.

Zaposleni će sa studentima svakodnevno od 11.52 sati učestvovati u odavanju počasti poginulima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, „izuzev ukoliko bi se time doveli u opasnost život ili zdravlje ljudi".

Dogovorom Štrajkačkog odbora i dekana fakulteta utvrđeno je da će minimum rada biti ispunjen tako što će nenastavno osoblje raditi 100 odsto radnog vremena, dok će nastavno osoblje u štrajku imati 50 odsto radnog vremena.

Nastavno osoblje će i dalje održavati konstultacije sa studentima, biće omogućeno održavanje ispita, kao i prijemnih ispita i upisa studenata, izdavanje javnih isprava i izbori u nastavnička i saradnička zvanja.

Na specijalističkim studijama će se nastaviti konsultacije i vežbe, kao i naučno-istraživački rad potreban za reizbore u zvanja, izrade doktorskih disertacija i rad na ranije ugovorenim projektima.

Ali, Vesna Bjegović Mikanović, članica Štrajkačkog odbora i profesorka, kazala je da „ispita u uslovima studentske blokade neće biti ni na jednom nivou studija do daljeg".

„Posebno razmišljamo o prijemnom ispitu, za koji ne znamo kakvi su uslovi, jer određeni broj srednjih škola određeni broj dana, da ne kažem meseci, nisu radile.

„Pripremljenost srednjoškolaca da pristupe prijemnom ispitu za ovako zahtevne studije kao što je medicina je upitna", rekla je novinarima ispred Medicinskog fakulteta.

Protest ispred Medicinskog fakulteta u Nišu

Protest ispred Medicinskog fakulteta u Nišu
Fonet
Studenti Medicinskog fakulteta u Nišu okupili su se sa građanima ispred zgrade fakulteta u ponedeljak ujutru

Dok je na beogradskom Medicinskom fakultetu počinjao štrajk, na sestrinskom fakultetu u Nišu od ranog jutra u ponedeljak okupili su se studenti, građani i ratni veterani.

Protest ispred fakulteta organizovan je zbog dopisa dekana Aleksandra Mitića, u kojem je kazao da će pozvati policiju kako bi se prekinula višemesečna studentska blokada, prenose Južne vesti.

„Studenti su dobili rok do juče da napuste zgradu fakulteta i prećeno je disciplinskim postupkom i krivičnim prijavama", rekao je za taj portal student Luka Đorđević.

„Tu smo da pokažemo da se i dalje borimo, da blokada nije gotova i da (predložena) onlajn nastava nije legitimna", dodao je.

Protest ispred Medicinskog fakulteta u Nišu
Fonet

Nekoliko zaposlenih je pokušalo da uđe na fakultet, što studenti u blokadi nisu dozvolili, tvrdi Đorđević.

„Jutro je proteklo mirno. Od dekana smo dobili informacije da će svakog dana pokušati dvadesetak osoba da uđe na fakultet", kazao je.

Posle govora i blokade Bulevara Zorana Đinđića u Nišu, okupljeni su otišli do Klinike za stomatologiju, gde je dekan Mitić zaposlen, kako bi sa njim razgovarali.

Kako su rekli, pozvao ih je na razgovor, ali nije naveo vreme i mesto sastanka.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније