- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
29. 03. 2025. 16:18
Zajednička komemoracija SAD i Japana: 80 godina od bitke za Ivo Džimu
Bitka za Ivo Džimu, japansko ostrvo od nekih 24 kvadratnih kilometara, vođena je pri kraju Drugog svetskog rata 1945. od 19. februara do 26. marta dok suSAD pokušavale da preuzmu kontrolu nad ključnom strateškom tačkom kako bi nastavile prodor ka japanskom kopnu.
U bitki je učestvovalo oko 110.000 američkih marinaca od kojih je poginulo njih oko 7000. Japanska carska vojska je u bitku ušla sa oko 21.000 vojnika i skoro svi su poginuli. Više od polovine posmrtnih ostataka japanskih vojnika još uvjek nije pronađeno.
Bitka za Ivo Džimu se posebno u SAD smatra se jednom od najpoznatijih bitaka Drugog svetskog rata, jer su borbe izazvale najveću stopu gubitaka u istoriji američkih marinaca.
Bitka je širom svijeta poznata po fotografiji koju je snimio Džo Rozental iz agencije AP, na kojoj se vidi šest marinaca kako podižu američku zastavu na planini Suribači.
Zajednička komemoracija
Na ostrvu Ivo Džima, koje se sada zove Ivoto, u subotu (29.03) održana je zajednička komemoracija SAD i Japana, na kojoj su pored preživjelih i članova porodica učestvovali i ministar odbrane SAD Pit Hegset, i prvi put i japanski premijer na funkciji, Šigeru Išiba.
Kod spomenika podignutog 1985. kojim je tada obilježena prva zajednička komemoracija ove bitke, Hegset je rekao: „Ivo Džima oličava naš zajednički ratnički etos, zajedničku odanost naciji i dužnosti, kao i zajedničko poštovanje prema hrabrim ljudima koji su nam prethodili. Savez između SAD i Japana pokazuje kako su nekadašnji neprijatelji postali prijatelji. Naš savez je bio i ostaje temelj slobode, prosperiteta, bezbjednosti i mira u Indo-Pacifiku".
Japanski premijer je između ostalog rekao: „Želim da odam poštu dušama onih koji su se borili za našu zemlju na Ivo Džimi i da obnovim naše obećanje za mir. Takođe želim da ponovo potvrdim našu odlučnost da vrijednost mira nosimo u svojim srcima i da savez između Japana i SAD (...) podignemo na još viši nivo".
„Moramo nastaviti da se ponizno suočavamo s istorijom i da prenosimo potresna iskustva rata svijetu kako bismo spriječili da se tragedija rata ikada ponovi", rekao je još Išiba.
Nedavne ankete pokazuju da Japanci osjećaju veću bliskost prema SAD nego prema bilo kojoj drugoj zemlji. Većina današnjih Amerikanaca i Japanaca rođena je nakon što je Japan kapitulirao u avgustu 1945. nekoliko dana nakon što SAD bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki.
SAD i Japan žele da pojačaju odvraćanje
Tokio se poslednjih godina udaljio od svoje posleratne pacifističke politike i ubrzava svoje vojno jačanje i sve tešnje sarađuje s vojskom SAD - koje tamo imaju stacioniranih oko 54.000 vojnika.
Japan, koji se suočava sa rastućim prijetnjama iz Kine, Sjeverne Koreje i Rusije - povećao je izdvajanja za odbranu na dva odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) što je cilj NATO.
Iako Japan nije član Sjevernoatlantskog pakta, održava blisku saradnju s ovim odbrambenim savezom. Tek u januaru Japan je zvanično otvorio sopstvenu misiju pri NATO-u, dok je ranije japanska ambasada u Belgiji bila zadužena i za odnose s NATO-om. Očekuje se da će SAD pozvati Japan da dodatno poveća izdvajanja za odbranu.
Na komemoraciji na Ivo Džimi je prisustvovao i japanski ministar odbrane Gen Nakatani, koji je za nedelju najavio razgovore s Hegsetom u Tokiju o „regionalnim pitanjima" i „mjerama za dalju jačanje sposobnosti reagovanja i odvraćanja".
Rastu tenzije u Južnom kineskom moru
Hegsetova posjeta dolazi nakon prijetnji američkog predsjednika Donalda Trampa da uvede carine na trgovinu s Japanom, ali i u kontekstu nastupa Pekinga u regionu. Kina polaže pravo na gotovo cijelo Južno kinesko more, dok Filipini, Bruneji, Indonezija, Malezija, Tajvan i Vijetnam takođe zahtijevaju djelove ovog strateški i ekonomski važnog pomorskog područja.
Japan je druga stanica Hegsetove prve azijske turneje, nakon Filipina. Američki ministar odbrane je u Manili izjavio da odvraćanje ima ključnu ulogu, posebno u svjetlu „prijetnji komunističke Kine". Tokom posjete, takođe je naglasio važnost saveza između SAD i Filipina.