- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Izbori 2025
01. 04. 2025.
16:02 >> 16:03
Leković: Vlada Crne Gore nema razumijevanja za najranjivije
Predložene izmjene Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom predstavljaju ozbiljan udar na njihova prava i direktan napad na socijalnu pravdu, saopštila je odbornica u Skupštini Prijestonice i članice Odbora DPS Prijestonice Cetinje Ana Leković. Kako je navela, umjesto da pruži veću podršku onima kojima je najpotrebnija, vlast donosi odluke koje će dodatno otežati već ionako tešku borbu osoba sa invaliditetom za ravnopravan položaj u društvu.
"Smanjenje subvencija poslodavcima koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom je potez koji može imati ozbiljne posljedice – ne samo po zaposlene, već i po cjelokupno tržište rada. Umjesto da se pronađu održiva rješenja koja bi osigurala efikasnost sistema subvencija, ovakvim pristupom postoji rizik da se obeshrabre poslodavci koji žele da pruže šansu ovoj ranjivoj grupi. Zar je toliko teško shvatiti koliko je osobama sa invaliditetom važno imati priliku da rade, budu samostalni i dostojanstveni", upitala je ona.
Dodatno, kako je kazala, država uporno ignoriše i druge hitne probleme – posebno katastrofalne uslove u sektoru socijalne i stručne podrške.
Ističe da djeca sa autizmom, njihovi roditelji i stručnjaci koji rade s njima prepušteni su sami sebi.
"Asistenti, defektolozi, specijalni pedagozi i dječiji psihijatri rade u nehumanim uslovima, preopterećeni i bez adekvatnih resursa. Potrebna je hitna revizija predloženog zakona kako bi se osigurala pravična rješenja i zaštitila stečena prava osoba sa invaliditetom. Takođe, neophodno je ulaganje u sektor socijalne i stručne pomoći – povećanje broja asistenata, defektologa, specijalnih pedagoga i dječijih psihijatara, kao i osiguravanje boljih uslova rada za njih", navela je Leković.
Poručuje da ne smijemo dozvoliti da se pod izgovorom budžetske štednje urušavaju osnovna ljudska prava.
"Vrijeme je da se osvrnemo na one kojima je pomoć najpotrebnija i osiguramo da dostojanstvo i prava svakog građanina budu iznad svih političkih kalkulacija. Društvo vrijedi onoliko koliko je spremno da podrži one kojima je pomoć najpotrebnija", istakla je ona.
Коментари0
Остави коментар