- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
12. 01. 2023.
13:52 >> 13:52
PRODUBLjIVANjE KONTROVERZI OKO COP 28
Šef naftne kompanije će voditi pregovore o klimi
Zeleni aktivisti širom svijeta reagovali su na ovu odluku domaćina narednog COP-a i saopštili da se on mora povući iz svoje uloge u naftnom biznisu, jer bi to “bio jasan sukob interesa”.
Šef jedne od najvećih svjetskih naftnih kompanija imenovan je da vodi globalne pregovore o klimi na Konferenciji Ujedinjenih nacija COP 28 u Dubaiju ove godine.
Sultan Ahmed Al Džaber trenutno je izvršni direktor Nacionalne naftne kompanije Abu Dabija. On je, takođe, i ministar industrije i napredne tehnologije Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Zeleni aktivisti širom svijeta reagovali su na ovu odluku domaćina narednog COP- a i saopštili da se on mora povući iz svoje uloge u naftnom biznisu, jer bi to “bio jasan sukob interesa”.
Vjeruju da neko ko se bavi naftnom industrijom neće natjerati zemlje da brzo smanje proizvodnju i upotrebu fosilnih goriva, za šta naučnici kažu da je ključno za izbjegavanje opasnih klimatskih promjena.
Vođenje globalnog procesa pregovora o klimi nije lak posao - mjesecima prije, a posebno tokom konferencije, svaka riječ i radnja predsjednika su pod strogim nadzorom.
COP28 je već pod velikom lupom i okružen brojnim kontroverzama, jer su domaćini, Ujedinjeni Arapski Emirati, jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte i gasa.
Imenovanje ključne ličnosti u energetskoj industriji za kandidata za predsjednika COP 28, vjerovatno će povećati zabrinutost da se globalni proces pregovora o klimi suočava sa značajnim uticajem interesa fosilnih goriva.
Nedavni skup COP 27 u Egiptu neki su prisutni čak opisali kao "sajam promovisanja fosilnih goriva", nakon što je saopšten broj učesnika na konferenciji iz ove “prljave industrije”.
Među velikom delegacijom iz UAE na konferenciji u Šarm el Šeiku bilo je 70 ljudi blisko povezanih sa fosilnim gorivima.
Al Džaber je izvršni direktor Nacionalne naftne kompanije Abu Dabija, za koju se smatra da je 12. najveća naftna kompanija na svijetu.
Tokom protekle decenije postao je zaštitno lice energetske industrije UAE, ali će biti prvi izvršni direktor jedne naftne kompanije koji će preuzeti ulogu predsjednika COP- a.
Osim što je ministar i izaslanik svoje zemlje za klimu, on je i predsjedavajući Masdara, vladine kompanije za obnovljive izvore energije kojoj je pomogao u osnivanju.
„Imperativ je da svijet bude uvjeren da će se povući sa pozicije generalnog direktora Nacionalne naftne kompanije Abu Dabija“, rekao je Tasnim Esop iz “Climate Action International”, uz ocjenu da procesom ne može da predsjedava neko sa takvim sukobom interesa.
Ono što zabrinjava aktiviste je da su veliki proizvođači nafte i gasa među onima koji se protive bržem ukidanju svih fosilnih goriva.
Na COP 27, bilo je snažnog pritiska više od 80 zemalja da se konferencija izjasni o podršci postepenom smanjenju proizvodnje nafte i gasa, kao i uglja, ali ovaj pokušaj nije uspio zbog snažnog protivljenja zemalja koje se značajno oslanjanju na izvoz fosilnih goriva.
Dok je imenovanje Al Džabera naišlo na kritike aktivista, drugi uključeni u klimatsku diplomatiju pozdravili su taj potez.
„UAE su usvojile zdravu zelenu strategiju rasta i glavni su investitor u obnovljive izvore energije u zemlji i inostranstvu“, rekao je Ivo de Bur, koji je bio šef UN za klimu između 2006. i 2010. godine.
COP 28 će održati prvu zvaničnu procjenu o napretku u smanjenju CO2 od potpisivanja Pariškog sporazuma.
„Globalna inventarizacija“, kako se popularno zove, biće ključni momenat u pojašnjavanju koliko će zemlje još morati da ulože u ograničavanje svojih emisija.
Коментари0
Остави коментар