Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Štefan Nestler  [ DW ]

19. 02. 2025. 08:07

Tenis i doping: šest činjenica o slučaju Janika Sinera

Janik Siner ne sme da igra tenis tri meseca

Janik Siner je suspendovan na samo tri mjeseca. U proljeće 2024. na ATP masters turniru Indijan Velsu u tenisu ustanovljeno je na treningu da u krvi ima zabranjenu supstancu klostebol. Svjetska antidoping agencija (WADA) ga je zbog toga izvela pred Sud za sportsku arbitražu (CAS), zahtijevajući najprije zabranu igranja od jedne do dvije godine. Sud je namjeravao da o tom slučaju raspravlja sredinom marta. Međutim, agencija je povukla svoj zahtjev.

Ona je prema sopstvenom obrazloženju shvatila „da Siner nije imao namjeru da vara i da njegov kontakt sa klostebolom nije proizveo rast njegovog učinka, a uslijedio je bez njegovog znanja usljed nemarnosti njegove okoline“. Agencija je zaključila da je tromjesečna suspenzija primjerena.

Šta je klostebol?

Radi se o sterodu koji podstiče rast mišića i opšti fizički učinak. Klostebol je ranije koristila Istočna Njemačka u državnom dopingovanju sportista. Najveći broj slučajeva dopinga ovom supstancom otkriven je u Italiji i Brazilu. U obje zemlje je sprej za rane koji sadrži klostebol u slobodnoj prodaji.

Provided by Deutsche Welle

Norveška skijašica Tereza Johav je 2016. imala pozitivan nalaz na klostebol. Ispostavilo se da je oko usana imala opekotine od predugog izlaganja suncu i da ih je premazala kremom koju je timski ljekar kupio u italijanskim Alpima. Iako se radilo o olimpijskoj pobjednici 2010. ona je suspendovana na 18 mjeseci, pa nije mogla da učestvuje na Olimpijskim igrama u Pjongčangu.

Zašto Siner nije odmah suspendovan?

Međunarodna agencija za integritet tenisa (ITIA) je u navedenim slučajevima suspendovala tenisere samo privremeno. Siner je uložio žalbu i sa njom imao uspjeha. ITIA je prihvatila Sinerovo objašnjenje, prema kojem je njegov fizioterapeut koristio sprej sa klostebolom zbog rane na sopstvenoj ruci. Potom je masirao Sinera bez rukavica, pa je došlo do „slučajne kontaminacije“.

ITIA je nezavisna organizacija sa sjedištem u Londonu. Nju su organizovali teniski savezi ATP, WTA i ITF zajedno sa organizatorima četiri grend slem turnira. Cilj je očuvanje čistog tenisa. ITIA je dala nezavisnom sudu da preispita Sinerov slučaj. On je 15. avgusta ustanovio da „nema krivice i nemara“.

Kakva je Sinerova pozicija u svjetskom tenisu?

Polako se bliži kraj epohe „velike trojice“. Švajcarac Rodžer Federer i Španac Rafael Nadal su okončali karijeru, a olimpijski šampion Novak Đoković iz Srbije ima 37 godina pa će vjerovatno uskoro u penziju.

Svi vjeruju da će ih Siner dostojno naslijediti. Juna prošle godine postao je prvi Italijan koji je izbio na prvo mjesto svjetske liste. Te godine je osvojio i dva grend slema, u Australiji gdje je u finalu porazio Aleksandra Zvereva i u Sjedinjenim Državama.

Šta znači tromjesečna kazna za Sinera?

Posledice nisu velike. Sineru neće biti oduzete ni titule ni novčane nagrade koje je osvojio prošle godine. Suspendovan je do četvrtog maja pa će propustiti nekoliko turnira. Zato će izgubiti bodove koje je sakupio igrajući u istom periodu prošle godine. To je šansa za drugog tenisera na listi, Zvereva, da potisne Sinera sa prvog mjesta. Ipak, Siner će učestvovati na sljedećem grend slemu u Parizu koji počinje 25. maja. Čak će na turniru u Rimu, dvije nedjelje ranije, moći da se oproba na šljaci.

Kakve su reakcije na Sinerovu nagodbu?

Drugi teniseri smatraju da nagodba nije fer. „Izgleda skoro kao da možeš da utičeš na ishod ako si vrhunski teniser i ako imaš pristup vrhunskim advokatima. Postoji većina tenisera s kojima sam pričao u svlačionici, koji nisu srećni, kako se postupalo u cjelokupnom procesu“, rekao je Novak Đoković.

Aleksandar Zverev (desno) samtra da je odluku u slučaju protiv Janika Sinera (levo) čudna

I Zverev smatra da je ovaj slučaj čudan: „Ili nisi ništa skrivio, pa ne treba da te suspenduju. Ali ako si kriv, onda mislim da tri mjeseca za uzimanje steroida nisu suspenzija“.

Đoković je još rekao da igrači nemaju dovoljno povjerenja u Svjetsku antidoping agenciju i Međunarodnu agenciju za integritet tenisa (ITIA). I u slučaju blage kazne koju je dobila Iga Svjontek čula se kritika na račun obje organizacije. Poljakinja je prošlog avgusta imala pozitivan rezultat testa na zabranjenu supstancu trimetazidin. Ona se branila tvrdnjom da je uzela lijek zbog problema sa snom poslije dugog avionskog leta. ITIA je povjerovala i izrekla je kaznu od jednog mjeseca. A Svjetska antidoping agencija je objavila u januaru da neće uložiti žalbu na ovu presudu.

Šta kažu eksperti?

„To što je Antidoping agencija uradila znači kraj antidoping Sistema u dosadašnjem obliku“, rekao je njemački farmaceut i ekspert za doping Fric Zergel. On upozorava na „razorne posljedice“: „Time sistem gubi sidro. Svako će se ubuduće pozivati na slučaj Siner i neke druge i moći će da zatraži za sebe blažu kaznu za pozitivan doping test – sve dok mu na pamet pada neki tanki izgovor“.

I Lars Mortzifer, šef Nacionalne antidoping agencije Njemačke (NADA), upozorava na taj slučaj može da pošalje pogrešan signal. On je rekao da će sportisti koji krše zabranu uzimanja dopinga možda najprije pokušati da se nagode sa Svjetskom antidoping agencijom kako bi dobili što kraće suspenzije.

*ovaj članak je najpre objavljen na nemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније