Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Lotar Lenc (ARD)  [ DW ]

26. 03. 2025. 12:53

Čitaj mi:

Novi Bundestag – ni traga konsenzusu

Poslanici zauzimaju svoja mesta: 21. saziv nemačkog Bundestaga počeo je s radom

Gregor Gizi (Ljevica), poslanik s najdužim stažom u novom, 21. sazivu njemačkog parlamenta, na mjestu predsjednika Bundestaga nije sjedio ni dva minuta, a već je morao riječ da da Berndu Baumanu iz Alternative za Njemačku (AfD). Baumanova poslanička grupa smatrala je da Gizi ne bi trebalo da nosi titulu najstarijeg predsjedavajućeg i da otvori konstitutivnu sjednicu.

Argument je bio da je Aleksandar Gauland iz AfD-a, koji ima 84 godine, sedam godina stariji od Gizija – zato bi njemu, Gaulandu, trebalo da pripadne to mjesto, rekao je Bauman, šef poslaničke grupe AfD-a: „Samo da bi to spriječili, ovaj kartel SPD-a, Demohrišćana (CDU/ CSU) i Zelenih promijenio je poslovnik – kakva bijedna, kakva perfidna akcija!“

Bernd Bauman (AfD) za govornicom Bundestaga

To je bio ton AfD-a na konstitutivnoj sjednici njemačkog Bundestaga. Ta krajnje desničarska poslanička grupa u parlamentu (ukoliko zaista dođe do koalicione vlade CDU/CSU i SPD, onda će AfD sa svoja 152 poslanika postati najveća opoziciona grupa) sebe i na početku rada novog saziva Bundestaga vidi kao žrtvu zavjere drugih stranaka. Iz redova te partije ukazuju da se AfD sistematski drži podalje od važnih pozicija u parlamentu, iako je stranka udvostručila broj glasova u odnosu na pretposljednje izbore.

Ciljane provokacije i borba za klikove

AfD-ov poslanik Štefan Brandner kritikovao je i upravu Bundestaga, jer nije obezbijedila dovoljno plavih stolica za najveću opozicionu poslaničku grupu: „Nadam se da se osjećate prijatno na stolicama na rasklapanje tamo pozadi“, rekao je Brandner obraćajući se svojim ljudima skroz pozadi u sali.

Bilo je to poprilično preuveličavanje: neki od poslanika AfD-a jesu sjedjeli u zadnjim redovima na privremeno postavljenim stolicama, ali ipak su one bile tapacirane. Pa i za poslaničku grupu SPD-a postavljane su privremeno takve stolice u posljednjim redovima, jer nije bilo dovoljno stolica u uobičajenoj plavoj boji Bundestaga.

AfD je kritikovao i to što uprava Bundestaga nije do početka konstitutivne sednice pripremila dovoljno stolica za poslanike u uobičajenoj plavoj boji

Brandner iz AfD-a je i na ovoj sjednici opravdao svoj imidž provokatora: Socijaldemokrate (SPD) je nazvao „malim drugovima“ i „lošim društvom“, Fridriha Merca „izbornim prevarantom“, a za Njemačku je rekao da je „uništena“.

Ranije su se često takvi isječci iz govora za samo nekoliko trenutaka pojavljivali na internet-platformama bliskim AfD-u – ciljane provokacije u parlamentu sve više služe toj partiji kao sadržaj za društvene mreže koji privlači klikove.

Pooštravanje poslovnika?

Irene Mihalić, šefica poslaničke grupe Zelenih predložila je stoga tokom debate da se poslovnik Bundestaga pooštri. Parlament – rekla je Mihalić misleći pri tom na AfD – mora da se brani od onih koji ga preziru. Ona se zalaže za to „da, na primjer, ne tolerišemo ovdje u plenumu rasističke, uvrjedljive, seksističke i ekstremističke izjave.“

Sankcionisanje takvih ispada ubuduće će biti jedan od glavnih zadataka Julije Klekner. Ta iskusna političarka Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i novoizabrana predsjednica Bundestaga, prikupila je prilikom svog izbora znatno više glasova nego što Demohrišćani i Socijaldemokrate zajedno imaju poslaničkih mjesta. Čak su i prednji redovi AfD-a aplaudirali Juliji Klekner na njenoj novoj funkciji.

Lideri AfD čestitali su Juliji Klekner na izboru (sa njom se rukuje Alis Vajdel)

Očuvati kulturu debate

Julija Klekner (52) je svjesna je da će AfD u svom novom obimu, dakle s obzirom na to da ima skoro četvrtinu svih poslanika, tim više tražiti priliku da dominira u debatama. Klekner i njene kolege u predsjedništvu parlamenta zato će imati ključnu ulogu u očuvanju kulture debate u njemačkom Bundestagu.

U skladu s tim, ona je najavila da će brižno obavljati svoju funkciju, da će reagovati tamo gdje je to potrebno. Većine, kako je rekla, nemaju automatski pravo – ali ni manjine: „Pobrinuću se da negujemo civilizovano zajedništvo, a ako to ne činimo, onda treba to da naučimo. U raspravi je važan stil i poštovanje.“

Julija Klekner (CDU): Pobrinuću se da negujemo civilizovano zajedništvo

Kandidat AfD-a nije dobio dovoljno glasova

Svestrana podrška izboru Julije Klekner nije se nastavila prilikom izbora njenih zamjenika. Svi potpredsjednici iz CDU, CSU, SPD, Zelenih i Ljevice odmah su izabrani – odbijen je samo AfD-ov kandidat, Gerold Oten, bivši oficir ratnog vazduhoplovstva. Odbijen je i u drugom i u trećem krugu glasanja, u kojima ja za izbor dovoljna prosta većina glasova.

„Danas je tužan dan za njemačku demokratiju, za njemački parlamentarizam“, prokomentarisao je odbijeni AfD-ov kandidat kasnije u foajeu.

Jer, bez njega na mjestu zamjenika predsjednika, oko deset miliona birača AfD-a sada nije zastupljeno u predsjedništvu Bundestaga. Tino Krupala i Alis Vajdl, lideri stranke i poslaničke grupe u parlamentu, demonstrativno su stali uz Otena. Ipak, ostavili su otvorenim to da li i kada će njihova grupa imenovati drugog kandidata za mjesto zamjenika.

AfD će sa svoja 152 poslanika biti najveća opoziciona grupa u Bundestagu

Do sada nijedan poslanik AfD-a u predsjedništvu Bundestaga

Od kada je Alternativa za Njemačku ušla u Bundestag 2017. godine, nijedan njihov poslanik nikada nije uspio da uđe u predsjedništvo parlamenta. Savezni ustavni sud nedavno je potvrdio da stranka nema pravo na određene pozicije u predsjedništvu – već mora da predloži kandidate, koji onda treba da dobiju podršku većine poslanika.

Bilo je samo nekoliko izuzetaka od te institucionalne izolacije AfD-a, stranke koja je u Njemačkoj označena kao djelimično krajnje desničarska. Tako je, na primjer, političar AfD-a Kaj Gotšalk do ljeta 2021. predsjedavao Istražnim odborom o skandalu u vezi sa kompanijom Wirecard – slučajem oko kojeg su se mišljenja razlikovala, ali je odbor generalno funkcionisao korektno.

Konsenzus samo tokom intoniranja himne

Povratak u plenarnu salu: tokom kasnog popodneva, na kraju sjednice, zasvirao je i duvački kvintet. Naime, na kraju prve sjednice novog saziva Bundestaga uvijek se izvodi njemačka himna, a svi poslanici u sali – od krajnje ljevice, do krajnje desnice – ustaju i pjevaju. Neki tiho, drugi koliko ih grlo nosi. Eto bar jednog muzičkog konsenzusa na početku rada novog saziva – u kojem sigurno neće biti manje tema za raspravu nego u prethodnom. A što se tiče saglasnosti? Prvog dana rada 21. saziva Bundestaga to je ostala samo pusta želja.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније