- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
23. 01. 2025. 09:38
Spasena umjetnost iz Odese izložena je u Berlinu
Kada je, u februaru 2022, počela ruska invazija, Odesa se ubrzo našla na meti ruskih napada. U julu 2023. godine raketa je pogodila veličanstvenu plavu zgradu muzeja u istorijskom centru ovog lučkog grada. Srećom, direktor muzeja Igor Poronjuk prije toga je uklonio sva umjetnička djela sa zidova.
Najvažnija je poslao u Lavov, na zapadu Ukrajine. Tako je započeo jedan veoma poseban njemačko-ukrajinski kulturni projekat.
Privremeno skladište u Lavovu nije bilo pogodno za umjetnine. Hiljade umjetničkih djela su nagomilane je u prenatrpanim depoima. Ispostavilo se da je njihovo prebacivanje tamo bilo loš potez. „Tek mnogo kasnije sam shvatio u kakvim su uslovima čuvana“, kaže direktor Poronjuk u intervjuu za Radio Berlin Brandenburg: „Uslovi nisu bili optimalni.“
Spasonosna ideja iz Njemačke
Pomoć je stigla iz Njemačke: Ralf Glajs, tadašnji direktor Stare nacionalne galerije u Berlinu, predlaže da se djela izlože u njemačkoj prestonici. U septembru 2023. Poronjuk zaista šalje kamionom slike u Berlin. Zajedno sa direktorkom Berlinske galerije slika Dagmar Hiršfelder pokreće se izložbeni projekat koji brzo dobija podršku njemačke ministarke kulture Klaudije Rot.
„Veoma mi je stalo da pomognem ukrajinskim kolegama“, izjavila je direktorka Galerije slika za RBB. Hiršfelder je projekat nazvala „važnim znakom solidarnosti“ s Ukrajinom. „Ukrajinsko kulturno nasleđe se aktivno uništava. Pružanje doprinosa njegovom očuvanju je za nas od velikog značaja.“
Nakon manje izložbe prošlog proljeća, sada se otvara velika specijalna izložba „Od Odese do Berlina.“ Među gostima na otvaranju (23. januara) biće i njemački predsjednik Frank-Valter Štajnmajer – zajedno s ministarkom Rot.
Radi se o značajnim djelima evropskog slikarstva između 16. i 19. vijeka, koja naglašavaju evropski karakter muzeja u Odesi. Muzej, koji bi lako mogao da se zamisli i u Milanu, Berlinu ili Amsterdamu, posjeduje jednu od najvećih umjetničkih kolekcija u Ukrajini.
Među eksponatima je i barokna slika „Ecce Homo“ Bernarda Stročija, na kojoj Pontije Pilat pokazuje izmučenog Isusa širokim pokretom ruke.
„Zlo je prolazno – umjetnost ostaje“
Na slici Frančeska Granacija (1469–1543), savremenika i prijatelja Mikelanđela, centralni motiv je Bogorodica s djetetom i mladim Jovanom Krstiteljem. Roland Savari (1576–1639) naslikao je fantastičan pejzaž raja. Italijanski portretista Johan Baptist fon Lampi st. uhvatio je intiman trenutak svoje supruge dok doji dijete.
Ova izložba spaja različite stilove i žanrove, slično kao i kolekcija Berlinske galerije slika, čime se dodatno ističe povezanost Ukrajine i Zapadne Evrope. „Kada ljudi dolaze u muzej i vide da su papir i platno preživjeli vjekove i brojna iskušenja, to nam uliva nadu“, kaže direktor muzeja Poronjuk: „Zlo je prolazno, a umjetnost ostaje dovjeka!“
Izložba s djelima iz kolekcije Muzeja zapadne i istočne umjetnosti u Odesi traje od 24. januara do 22. juna 2025. godine. Nakon toga, ona će putovati Evropom, a kada će se jednog dana vratiti u Odesu — to za sada ostaje neizvjesno.
*ovaj članak je najpre objavljen na njemačkom jeziku