Екологија

Мина [ Р.Б. ]

02. 02. 2023. 18:11   >>  18:05

ОЦИЈЕНИЛИ ИЗ GREEN HOME-A

"Држава без воље за очување мочварних станишта"

Држава не показује снагу ни вољу да се бори за очување мочварних станишта у Црној Гори, сматрају у Грин Хоуму /Греен Хоме/. Данас се обиљежава Свјетски дан мочварних станишта са циљем да се појача свијест о виталној улози коју она имају на планети, као и датум када је усвојена Конвенција о мочварним стаништима, 2. фебруара 1971. године, у Рамсару.

Из Грин Хоума су казали да је од 1700. године до сада близу 90 одсто мочварних станишта деградирало на глобалном нивоу.

Из те невладине организације (НВО) истакли су да то значи да се мочварна станишта губе брже него шуме, иако су критично важан екосистем који доприноси биодиверзитету, ублажавању и прилагођавању климатским приомјенама, доступности свјеже воде, али и свјетској економији.

„Утицај који деградира биодиверзитет мочварних станишта присутан је, како код оних подручја која су уписана на Рамсар листу међународно важних мочварних станишта (Скадарско језеро, Улцињска солана и Тиватска солила), тако и код оних која нијесу (Плавско, Шаско језеро, Буљарица и Никшићко поље)“, каже се у саопштењу.

Наводи се да је негативни утицај на та подручја изгледа пропорционалан са вриједношћу тог подручја.

„Наше највеће мочварно станиште, национални парк Скадарско језеро, трпи озбиљне еколошке притиске“, казали су из Грин Хоума.

Они су навели да се ушло у трећу годину без важећег плана управљања, док подручје карактеришу бројне нелегалне активности, укључујући нелегалну градњу кроз коју се потенцијално мочварна подручја која имају улогу у екосистему претварају у грађевинско земљиште и трајно деградирају.

„Црна Гора има отворен случај пред Берснком конвенцијом још од 2018. године када су представници Бернске конвенције заједно са представницима Рамсарске комисије били у заједничкој мисији у том националном парку“, рекли су из Грин Хоума.

Како су додали, тада је дат сет препорука, које се примарно односе на изградњу пројекта Порто Скадар лаке, али и бројне друге које до данас нијесу испуњене.

„И остала подручја су под притиском нелегалне градње, криволова, загађења отпадним водама, отпадом, лошим управљањем или недостатком управљања, из чега се да закључити да држава не показује вољу ни снагу да се бори за очување тих подручја“, наводи се у саопштењу.

Из Грин Хоума су казали да је овогодишњи слоган Дана мочварних станишта „Вријеме је за обнову мочварних станишта“.

Тиме се, како су навели, жели указати на то да је крајње вријеме да се крене у обнову већ деградираних подручја.

Грин Хоум је, поводом Међународног дана мочварних станишта, организовао едукативну посјету волонтера и студената биологије Скадарском језеру, на локацији пункт Станај.

Како су казали, у оквиру посјете разговарано је о биодиверзитету, значају мочварних станишта, негативним утицајима, потреби заштите и очувања, са акцентом на Рамсар подручја у Црној Гори - Скадарско језеро, Тиватска солила и Улцињску солану.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније