Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Torben Osterman (ARD)  [ DW ]

12. 02. 2025. 11:38

Rasprava u Bundestagu: obračun za oproštaj

Poslednja rasprava u ovom sazivu Bundestaga, za govornicom je kancelar Olaf Šolc (SPD)

Kulisa je bila veličanstvena. Sunce je obasjavalo njemački Bundestag. Turisti su se šetali kupolom Rajhstaga. Tribine za posjetioce bile su dobro popunjene, kao i klupe u parlamentu.

Ipak, mnogi poslanici pratili su raspravu s osjećajem nelagode. Nekoliko dana uoči izbora nervoza raste. Da li će uspjeti da ponovo uđu u parlament? Da li im je politička karijera gotova? I s koliko će poslanika AfD ubuduće da bude zastupljen u tom visokom domu?

Šolc ostaje dosljedan sebi

Kancelar Olaf Šolc prvi je govorio. Iako se u TV-duelu s Fridrihom Mercom držao bolje nego što su mnogi predviđali, njegova borba za kancelarsku poziciju sve više djeluje očajnički.

Nepokolebljiv uprkos brojnim kritikama, Šolc nastavlja svojim putem. Kritikovao je vođu opozicije i najizglednijeg kandidata za novog kancelara Fridriha Merca zbog njegovih postupaka i stalno pokušava da ga prikaže kao neozbiljnog i impulsivnog političara.

Olaf Šolc kakvog ga svi znaju: ukočen

Šolc je ostao dosljedan svojoj strategiji i u ovom, za sada, posljednjem velikom govoru u Bundestagu. Navodio je brojke i činjenice, suvoparno opisivao, iz njegove perspektive, dobre rezultate vlade.

Neki u njegovoj stranci priželjkuju da Šolc češće pokazuje emocije. Neko ko je to znao da radi još u mladosti je Kevin Kinert. Njegova karijera bila je munjevita – od vođe mladih Socijaldemokrata (SPD), do generalnog sekretara stranke. Ali, prije nekoliko mjeseci iznenada se povukao zbog zdravstvenih problema. Zato je za mnoge bilo iznenađenje vidjeti ga ponovo u ovoj posljednjoj velikoj raspravi. Za tog 35-godišnjaka, to je posljednji nastup u parlamentu – Kinert se nije ponovo kandidovao.

Prvi smijeh za Merca

„Šta je to bilo?“ – s tim pitanjem je lider opozicije Fridrih Merc započeo svoj govor nakon Šolca i odmah izazvao prvi smijeh u dvorani. Uslijedio je obračun s kancelarom i njegovom vladom: previše nezaposlenih, privreda u padu, recesija. Merc ne ostavlja ništa neizrečeno i oslikava sumornu sliku Njemačke.

Njegovi Demohrišćani (CDU/CSU) po anketama su stabilno na oko 30 procenata. Kancelarska pozicija koju toliko želi sada djeluje kao da je gotovo obezbijeđena.

Često impulsivan: Fridrih Merc za govornicom

To zna i sam Merc. Zato se i trudio da djeluje državnički – i da nipošto ne dozvoli da bude isprovociran. Jer, i on je svjestan da mu je impulsivnost Ahilova peta. Stalno mu dobacuju, naročito iz redova SPD-a. „Koliko ste zapravo nervozni?“, uzvraća Merc. Potom se javlja predsjednica Bundestaga Berbel Bas. Traži tišinu i pritom jasno gleda prema svojim stranačkim kolegama iz SPD-a.

Ono što ostaje nakon govora vjerovatnog budućeg kancelara jeste prije svega kritika na račun Šolcove vlade. Ali, šta sam Merc namjerava da učini s Njemačkom – to ostaje nepoznato.

Habek govori o klimi i obrazovanju

Ministar privrede Robert Habek i kancelarski kandidat Zelenih, pokušao je da popuni praznine u raspravi. Govorio je o klimatskoj politici – temi koja je prije četiri godine bila centralna u kampanji, a sada je potisnuta u drugi plan. Optužio je Demohrišćane da se oslanjaju na recepte iz 1980-ih i da nemaju rješenja za današnje probleme.

Druga zanemarena tema u ovoj kampanji je obrazovna politika. I ona je potisnuta na marginu zbog debata o migraciji i ekonomskoj krizi.

Govoreći o tome, ministar privrede spominje jeftinu kartu za javni prevod, Dojčlandtiket, i hvali taj projekat vlade kao veliki klimatski i socijalni uspjeh. Za njega je neshvatljivo da Demohrišćani sada govore o ukidanju te karte, dok istovremeno planiraju poreska rasterećenja za milionere.

Ministar privrede i vicekancelar Robert Habek (Zeleni)

Tu se nakratko pojavila ona stara politička podjela: Socijaldemokrate i Zelene s jedne, Demohrišćani i Liberali (FDP) s druge strane. Problem je što ta podjela više ne postoji. I to ne samo zbog jačanja krajnje desnice, odnosno Alternative za Njemačku (AfD), već i zbog slabosti ostalih stranaka.

Lindner se kladi na „čistu“ FDP

Do prije nekoliko mjeseci bio je dio vlade, ali nakon raspada tzv. „semafor-koalicije“ (SPD, Zeleni, FDP) Kristijan Lindner, šef Liberala, postao je jedan od najoštrijih kritičara bivših partnera. Kancelaru prebacuje da živi u „paralelnom svemiru“, a vicekancelaru Habeku da nepotrebno gomila birokratiju.

Lindner i FDP bore se za politički opstanak. Sve dosadašnje ankete smještaju ih ispod cenzusa od pet posto – što su bolni udarci. Zato Lindner u kampanji igra na kartu „čistog“ liberalnog programa: manje države, manje birokratije.

Upadice tokom govora Alis Vajdel

Alis Vjdel, predsjednica i kandidatkinja za kancelarku desno-radikalne AfD, dolazi za govornicu. Galama u dvorani. Vajdel pokušava da opiše kako bi Njemačka izgledala pod njenim vođstvom, ali ne stiže daleko.

Želi drugačiju Nemačku: Alis Vajdel (AfD)

Upadice iz redova ostalih stranaka postaju sve glasnije. Liderka AfD-a prekida govor i optužuje poslanike SPD-a i Zelenih da nikada u životu nisu stvarno radili. Slijedi još veća galama, još više upadica. Atmosfera je otrovna, a AfD to obično zna da iskoristi. Stranka vješto koristi ovakve debate za kratke i efektne isječke na društvenim mrežama.

Neki od onih koji su juče govorili u Bundestagu susretaće se i u idućim danima do izbora. Vrijeme je TV-duela. Pred milionima gledalaca Šolc, Merc, Habek i Vajdel još imaju nekoliko prilika da pridobiju neodlučne birače.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније