Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

M.M.

01. 04. 2025. 13:15 >> 13:15

Sajmovi NVO predstavljaju važnu platformu za promociju ljudskih prava

Sajmovi nevladinih organizacija (NVO) predstavljaju važnu platformu za promociju ljudskih prava, jer omogućavaju da se kroz direktnu interakciju sa građanima razbijaju predrasude, edukuje javnost i podstakne dijalog o inkluziji i jednakosti.

To je saopšteno povodom Sajma NVO koji su organizovali Juventas i Kvir Montenegro u Centru za kulturu u Kolašinu u sklopu  projekta „U pravo vrijeme – podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD iz oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture“.

Programski direktor u Juventasu Jovan Bojović istakao je da Sajam NVO ima ključnu ulogu u povezivanju građana sa nevladinim organizacijama, s ciljem da se poboljša informisanost o uslugama koje ove organizacije pružaju.

„Na događaju, građani imaju priliku da se detaljnije upoznaju sa radom NVO, njihovim projektima i programima, te da saznaju kako mogu koristiti njihove usluge i podršku. Ovaj sajamski događaj nije samo prilika za edukaciju, već i za razmjenu informacija između organizacija, institucija i lokalne zajednice“, rekao je Bojović u izjavi za PR Centar.

Prema njegovim riječima, kroz direktnu interakciju, građani mogu dobiti konkretne savjete i informacije koje mogu koristiti za poboljšanje svog svakodnevnog života, bilo kroz različite socijalne, obrazovne ili zdravstvene usluge.

„Sajmovi NVO takođe služe kao platforma za umrežavanje različitih aktera. Organizacije imaju priliku da predstave svoje inicijative“, dodao je Bojović.

Ocijenio je da trenutno stanje ljudskih prava u Crnoj Gori zahtijeva dodatne napore kako bi se efikasnije suprotstavili prepoznatim kršenjima.

„Država mora usvojiti nove mehanizme nadzora i kontrole poštovanja ljudskih prava. Takođe, potrebno je uskladiti domaće zakonodavstvo sa evropskim propisima i kvalitetno primijeniti iste, uz jačanje administrativnih kapaciteta i stručno usavršavanje kadrova“, istakao je Bojović.

Ukazao je da je koordinacija sa Evropskom komisijom i državama članicama, uz strateško planiranje, preduslov za postizanje mjerljivih rezultata u svim oblastima.

„Sve ove aktivnosti su od esencijalne važnosti za zatvaranje pregovaračkih poglavlja 23 i 24, koji se odnose na pravosuđe i temeljna ljudska prava. Na kraju, kako bi se osigurala potpuna zaštita ljudskih prava, neophodno je razviti kolektivnu svijest o poštovanju različitosti i ljudskog dostojanstva, čime bi se stvorilo društvo bez predrasuda i osigurala efikasna zaštita ljudskih prava na svim nivoima“, naveo je Bojović.

Podsjetio je da kroz projekat „U pravo vrijeme“, Juventas pruža ključnu podršku zaštitnicima ljudskih prava i organizacijama civilnog društva, fokusirajući se na osnaživanje njihovih kapaciteta i unapređenje zaštite ljudskih prava.

„Projekat nudi obuke i edukacije koje omogućavaju organizacijama da poboljšaju svoje sposobnosti u pogledu zaštite ljudskih prava, ali i da se bolje nose sa izazovima u svakodnevnom radu“, naveo je Bojović.

Pored toga, kako je dodao, Juventas podržava izgradnju mreže saradnje među organizacijama civilnog društva, čime se jača njihova zajednička borba za ljudska prava i unapređuje njihov uticaj na društvene promjene.

„Kroz ovaj projekat smo organizacijama civilnog društva dodijelili 350 hiljada eura za realizaciju projekata. Ovaj značajan iznos omogućio je implementaciju 24 projekta koji doprinose unapređenju stanja u različitim oblastima i/ili pružaju podršku zaštiti ljudskih prava. Kroz ove projekte, organizacije su u mogućnosti da efektivno rade na promociji ljudskih prava, pružanju podrške ugroženim grupama, kao i na jačanju kapaciteta civilnog društva u borbi za prava i slobode svih građana“, naveo je Bojović.

Na pitanje kako građani mogu da se uključe u rad nevladinih organizacija i doprinesu zaštiti ljudskih prava, Bojović je kazao da oni mogu na različite načine da doprinesu zaštiti ljudskih prava kroz angažman u nevladinim organizacijama.

„Jedan od ključnih načina je aktivno učešće u inicijativama koje organizacije pokreću, kao što su kampanje za podizanje svijesti o ljudskim pravima, javne rasprave ili edukativni programi. U konačnom, mogu postati i članovi organizacija i na taj način direktno učestvovati u radu“, kazao je Bojović.

Smatra da NVO u Crnoj Gori imaju važnu ulogu u jačanju demokratske političke kulture, jer kroz svoj rad podstiču građansku odgovornost, političku pismenost i aktivizam.

„Kroz edukativne programe i javne kampanje, NVO omogućavaju građanima da bolje razumiju demokratske procese, ljudska prava i vladavinu prava. One takođe igraju važnu ulogu u praćenju rada institucija, obezbjeđujući veću odgovornost i transparentnost vlasti. Kroz ove aktivnosti, NVO omogućavaju građanima da postanu aktivniji učesnici političkog života, što doprinosi dubljoj demokratizaciji društva“, rekao je Bojović.

Koordinator projekata u Crnogorskoj LGBTIQ Asocijaciji Kvir Montenegro, Balša Dragojević, kazao je da sajmovi nevladinih organizacija predstavljaju važnu platformu za promociju ljudskih prava, uključujući prava LGBTIQ+ osoba.

„Kroz direktnu interakciju sa građanima, imamo priliku da razbijamo predrasude, edukujemo javnost i podstaknemo dijalog o inkluziji i jednakosti. Ovakvi događaji doprinose vidljivosti LGBTIQ+ zajednice, problemima sa kojima se ova zajednica suočava, kao i jačanju mreže podrške – nevladinog sektora, institucija i crnogorskog društva, što je ključno za unapređenje kvaliteta života zajednice.“, naveo je Dragojević u izjavi za PR Centar.

Ukazao je da je jedan od glavnih izazova još uvijek prisutna stigmatizacija i nerazumijevanje tema vezanih za LGBTIQ+ prava.

„Građani se često suočavaju sa dezinformacijama, otporom određenih društvenih grupa, a zajednica sa nedostatkom institucionalne podrške. Takođe, prostor za javno zagovaranje nije uvijek dovoljno otvoren, a resursi za kontinuirane kampanje i edukaciju kroz rad nevladinih organizacija su ograničeni. Uprkos tim izazovima, uporno radimo na izgradnji inkluzivnijeg društva kroz dijalog, edukaciju i pravno zagovaranje“, istakao je Dragojević.

Kazao je da učešćem u aktivnostima ovog tipa šalju jasnu poruku da je borba za ljudska prava zajednički zadatak svih i da promjene dolaze kroz solidarnost i vidljivost.

„Mladima koji se bore za svoja prava poručujemo da nijesu sami – postoje organizacije, institucije, saveznici i građani koje ih podržavaju. Važno je da ostanu hrabri, informisani i istrajni u zahtjevima za dostojanstven, ravnopravan i kvalitetan život“, rekao je Dragojević.

Nakon sajma, organizovana je projekcija filma „Mladi u riziku od socijalne isključenosti” u Centru za kulturu Kolašin.

Ovaj projekat finansira Delegacija Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR), a kofinansira Ministarstvo javne uprave, a realizuju ga Juventas u saradnji sa organizacijama Help Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona Fide.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније