- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
12. 12. 2023.
20:43 >> 20:42
Čitaj mi:
SAMIT U DUBAIJU
Sporazum o klimi još se ne nazire
Kako se i pretpostavljalo, ni nakon 14 dana pregovora u Dubaiju na globalnom samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama COP28, svijet se nije dogovorio. Distanca između bogate sjeverne hemisfere i siromašnog juga ostala je gotovo ista kao prije početka konferencije.
Od ranih jutarnjih sati više od 160 predstavnika zemalja u plenarnoj sali pregovara o konačnom tekstu sporazuma o klimi, ali se ni sada u kasnim večernjim satima ne nazire konačno rješenje.
Juče je predložena prva verzija teksta opšteg sporazuma koji predviđa drastičnu promjenu kursa daljeg razvoja u odnosu na dosadašnju praksu eksploatacije fosilnih goriva. Na taj tekst je kasno sinoć stiglo mnoštvo negativnih reakcija, a Frans Timmermans, inače vođa tima Evropske unije, je kazao da je razočaravajući i neprihvatljiv za Brisel. Afričke zemlje su ovu verziju nazvale sporazumom smrti, a posebno se kritikuje nedostatak konkretnih vremenskih rokova u tekstu.
Na ovom COP-u je trebalo zapravo postići jasan klimatski target, još jednom potvrditi stroge smjernice koje stoje u Pariškom sporazumu o klimi iz 2015. godine. Trebalo je uraditi sve da globalna temperatura ne poraste iznad 1,5 stepeni odnosno na predindustrijski period, što nauka smatra ključnim u borbi za spas planete.
Očekivalo se i da se u sporazumu svi bez izuzetka obavežu da će smanjiti eksploataciju fosilnih goriva i jasno precizirati datum konačnog prestanka korišćenja. Trebalo je sakupiti i sredstva za klimatski fond, takođe i sredstva za tzv. fond za gubitke i štetu koji bi u formi grantova koristile zemlje u razvoju koje trpe najgore posljedice klimatske krize. Procjene su da su za ovaj fond neophodna sredstva od 300 do 500 milijardi dolara godišnje, a na osnovu do sadašnjih obećanja nije sakupljena ni prva milijarda.
Oštrije akcije pored opšteg nezadovoljstva, povjerenja i iskrenosti šefa glavne nacionalne kompanije Emirata Sultana al-Jabera, inače predsjedavajućeg KOP-a, da animira ključne globalne igrače da dođu do dogovora, pojačale su i danas blage i nedovoljno sugestivne retorike Amerike i Britanije da slijede pariške ciljeve i ispune jednu vrstu moralne obaveze nadoknade štete za višedecenijsko neodgovorno ponašanje.
Televizija Crne Gore pratila je posljednje dane konferencije koja se može opisati kao važan korak naprijed, ali i suviše mali za optimističnu budućnost humane civilizacije.
Коментари0
Остави коментар