Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

HRT.hr/M.L.B.

22. 01. 2025. 07:49 >> 07:51
4

Princ Nikola:

"Bilo bi pametno ikonu Filermosu vratiti Malteškom redu, ali da ostane u Crnoj Gori"

Princ Nikola Petrović Njegoš kazao je kako smatra da bi „bilo pametno“ da Crna Gora vrati Malteškom redu ikonu Bogorodice Filermose, ali da ona ostane u Crnoj Gori i da se otvori ambasada ili kuća Malteškog reda s kapelom gdje će biti ta ikona.

On je na Hrvatskoj radio-televiziji gostovao u emisiji „Romano Bolković – 1 na 1“, a taj novinar ga je pitao postoji li mogućnost da se relikvija vrati Malteškom redu.

Ikona Bogorodice Filermose nalazi se u Plavoj kapeli, u posebno uređenom prostoru u Vladinom domu na Cetinju. U pitanju je jedna od tri najpoštovanije hrišćanske svetinje, koja se smatra najstarijom sačuvanom slikom Bogorodice.

„U Crnoj Gori smo veoma ponosni što je, na kraju nevjerovatnog puta te ikone, ona stigla u Crnu Goru. Bila je to sasvim igra slučaja i ona je sad tamo. Poruka te ikone je poruka bratstva. Ta ikona je svetinja katolicima i pravoslavcima. Ona je na svome mjestu u Crnoj Gori, ali ona nama ne pripada, pripada Malteškom redu. Smatram da bi bilo pametno da Crna Gora vrati ikonu Malteškom redu, ali da ona ostane u Crnoj Gori i da se otvori ambasada ili kuća Malteškog reda s kapelom gdje će biti ta ikona. Smatram da bi bilo dobro da Crna Gora ima taj odnos s Malteškim redom. Malteški red je mali svemir, on je koristan, solidaran i bratski i mogao bi pomoći Crnoj Gori na području zdravstva i drugdje, time bi dobile obje strane“, rekao je princ, a prenose Vijesti.

Crna Gora bi mogla biti laboratorija za ekološku tranziciju

Crnogorce je podijelila crnogorska istorija. Ona pravi podjelu u mišljenjima, ali nas i spaja jer to je naša istorija, poručio je princ Nikola Petrović gostujući na HRT.

On je na Hrvatskoj radio-televiziji u emisiji „Romano Bolković – 1 na 1“ kazao da istorija i prošlost često razjedinjuju, a da bi budućnost trebalo da ujedinjuje.

“Danas je sve jasno. Crna Gora je stekla svoju nezavisnost i ima slobodan izbor. Smatram da svi mi volimo svoju zemlju. Crnogorci su podijeljeni zbog pitanja između Srbije i Crne Gore, ali ipak vole svoju zemlju”, rekao je princ Petrović Njegoš, prenosi HRT.

Dodao je da voljeti svoju zemlju znači da iznad političkih slogana ili grbova se voli stvarnost svoje zemlje.

“A što je stvarnost zemlje? Njene planine, rijeke, šume, životinje koje ondje žive, ljudi. Voljeti svoju zemlju znači voljeti sve to. Jedini način da damo pozitivnu energiju svemu tomu jeste ova zamisao o ekološkoj državi. Danas prava borba nije borba iz prošlosti, nego borba sjutrašnjice, borba protiv klimatskih promjena. Smatram da je ovaj projekt ekološke države nešto što bi moglo ujediniti Crnogorce i što bi im moglo biti na ponos, što bi im moglo pomoći”, istakao je princ.

Smatra kako je lakše maloj zemlji sa 600.000 stanovnika sprovesti ekološku tranziciju, nego velikoj zemlji kao što je Francuska, a kamoli SAD-u.

“Crna Gora bi mogla postati mala laboratorija za ekološku tranziciju. I to je najbolji način ulaska u Evropu. I najbolji način da ponovno ubrzamo Crnu Goru i da ona postane ponosna napretkom u tome području. Zato uz pomoć Fondacije pošto-poto pokušavam da se te nove tehnologije ukorijene u Crnoj Gori, pojasnio je princ Nikola.
Istakao je da Crna Gora ne može rješavati probleme iz prošlosti i razmirice iz prošlosti, nego mora raditi za svoju djecu, a ne za svoje pretke.

“Naši preci su u svojim grobovima. Moramo gledati što ćemo ostaviti svojoj djeci. To je nešto u što nastojim uvjeriti svoje sunarodnjake - da je to poželjan i trajni projekt koji može postaviti Crnu Goru u prve redove u borbi protiv klimatskih promjena. Znam, dug je to put. Kao što je moj otac rekao da se pješice popnem na Lovćen. Nije to mala staza, nego petosatni hod dok se ne popnete na vrh. Želim da moji sunarodnjaci idu pješke”, zaključio je princ Nikola.

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније