- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
11. 02. 2025. 07:05
Deportacije iz SAD: bolje BiH, nego Gvantanamo
Administracija novog američkog predsjednika Donalda Trampa počela je se deportacijama stranih državljana koji u Sjedinjenim Državama borave ilegalno ili su imali ozbiljne probleme sa zakonom. Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković najavio je da se i od Bosne i Hercegovine traži da preuzme svoje državljane koji u SAD borave ilegalno. Radi se o ukupno 181 osobi.
Čekaju se spiskovi za deportaciju
„Imali smo urgentnu situaciju sa šest osoba koje bi trebalo hitno da budu deportovane iz Amerike nazad u BiH i za samo dva dana uspjeli smo da završimo sve potrebne procedure. Izdali smo putne listove i očekujemo da se tih šest osoba deportuje u BiH. Sve smo uradili usklađeno s predsjedavajućom Savjeta ministara i s ambasadom u Vašingtonu“, potvrdio je Konaković za sarajevske medije.
Pojedini bosanskohercegovački mediji objavili su imena prvih šest državljana BiH koji će hitno biti deportovani i svi oni su osuđeni za ozbiljna krivična djela, od falsifikovanja i krađe do ubistva i trgovine drogom. Neki su bili i u pritvoru.
Ambasador BiH u Vašingtonu Sven Alkalaj, za sarajevske medije takođe je potvrdio da je razgovarao sa zvaničnicima Stejt Departmenta o deportaciji državljana BiH, kao i da se radi o osobama koje nelegalno borave u SAD ili su se na druge načine ogriješili o američke zakone.
„Nakon deportacije prvih šest, koja se očekuje, ostaje nam još 175. Čekamo američke spiskove i da vidimo kojom dinamikom će oni deportovati. Oni koji legalno borave u SAD nemaju razloga za brigu“, dodao je Alkalaj.
Ujedno je ocijenio da je to bolji način rešavanja problema od slanja u zatvor u Gvantanamo: „Bolje je da se vrate u BiH, gdje će biti definisano da će oni koji su osuđeni da nastave izdržavanje kazne“, ukazuje Alkalaj, potvrđujući pritom informaciju da se u Gvantanamu priprema prostor za prihvat oko 30.000 ilegalnih useljenika.
Na čekanju deportacije iz kurdskih kampova u Siriji
„Deportacije će se vršiti u fazama, sada šest osoba, sledeći put desetak, pa petnaest, itd. Sve zavisi od dinamike pribavljanja potrebne dokumentacije“, kaže za DW Frano Planinić, pomoćnik ministra spoljnih poslova BiH iz Sektora za međunarodnopravne i konzularne poslove.
„Nakon dolaska u BiH“, kako dodaje, „bosanskohercegovačko pravosuđe nadležno je za dalje postupanje, ako za to bude osnova“.
Na pitanje mogu li se očekivati i deportacije državljana BiH, većinom žena i djece, koji su još uvjek u izbjegličkim kampovima u Siriji pod kontrolom Kurda, a koje podržava SAD u borbi protiv tzv. „Islamske države“ (IS), Planinić kaže da je tu situacija još uvjek neizvijesna.
Radi se o ukupno 91 osobi – manji broj vojnika, a prvenstveno porodice poginulih koji su ratovali na strani IS.
„Na žalost, situacija u Siriji veoma je nestabilna. Teško je i sve zavisi od Kurda i da li će oni prihvatiti mogućnost deportacije naših državljana. Za sada je sve na čekanju“, konstatuje Planinić.
Zapadna Evropa: Najviše protjerano državljana BiH
U svojim predizbornim obećanjima novi američki predsjednik Donald Tramp najavljivao je masovne deportacije. „Počinjemo s kriminalcima, moramo to da uradimo. A onda nastavljamo s drugima“, govorio je Tramp najavljujući deportacije miliona ilegalnih useljenika. To je naišlo na brojne kritike.
Ipak, to obećanje on sada ispunjava, a za same deportacije nadležna je američka agencija za implementaciju imigracione i carinske politike (U.S. Immigration and Customs Enforcement - ICE).
Prema statistici ICE o useljeničkim hapšenjima, od oktobra 2022, do oktobra 2024. godine uhapšeno je ukupno 500.853 osobe.
Što se tiče zemalja Balkana, uhapšenih državljana BiH daleko je najviše – 113. Državljana Srbije uhapšeno je 26, Hrvatske 16, a Crne Gore 12.
Tako su državljani BiH najbrojniji kada se govori i o određivanju pritvora koji je, prema statistici ICE iz tog perioda, određen za njih 104. No, značajan je broj i državljana Srbije kojima je u poslednje dvije godine određen pritvor – 92, dok je u pritvoru boravilo i 32 državljana Crne Gore, kao i 28 Hrvatske.
Na kraju, prema podacima ICE, u tom periodu iz SAD je uklonjeno ukupno 545.252 osoba. Od zemalja Zapadnog Balkana i tu su najbrojniji državljani BiH, njih 58. Potom 31 iz Srbije, iz Hrvatske 26, a iz Crne Gore 16.
Trampove metode
Ipak, prema dostupnim podacima, u SAD sa stalnim ili privremenim boravkom živi više od 300.000 državljana BiH ili državljana SAD porijeklom iz BiH.
„Broj državljana BiH je minoran u odnosu na ukupan broj nelegalnih migranata, jer velika većina Bosanaca i Hercegovaca ima regulisan status u Sjedinjenim Državama“, rekao je sarajevske medije viši savjetnik vašingtonskog Instituta za razvojni uticaj i bivši diplomata BiH Adnan Hadrović.
Po pitanju deportacija stavovi u Americi su podijeljeni – dok većina podržava deportaciju ilegalnih imigranata s kriminalnim dosijeima, mišljenja o širokoj deportaciji svih ilegalnih imigranata variraju.
Republikanci, a naročito Trampove pristalice, snažno podržavaju tu mjeru, dok Demokrate i liberalniji dio javnosti zagovaraju drugačiji pristup, uključujući i mogućnost legalizacije za određene grupe imigranata, poput onih koji su dugo boravili u SAD ili su došli kao djeca u sklopu tzv. programa „Sanjari“ (DREAMers).
„Svi se slažu da je konačno vrijeme da se pitanje ilegalne imigracije riješi, ali oko načina na koji bi to trebalo ostvariti postoje nesuglasice, s obzirom na to da će predsjednik Tramp u Beloj kući primjenjivati sopstvene metode“, kaže Hadrović i zaključuje da će se deportacije, pa i za državljane BiH, nastaviti. Administracija predsjednika Trampa odlučna je da sprovede ono što je najavljeno.