Екологија
23. 03. 2023. 14:27 >> 14:28
НВО "ОЗОН"
У Пљевљима и Бијелом Пољу премашен годишњи дозвољени лимит честица ПМ10
У Пљевљима и Бијелом Пољу је, у прва два мјесеца ове године, премашен број дозвољених дана са прекорачењима средњих дневних вриједности ПМ10 на годишњем нивоу, показао је грађански мониторинг квалитета ваздуха.
Еколошки покрет Озон је, у оквиру програма за грађански мониторинг квалитета ваздуха, анализирао јавно доступне податке Агенције за заштиту животне средине и мјесечне извјештаје о квалитету ваздуха, које обрађује Центар за екотоксиколошка испитивања Подгорица, за прва два мјесеца ове године.
Резултати, како су навели из Озона, показују да је у Пљевљима и Бијелом Пољу, закључно са задњим даном фебруара, већ премашен број од 35 дозвољених дана на годишњем нивоу са прекорачењима средњих дневних вриједности ПМ10 честица, чиме се наставља негативан тренд од претходних година.
"Највише дана са прекорачењима средњих дневних вриједности ПМ10 регистровано је у Пљевљима, гдје је 41 дан имао веће средње дневне вриједности од законом дозвољених 50 микрограма по метру кубном (µг/м3)", навели су из те невладине организације (НВО).
Како су додали, слиједи Бијело Поље гдје су аутоматске станице Државне мреже за праћење квалитета ваздуха регистровале 39 дана са прекорачењима.
Из Озона су казали да је у Подгорици, током посматраног периода, на Забјелу регистовано 29, а у Блоку пет 24 дана са прекорачењима, док су у Никшићу 20 дана биле премашене дозвољене вриједности ПМ10 суспендованих честица.
Према њиховим ријечима, у Пљевљима је било и највише дана са веома високим индексом квалитета ваздуха, чак 23, када средња дневна вриједност ПМ10 прелази 100 µг/м3.
Тада се, како су објаснили из Озона, сходно савјетима Института за јавно здравље препоручује свима да избјегавају боравак на отвореном, а нарочито извођење физички захтјевних активности.
Из те НВО су навели да је у Бијелом Пољу и на мјерној станици на Забјелу регистровано шест дана са веома високим индексом квалитета ваздуха, у Никшићу пет, а у Блоку пет три дана.
"Чак осам првих дана текуће године Пљевљаци су удисали ваздух са веома високим индексом квалитета, што није нимало охрабрујуће, без обзира на најављене мјере које би требало да услове бољи живот грађана и квалитетнију животну средину", истакли су из Озона.
Како су рекли, Пљевља су имала и највеће средње дневне вриједности ПМ10 и ПМ2,5 честица, а једини неславни рекорд који није забиљежен у тој општини је највећа измјерена сатна концентрација ПМ10.
Из Озона су истакли да је, након повећаног институционалног интересовања почетком године за проблематику аерозагађења и интезивније комуникације са јавности и значајног медијског простора, дошло до наглог пада, што је, како су навели, такође негативан тренд од претходних година.
"Очигледно је да је први круг предсједничких избора заокупио пажњу надлежних и укупне јавности, што је забрињавајуће ако се схвата колике су последице аеозагађења по здравље и животну средину, квалитет живота уопште", каже се у саопштењу.
Наводи се да ни подстицајне мјере, које је за прелазак на гријање на струју за грађане Пљеваља обезбједила Електропривреда Црне Горе, нијесу дале видљиве резултате.
"Што смо и очекивали, с обзиром на познавање навике грађана да гориво за ложишта обезбиједе прије сезоне гријања, те укупну социо-економску ситуацију, односно чињеницу да су подстицајне мјере морале бити значајно раније и квалитетније осмишљене", додаје се у саопштењу.
Из Озона су казали да се надају да ће ЕПЦГ и током ове године узети у обзир могућности за унапређење подстицајне кампање, уз проактиван приступ ка заинтересованој јавности.
Та НВО је позвала грађане свих општина у којима је изражен проблем аерозагађења, да активно учествују у кампањама и акцијама чији је циљ заштита јавног здравља и животне средине.
"Само тако се може очекивати да ћемо се изборити за чист ваздух", закључили су из Озона.
Коментари 0
остави коментар